TRABZON HABERLERİ

Güner, "Demiryolu Ağı İle İpekyolu’na Entegre Olmalı"

IHA
17.03.2015 - 10:39 |Son Güncelleme :

AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI EKONOMİST İSMAİL CEM GÜNER, İPEKYOLU GÜZERGAHINA DEMİRYOLU İLE ULAŞILMASI ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK BİR KATKI YAPACAĞINI SÖYLEDİ.

IHA

AK Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Ekonomist İsmail Cem Güner, İpekyolu güzergahına demiryolu ile ulaşılmasının ülke ekonomisine büyük bir katkı yapacağını söyledi.
Güner, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ni ziyaret ederek Trabzon’un dış ticaretteki önemi, demiryolu ağı, lojistik merkez ve ihracatta yaşanan sıkıntılar üzerine fikir alışverişinde bulundu.
İsmail Cem Güner, bölgenin dış ticaretteki sorunlarını çok yakından bildiğini belirterek, "Trabzon için lojistik merkezin önemi çok büyük. Burada kurulacak lojistik merkez ile birlikte Çin’den Avrupa’ya 40 günde gidecek olan bir konteynerin varış süresi 6 güne inebilecek. Kapsamlı bir lojistik merkez olduğu zaman Avrupa’dan bu limana gelecek olan yükler Dubai dağıtım merkezi örneğinde olduğu gibi, İran‘a dağılır Orta Doğu’ya dağılır, Avrasya bölgesine dağılır. Gürcistan çok avantajlı bir konuma geçti. Türkiye’nin gerçeği Batum-Hopa demiryoludur. Kısa sürede Çin’e ulaşan yola entegre olmalıyız. Yani Tarihi İpekyolu’na Türkiye’nin Hopa- Batum demiryolunu biran önce yapılması lazım. Dünya ticaretinin yüzde 65’i bu demir yolu ağından geçecek, bu yüzdeden pay almamız lazım. Bizim Kazakistan’a, Tacikistan’a, Türkmenistan’a mal satabilmemiz için, Çin’den bu mal tren yoluyla gelecek ve benim limanlarım altın çağını yaşayacak. Bütün o yükler bizim limanlara boşaltılacak" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Güner, "Demiryolu Ağı İle İpekyolu’na Entegre Olmalı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mart 2015 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güner, "Demiryolu Ağı İle İpekyolu’na Entegre Olmalı" haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  02:42
 • Güneş
  04:43
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı