GeriGündem Zulme karşı koyun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zulme karşı koyun

Abone Olgoogle-news

Fazilet Partisi, Gaziantep'te dün düzenlediği ilk mitinginde meydan okudu. FP Genel Başkanı Recai Kutan, irticayla mücadele uygulamalarını eleştirirken, partililere, ‘‘Anayasal haklarınızı kullanıp zulme karşı koyun. İlk seçimde de bu zalimleri süpürün’’ diye seslendi. Çok sayıda milletvekilinin de katıldığı mitingde konuşan Kutan, irticayla mücadele yasalarını eleştirip halka zulüm yapıldığını öne sürdü. ‘‘Mürteci dediğiniz bu insanlar devlete baş mı kaldırdı? Silahla mı yakaladınız? Birilerine baskı mı yaptılar? Hayır bunlar ülkesine milletine bağlı, tertemiz insanlar’’ diyen Kutan, üniversitelerdeki türban yasağını da sert bir dille eleştirdi.

ERDOĞAN BAŞBAKAN GİBİ

Bugün camiye gidip namaz kılmayanların, Türkçe ezan, Türkçe dua tartışması yarattığını da savunan Kutan, ‘‘Hangi dilde namaz kılacağımıza karar verecek olan bizleriz’’ dedi. Kutan, miting için Gaziantep'e, partinin lider adayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kiraladığı özel bir uçakla geldi. Ancak Gaziantep Havaalanı'nda FP'lilerin, birlikte geldiği Erdoğan‘Başbakan Erdoğan’ sloganıyla karşılaması Kutan'ın yüzünün asılmasına neden oldu. FP'lilerin Erdoğan'a yönelik ilgisinin yarattığı izdiham sırasında Kutan ezilme tehlikesi de atlattı. İl başkanlığı binasının açılışının ardından mitingin yapıldığı istasyon meydanına üstü açık bir araçla gelen Kutan'ı partililer yine ‘Başbakan Erdoğan’ sloganlarıyla karşıladı. Bunun üzerine parti yöneticileri alandaki kalabalığı ‘Başbakan Kutan’ sloganı atmaları için uyardı. Ancak küçük bir grubun dışında partililerin katılmadığı bu slogan, bu kez alandan yükselen ‘Mücahit Erdoğan’ sloganlarının gölgesinde kaldı. Erdoğan, lider gibi davranarak miting alanındaki sloganlara da müdahale etti ve özellikle tekbir getirilmesini engelledi. Bu arada FP'nin ilk mitinginde bir başka ilk de yaşandı ve bir kadına konuşma hakkı tanındı. Kapatılan RP'nin Kadın Kolları yöneticilerinden Halise Çiftçi de mitingde konuştu.

ASKERLE DİYALOG KURAMADIK

Öte yandan önceki akşam bazı yerel televizyonlarda uydu aracılığıyla canlı olarak yayımlanan ‘Başköşe’ adlı programa katılan Kutan, kapatılan RP'nin ‘askerle diyalog kuramamasını’ hata olarak niteledi. Kutan, ‘‘Bence çok önemli bir hatamız var. Biz çeşitli kesimlerle yeteri kadar diyalog kurmadık. Sol yazar kesimiyle, bazı bürokrat kesimiyle. Bu arada da asker kesimiyle’’ dedi.


False