Zorunlu olarak nikahsız çift

Güncelleme Tarihi:

Zorunlu olarak nikahsız çift
Oluşturulma Tarihi: Mart 29, 1998 00:00

Haberin Devamı

Türkiye'de Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın'ın nikahsız çiftlere karşı açtığı savaşın boyutları, giderek büyüyor. Birleşmiş Milletler'de görevli bir Türk diplomatı ‘‘zorunlu’’ olarak Brezilyalı eşiyle nikahsız yaşıyor. Çünkü Türk diplomatların yabancılarla evlenmesi yasak. Genç diplomat, evlenebilmek için koalisyon hükümetinin çıkaracağı yasayı bekliyor.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nde başkâtip olarak görev yapan Murat Esenli, zorunlu olarak nikahsız yaşıyor. Brezilya Büyükelçisi Celso Luiz Nunes Amorim'in UNICEF'te çalışan kızı Anita'dan bir kız çocuğu sahibi olan genç diplomat Murat Esenli, Dışişleri Bakanlığı yönetmeliği nedeniyle evlenemiyor.

Yakışıklı diplomat Murat Esenli ile Anita'nın beş hafta önce doğan kızları Yasemin'in dünyaya gelişi, Güvenlik Konseyi'nde müzakere zabıtlarına ilk kez geçen doğum haberi de oldu. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Irak dönüşü bilgi vermek üzere katıldığı konsey toplantısının başında Brezilya Büyükelçisi Amorim, Kofi Annan'a ‘‘Siz Saddam Hüseyin'le bir anlaşma yaparak barışı sağladığınız gün ben dede oldum. Uğurlu bir tarih bu’’ diye torununun doğumunu konsey üyelerine duyurdu. Rusya Federasyonu Büyükelçisi Sergey Lavrov'un ‘‘Çocuğun adını Kofi koyun’’ demesi üzerine Brezilya'nın eski Dışişleri Bakanı Amorim ‘‘Önceden Yasemin adını vermişler, değiştiremem’’ yanıtını verdi.

BM'nin Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Çelem, Türk diplomatlarının yabancı uyruklu kişilerle evlenmesinin yasak olduğunu söyledi. Hüseyin Çelem, ‘‘Türk diplomatların yabancılarla evlenebilmesi için hülle yaptırmak lazım. Yabancı uyruklu kişinin bir Türkle evlenip TC vatandaşı olması, ardından boşanıp Türk diplomatıyla evlenmesi, en kolay yol. Yabancı, eşinden ayrıldığında Türk uyruklu oluyor, ama bir diplomatın gene de Dışişleri Bakanlığı'ndan evlenme izni alması gerekiyor’’ diye bilgi verdi.

Büyükelçi Çelem, yakın geçmişte Dışişleri Bakanlığı'nda Murat Esenli gibi yabancılarla yaşayan 33 Türk diplomatının bulunduğunu, eski Dışişleri Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil'in girişimiyle nikahsız yaşayanların statülerinin yasal hale getirildiğini belirtti.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!