EDİRNE HABERLERİ

Gürkan, Cemevi aşevinin açılışına katıldı

DHA
06.06.2016 - 15:46 |Son Güncelleme :
DHA

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla Cem Vakfı Edirne Şubesi Edirne Aşevi açılış töreni gerçekleştirildi. Ayrıca, Aşevi yanında bulunan durağa Cemevi Durak ismi verilirken, iki sokağada Seyyid Ali Sultan ile Ahmet Çetin Dede Sokak ismi verildi.
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Çiğdem Gegeoğlu, Selçuk Çakır, Dr.Ertuğrul Tanrıkulu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner ile komşu ülkelerden milletvekilleri ile çok sayıda vatandaşların katıldığı Cem Vakfı Edirne Şubesi Edirne Aşevi açılış töreni, Yunanistan Gümülcine’den Mehmet Koç Dede’nin lokma duası ile başladı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etkinlikte, lokma duasının ardından söz alan Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, “Kurumumuz olarak sizlerle her zaman gönül bağımız olduğunu belirtmek isterim. Bu kentin, bu ülkenin her karış toprağında şehitlerimiz yatmaktadır. Toprağın aşağısı şehitlerimizle dolu. Onlarla aşağıda olan beraberliğimiz neyse yukarıdaki hepimizin beraberliği de aynıdır.” dedi.
Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Türkiye’de yaklaşık 3 bin 500 kadar Cemevi’nin bulunduğunu belirterek, “Edirne Belediye Başkanlığı’nın bizlere buradaki canlarımıza gösterdiği destek için teşekkür ediyoruz.” dedi. Trakya ve Balkanlar İnanç Önderi Mustafa Çetin Dede, “Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her zaman bizlere destek verdi. Bizlerden hiçbir karşılık beklemeden bizleri hiçbir zaman kırmadı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, açılışta yaptığı konuşmaya Hz.Hüseyin’in bir sözüyle başladı ve büyük alkış aldı. Başkan Recep Gürkan, “Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. İnsan olduğu için seviyoruz. Alevisi de, Sünnisi de, Bektaşisi de hepsi bizim.
Bugün gerçekten mutluyum. Bundan dört yıl önce ben milletvekili iken Cemevi’mizin açılışını gerçekleştirmiştik. Bugünde Belediye Başkanı sıfatıyla Aşevimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Demekki aramızdaki bu gönül bağı hiç kopmamış. İnşallah devam edecek. Şuna inanıyoruz. Edirne’de de bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz ve gerçekleşiyor da. Edirne’de tüm sivil toplum örgütleri, valiliği ile belediyesi ile, ticaret odası, borsası ile tüm kurumlar el ele birlikte çalışıyor. Birlikte Edirne için faydalı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Biz Edirne’de iki yıldır iğne ile nakış işler gibi bu anlayışı işlemeye çalışıyoruz. Şükürler olsun ki başarmışız.
Edirne Belediyesi olarak bundan bir buçuk yıl kadar önce, Türkiye’de, Cemevi’nin kendi yetkimize giren suyunu almayacağımıza dair Belediye Meclisimizden karar çıkaran ilk belediyelerden birisiyiz.
Başta da söylediğim gibi “Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz.” İnsan olduğu için seviyoruz. Alevisi de, Sünnisi de, Bektaşisi de hepsi bizim.” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından, sanatçılar Galip Kutlutürk ile Sadık Bektaş ayrı ayrı mini konser verdiler. Konserlerin ardından lokma dağıtımı, deyiş ve semah etkinlikleri ile tören sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Gürkan, Cemevi aşevinin açılışına katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2016 tarihinde saat 15 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gürkan, Cemevi aşevinin açılışına katıldı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  17:23
 • Akşam
  20:47
 • Yatsı
  22:31
Sayfa Başı