Zimmete geçirdiler


Şaban SEVİNÇ / ANKARA

1 trilyon 120 milyar lirayı Avrupa Türk Federasyonu verdi.

MHP'nin parası da değil, Türkeş'in şahsi malı da değil.

Bu paradan Çeçen savaşçılara ve Elçibey'e yardım yapıldı.

MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş'in kızlarını birbirine düşüren 1 trilyon 120 milyar liranın, Avrupa Türk Federasyonu tarafından Türkeş'e tahsis edilen ‘bir tür örtülü ödenek’ olduğu bildirildi. Günlerdir tartışılan 1.1 trilyon lirayla ilgili olarak Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Türkeş'in eski bir kurmayı, ‘‘Bu, MHP'nin parası da değil, Türkeş'in şahsi malı da değil. Avrupa Türk Federasyonu'nun, kendi üyelerinden toplayarak Türkçülük hareketlerinin geliştirilmesinde kullanması için Türkeş'e tahsis ettiği bir tür örtülü ödenektir’’ dedi. Türkeş'in kurmayı, parayı paylaşamayan Türkeş'in kızlarının yanlış yaptığını belirterek, ‘‘Bu yapılan parayı zimmete geçirmektir’’ dedi. Türkeş döneminde MHP'nin de en yetkili isimlerinden birisi olan kurmayı, bu para konusunda bir iki kişi dışında kimsenin bilgisi olmadığını söyledi. Türkeş'in kurmayı, ‘‘Ben rahmetli Türkeş'in, Çeçenistan'a ve Ebulfeyz Elçibey'e bu paradan yardım gönderdiğini biliyorum’’ dedi. Türkeş'in kurmayı şunları söyledi:

ENVER ALTAYLI YÖNETTİ

‘‘Daha önce Almanya'da Enver Altaylı (Özbekistan'de Devlet Başkanı İslam Kerimov'a darbe girişimine adı karışan kişi) yönetiyordu bu paraları. Türkeş'in vekaletiyle hesap işlerine bakıyordu. Sonra Türkeş ondan vekaleti alıp kızı Ayzıt'a verdi. Bu partinin parası değil, kendi şahsi malı da değil. Türk Federasyonu bu parayı Türk işçilerinden dava için topluyordu. Türkeş de bu parayı şahsına harcamıyordu. Türkeş, Dünya Türkleri Federasyonu kurmak istiyordu. Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve ABD'de bulunan Türkleri bu federasyon altında toplamak istiyordu. Bunun için de yanılmıyorsam 1995 ya da 96'da Prof. Ömer Aksu'yu Almanya'ya gönderdi. Ama Ömer Bey, Türkeş'in istediği şekilde bu işi yapamadı. Bir süre sonra Türkeş, Ömer Aksu'yu geri çağırdı. Bu nedenle parayı yurtdışında tutuyordu. Türkiye'de yine 12 Eylül benzeri bir olay olursa, yurt dışında kullanabileceğimiz bir kaynağımız olsun diye düşünüyordu. Bu nedenlerle Türkiye'ye getirmiyordu bu parayı.

SEVAL HANIM DA BİLİYORDUR

Türkeş Bey öldükten sonra bu paranın Avrupa Türk Federasyonu'na iade edilmesi gerekirdi. Para Türkeş'in adına ve onun harcamasına tahsis edilmiş ama bir dava için kullanılıyor. Kendi şahsi malı değil ki, kızlarına miras kalsın. Burada yanlış olan kızının bu parayı çekmesi, diğer kızının da pay almak için dava açmasıdır. Hayır işlerine harcadık iddiası da doğru değil. Bunlar hikaye işler. Bu yapılan parayı zimmete geçirmektir. Paranın babalarının şahsi malı olmadığını onlar da biliyor. Türk Federasyonu'na iade etmeleri gerekirdi. Sanıyorum Türkeş Bey'in eşi Seval Hanım da, bu paranın ne olduğunu biliyordur. Çünkü son yıllarda Almanya'ya Seval Hanım'ı da götürmüştü. Şimdi bu para üzerinden miras kavgası yapılması doğru değil.’’

Haberle ilgili daha fazlası: