EKSTRA
MENÜ

Ab Ilerleme Raporu

Ab Ilerleme Raporu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ab Ilerleme Raporu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.540 Ab Ilerleme Raporu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ab Ilerleme Raporu Haberleri

Bahçeliden ABye sert tepki

Bahçeli'den AB'ye sert tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Şayet AB süreci uzayacak müzakereler sudan bahanelerle kesintiye uğrayacaksa milletin hükmi şahsiyetini omuzlamak her vatandaşın görevidir. Türkiye gerekirse kendi yağında kavrulacak kendi ayakları üzerinde duracak kimseye avuç açmayacaktır. Türkiye’nin geleceğine AB’deki elitler değil bizzat Türk milleti Ankara’da karar verecektir" dedi.

15.11.2016Gündem
Rapor AB için utanç vesikası

'Rapor AB için utanç vesikası'

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında AB 2016 Türkiye İlerleme Raporu’nu şöyle eleştirdi:

9.11.2016Gündem
AB Bakanı Ömer Çelikten rapor açıklaması

AB Bakanı Ömer Çelik'ten rapor açıklaması

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporunda Türkiye’de Türkler ile Kürtler arasında bir iç savaş olduğu yönünde bir ifade kullanılmaya çalışıldığını belirterek, “İç savaş” sözünün PKK ve HDP’liler tarafından kullanıldığını söyledi.

9.11.2016Gündem
En olumsuz İlerleme Raporu

En olumsuz İlerleme Raporu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bu çarşamba açıklayacağı İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye yönelik ağır eleştiriler yer aldı. Şu ana kadar yayımlanan en sert ve olumsuz İlerleme Raporu halini alan belgede basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı en yoğun eleştirilerin yer aldığı alanlar olarak göze çarpıyor.

6.11.2016Dünya
Bozkırdan AB ilerleme raporu için yorum: Maalesef...

Bozkır'dan AB ilerleme raporu için yorum: Maalesef...

Avrupa Birliği Bakanı Bozkır, AP'de oylanacak Türkiye raporunu değerlendirdi "(Türkiye'nin AB İlerleme Raporu) Maalesef bu seneki raporun şu anki taslağında, yine 1915 olaylarını sözde soykırım olarak gören ifade yer alıyor. Maalesef şu ana kadar derdimizi anlatamadık. Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz

14.04.2016Gündem
Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporunu yayınladı

Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporu'nu yayınladı

Avrupa Birliği Komisyonu, 1 Kasım seçimlerinden sonraya bırakılan Türkiye İlerleme Raporu'nu açıkladı. AB'nin Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn tarafından açıklanan raporda, Türkiye'nin reform hızını yavaşlattığı ve insan hakları ile temel özgürlükler konusundaki çabaların yetersiz kaldığı belirtildi.

10.11.2015Dünya
Taslak sert

Taslak sert

AB İlerleme Raporu’na ilişkin ilk taslak çalışmasında sert tespitler dikkat çekti. Özellikle yolsuzluk ve yargının durumu konularında eleştiriler yer alıyor. Raporun nihai halinde ilk taslak çalışmasında yer alan bazı unsurların yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

31.10.2015Dünya
AB İlerleme Raporu yılan hikâyesine döndü

AB İlerleme Raporu yılan hikâyesine döndü

Avrupa Birliği’nin her yıl yayınladığı Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu’nu 1 Kasım seçimleri öncesinde iki kez ertelemesi tartışmalara neden oldu. Brüksel’deki son hava, raporun açıklanmasının 5 Kasım tarihine kaldığı yönünde.

23.10.2015Dünya
AB İlerleme Raporuna Türkiyeden ilk tepki

AB İlerleme Raporu'na Türkiye'den ilk tepki

AB Bakanı Volkan Bozkır, yayımlanan AB İlerleme Raporu'nun "objektif ve dengeli" olduğunu ifade ederek, "Her zaman olduğu gibi bu yıl da raporun içinde yer alan haklı ve makul eleştirileri dikkatle not edeceğiz" dedi.

8.10.2014Dünya
AB’ye göre Türkiyede durum karışık

AB’ye göre Türkiye'de durum karışık

Hürriyet, AB Komisyonu’nun 8 Ekim’de açıklayacağı ve Türkiye’nin karnesi niteliğindeki İlerleme Raporu’nun taslağına ulaştı.

3.10.2014Dünya
Erdoğan: AB ilerleme raporu daha iyi niyetli

Erdoğan: AB ilerleme raporu daha iyi niyetli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Marmaray açılışının ardından Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisine geçti. Erdoğan burada Romanya Başbakanı Viktor Ponta’yı kabul etti. Baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

29.10.2013Gündem
Bağış: Siz nasıl Noelde çalışmıyorsanız...

Bağış: Siz nasıl Noel'de çalışmıyorsanız...

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB İlerleme Raporu’na ilişkin yaptığı açıklamada “Biz her yıl o raporla ilgili incelemelerimizi yapar, görüşlerimizi paylaşırız. Bu sene Avrupa Birliği raporu bugün yani Kurban Bayramı’nın 2. Gününde açıklayacağını ilan ettiğinde kendileriyle temas kurduk. Siz nasıl Noel’de çalışmıyorsanız, Türkiye için Kurban Bayramı da mübarek bir gündür, dini bayramdır. Böyle bir günde bu raporu yayınlamaktansa ya 2-3 gün önce yada 2-3 gün sonra yayınlayın dedik. Ama bu karşılıklı saygının gereğidir. Maalesef tarihi değiştiremediler" dedi.

16.10.2013Gündem
Diyalog ve işbirliği arttı AB Türkiye raporunu açıkladı

Diyalog ve işbirliği arttı! AB Türkiye raporunu açıkladı

AB Komisyonu, açıkladığı Türkiye raporunda 2021’de diyalog ve işbirliğinin arttığına dikkat çekti. Belgede, Türkiye’nin göçmenlere ev sahipliği yapma konusundaki çabası ‘muazzam’ olarak nitelendi.

20.10.2021Dünya
Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığından Avrupa Komisyonu Türkiye Raporuna sert tepki

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Komisyonu Türkiye Raporu'na sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun 2021 Genişleme Paketi kapsamında, "Türkiye'ye karşı sorumlulukların göz ardı edildiği ve ilişkilerde yine çifte standartlı yaklaşımın sergilendiği bir Türkiye Raporu" yayımlandığını ifade etti.

19.10.2021Gündem
Yabancı yatırımcıya ‘gelişmiş’ ortam

Yabancı yatırımcıya ‘gelişmiş’ ortam

Rekabet hukukunun uygulanması açısından Türkiye’de yabancı yatırımcıya gelişmiş ülkeler düzeyinde ortam sağlandığını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, “Son değişikliklerle Türkiye’nin rekabet hukuku mevzuatı AB rekabet hukukuyla paralel hale geldi” ifadelerini kullandı.

7.02.2021Ekonomi
Borsalar son 13 haftanın en kötü performansını geride bıraktı

Borsalar son 13 haftanın en kötü performansını geride bıraktı

Küresel piyasalarda bu haftanın odağında Fed toplantısı, "GameStop" olayı, Kovid-19 salgınında artan vaka ve ölüm sayıları, aşı tedarikinde yaşanan sorunlar ve ABD'deki teşvik paketine ilişkin gelişmeler yer aldı.

30.01.2021Ekonomi
Küresel piyasalarda teşvik paketi iyimserliği

Küresel piyasalarda teşvik paketi iyimserliği

Küresel piyasalarda ABD teşvik paketine odaklı seyrin devam ettiği görülürken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'nin açıklamaları ve ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu öncesi Asya borsaları ve vadeli işlemler tarafında pozitif bir seyir izleniyor.

21.10.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Dışişlerinden ABnin Türkiye raporuna sert tepki

Son dakika haberi: Dışişleri'nden AB'nin Türkiye raporuna sert tepki!

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Avrupa Komisyonu 2020 Türkiye Raporu’nun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerine ilişkin bölümleri tamamen Yunan-Rum tezlerine dayanmaktadır. Bu durum Komisyonun tarafsızlığına leke düşürmektedir. Ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de Ege ve Doğu Akdeniz'in istikrarına katkı sağlayan bu yanlı ve hukuk dışı bakış açısını reddediyoruz. Dahası Yunan- Rum ikilisinin, AB- Türkiye ilişkilerini bu raddede rehin alabilmesi, Birliği stratejik akıl ve vizyondan uzaklaştırmakta, AB'nin çıkarlarına da zarar vermektedir." ifadeleri kullanıldı.

6.10.2020Dünya
İngiltere ekonomisi krize ilerliyor

İngiltere ekonomisi krize ilerliyor

İngiltere bir yandan karantinadan kademeli olarak çıkarken bir yandan da yakın tarihin en zorlu ekonomik krizine doğru sürükleniyor.

12.06.2020Ekonomi
AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak

AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak

72 kriterden 66'sını yerine getiren Türkiye, kalan altı başlığa odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni genelgesiyle çalışmaların hız kazanması bekleniyor. Terörle mücadele mevzuatının gözden geçirilmesi, Europol anlaşması, GRECO tavsiyeleri, üye ülkelerle adli iş birliği, kişisel verilerin korunması ve Geri Kabul Anlaşması'nın tam uygulanması serbest vizenin önündeki son engeller.

20.09.2019Dünya
Mevcut AB Komisyonunun son Türkiye Raporu açıklandı

Mevcut AB Komisyonunun son Türkiye Raporu açıklandı

Görev süresi ekim sonunda bitecek olan mevcut Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2019 Genişleme Paketi kapsamında son "Türkiye Raporu"nu açıkladı.

30.05.2019Dünya
Sert rapora sert tepki

Sert rapora sert tepki

Avrupa Birliği Komisyonu bu yılki Türkiye Raporu’nda eleştiri düzeyini üst seviyeye taşıyarak ‘temel haklar, hukukun üstünlüğü ve ekonomi alanlarında gerileme olduğu’ değerlendirmesinde bulundu. Ankara ise rapora “Haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değil” yanıtını verdi.

30.05.2019Dünya
Türkiyeden ABnin Türkiye ilerleme raporuna ilk tepki

Türkiye'den 'AB'nin Türkiye ilerleme raporuna' ilk tepki

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı AB'nin Türkiye ilerleme raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

29.05.2019Haber
Son dakika... Türkiyeden ABnin Türkiye ilerleme raporuna ilk tepki

Son dakika... Türkiye'den 'AB'nin Türkiye ilerleme raporuna' ilk tepki

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Türkiye Raporuna ilişkin, "Raporda yer alan haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

29.05.2019Dünya
Küresel piyasalar ticaret müzakerelerine odaklandı

Küresel piyasalar ticaret müzakerelerine odaklandı

Küresel piyasalarda ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakereleri takip edilirken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyon değerlendirmesi gündemin odağında yer alıyor.

4.04.2019Ekonomi
APnin skandal kararına Türkiyeden sert tepki

AP'nin skandal kararına Türkiye'den sert tepki

Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu'nda "Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması" çağrısında bulundu. Karara AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten tepki geldi. Çelik "Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu" dedi. Dışişleri Bakanlığı da "AP tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

13.03.2019Dünya
Rakı ve viskiyi eşitleyin

Rakı ve viskiyi eşitleyin

AB’nin Türkiye’yle ilgili son ilerleme raporunda alkollü içkilerin vergilendirmesinde eylem beklendiği belirtilerek, “Rakı ve muadili içkiler arasındaki vergi farkı arttı. Bu durum 2009 yılında açıklanan ve vergi farkını 2018 yılı itibariyle tamamen sıfırlamayı hedefleyen eylem planıyla çelişiyor. Ayrımcı vergilendirmeler bu yıl tamamıyla kaldırılmalı” denildi.

18.04.2018Ekonomi
AB’den en eleştirel rapor

AB’den en eleştirel rapor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin yıllık ilerleme raporunu açıkladı. Şimdiye kadar hazırlanmış raporlar içerisinde en sert eleştirilerin yer aldığı belgede, OHAL’e gecikmeksizin son verilmesi isteniyor. Özellikle ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda eleştiriler yer alıyor.

17.04.2018Dünya
Bakanlar Kurulu sonrası erken seçim açıklaması: 13.30’u bekleyin

Bakanlar Kurulu sonrası erken seçim açıklaması: 13.30’u bekleyin

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısına ilişkin "Yarın MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile AK Parti Lideri ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi 13.30'da bir araya gelecekler ve konuyu değerlendirecekler. Esasında bu konuya ilişkin gerekli değerlendirme ve açıklamalar, bu değerlendirmeden sonra yapılacaktır. Onun için yarın 13.30'u beklemenizi tavsiye ederim." dedi.

17.04.2018Gündem
Avrupa Birliğinden en olumsuz rapor

Avrupa Birliği'nden en olumsuz rapor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Hürriyet’in ilk taslağını 1 Nisan’da yayımladığı, eski adıyla İlerleme Raporu yeni adıyla Türkiye Raporu’nu yarın açıklayacak. Rapor, AB’nin Türkiye konusunda son yıllarda hazırladığı en olumsuz belge olmasıyla dikkat çekiyor. Genişleme Stratejisi Bildirimi de Ankara’nın üyelik sürecinde ilerlemeyi sağlayabilmek ve AB’nin beklentilerini karşılamak için atması gereken çok sayıda adım olduğunu gösteriyor.

15.04.2018Dünya
Okul öncesinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz

Okul öncesinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 Mart’ta, 2019’da zorunlu eğitim yaşının 6’dan 3’e düşürüleceğini söyledi.

29.03.2018Eğitim
ABye: Türkiyeyi hırpalatmayız

AB'ye: Türkiye'yi hırpalatmayız

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliği’ne sert mesajlar vererek Türkiye’nin hırpalanmasına daha fazla rıza göstermeyeceklerini söyledi. Yıldırım, “Bu iş olacaksa her iki tarafın da çıkarlarına uygun şekilde olmalıdır, olmayacaksa bunun kararını bizden önce Avrupa vermek durumundadır” dedi. Yıldırım, partisinin Meclis grubunda özetle şunları söyledi:

27.03.2018Gündem
Avrupa Birliğinde Türkiye kutuplaşması

Avrupa Birliği'nde 'Türkiye kutuplaşması'

AVRUPA Birliği devlet ve hükümet başkanları, Türkiye ile ilişkilerin de masaya yatırılacağı zirve için Brüksel’de bir araya geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in seçim kampanyası sırasında çıtayı yüksek tutarak ‘müzakerelerin kesilmesi’ vurgusuyla gündeme taşıdığı Türkiye konusunda AB ülkeleri arasında görüş ayrılıkları devam ediyor. Zirvede konuşma yapan Merkel ise ilk açıklamasında Türkiye'ye ilişkin olumlu bir açıklamada bulundu. Merkel, "Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki mülteci tesislerine maddi yardımına devam etmesi gerektiğini söylerken, "Türkiye, mülteci krizinde Avrupa Birliği'ne olağanüstü yardımda bulundu" ifadesini kullandı.

19.10.2017Dünya
AB PKK sembollerini yasaklama gündemiyle toplanıyor

AB PKK sembollerini yasaklama gündemiyle toplanıyor

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği’nden (AB) yetkililer, terörle mücadelede işbirliğini görüşmek üzere kasım ayı sonunda bir araya gelecekler. Avrupa ülkelerinde PKK’nın bayrak, flama gibi sembollerinin kullanılmasının yasaklanması da bu toplantının gündeminde olacak.

18.10.2017Dünya
Spiegel: Almanya’dan Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişimi

Spiegel: Almanya’dan Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişimi

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel, Almanya’nın, ekim ayı ortasında yapılacak AB Zirvesi’nde Türkiye’nin AB üyeliğini frenleme girişiminde bulunacağını iddia etti.

8.10.2017Dünya
AB’yle ilişkilerde 2018 baharı kilit

AB’yle ilişkilerde 2018 baharı kilit

Brüksel’de önceki gün yapılan Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı iki tarafın da pozisyonunu ortaya koyması açısından önemli oldu. AB kanadında 2017’ye yönelik beklentiler neredeyse sıfırlanmış durumda. Sonbahardaki Almanya ve Avusturya seçimlerinin ardından 2018 baharının kilit önemde olacağı yorumları yapılıyor.

26.07.2017Dünya
Çelik: AB destek olmalı

Çelik: AB destek olmalı

AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik,  15 Temmuz şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başlayan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nde yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’yi desteklemesi gerektiğini söyledi.

18.07.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye-AB diyaloğu reform ve uygulama adımlarını bekliyor

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in geçen hafta perşembe günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Brüksel’de gazetecilerin önünde yaptığı açıklamanın metnini okurken “hukukun üstünlüğü” ve “insan haklarının durumuna” da değindiğini gördüm.

29.01.2021

Türkiye’nin dış politika gündemi….

Suriye ve Yunanistan’la ilişkiler geçen hafta içinde de Türkiye’nin dış politika gündeminde ön planda yer almayı sürdürdü.

25.04.2018

AB ile ‘ilerleme’den ‘gerileme’ye doğru

AVRUPA Komisyonu’nun Türkiye hakkında hazırladığı 2018 yılı raporu geçen hafta gündemi kaplayan erken seçim tartışmaları arasında yeterince tartışılmadı.

23.04.2018

Merkez’in faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor

PİYASALARDA ABD, İngiltere ve Suriye’nin ortak Suriye operasyonunun ardından sakin bir seyir izleniyor.

16.04.2018