Zeyid Aslan'dan kadın gazetecilere: Ben de sizin bacak aranızı çeksem...

Güncelleme Tarihi:

Zeyid Aslandan kadın gazetecilere: Ben de sizin bacak aranızı çeksem...
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2013 16:53

MECLİS Genel Kurulu’nda CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in annesine ettiği küfürle gündeme gelen AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, bu kez Meclis kulisinin bahçesinde kadın gazetecilere şok yaşattı.

Haberin Devamı

Meclis’in gece çalışmaları sırasında bahçedeki koltuklarda uyuyan Aslan’ın fotoğrafları bugün bir gazetenin birinci sayfasında yayınlandı. İktidar kulisinden bahçeye çıkan dört kadın gazeteciden biri, bahçede oturan Zeyid Aslan’a karşılaşınca selam verdikten sonra “Uyurken çekilen fotoğrafınızı basmışlar” dedi.

"BİR DAHAKİ DÖNEME BURAYA..."

Kadın gazeteciler bahçede bir oturma grubuna yerleşirken, hemen arkalarından gelen Aslan, sinirli ifadelerle konuşmaya başladı. Ses tonunu yükselten Aslan, “Sizi buraya sokmamak lazım. Geçen sene de aynısını yaptınız. Bir dahaki dönem hiçbiriniz buraya giremeyeceksiniz. Gazetecilerin buraya alınmaması için elimden geleni yapacağım. Siz bu yaptığınızı gazetecilik mi sanıyorsunuz? Biz de insanız, yoruluyoruz. Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam ‘Bunların doğal hali bu’ diye.... Ahlaksız olurum değil mi? Ama sizinki gazetecilik oluyor” diye bağırdı.

Haberin Devamı

BAKAN FATMA ŞAHİN'DEN KINAMA

SÖYLENDİ VE GİTTİ

Gazeteciler bu sözler karşısında şoke olurken Aslan, çalan cep telefonuyla konuşmaya başlayarak masadan uzaklaştı. Gazeteciler karşılaştıkları durumu AK Parti grup başkanvekillerine anlatarak Aslan’dan şikayetçi oldu. Grup başkanvekilleri gazetecilere, “Milletvekilinin kastının olamayacağını, konuyu kendisiyle görüşeceklerini” söylediler. Parlamento Muhabirleri Derneği yönetimi de Aslan’a tepki gösterdi.

PMD’DEN KINAMA

Parlamento Muhabirleri Derneği, Aslan’ın gazetecilere karşı söylediği sözleri kınayarak yazılı bir açıklama yaptı. Aslan’ı “özür dileme”ye davet eden açıklamada şunlar vurgulandı:
“TBMM kampusü kamusal alandır ve Meclis’teki tüm faaliyetler parlamento muhabirleri aracılığı ile halkın denetimine açıktır. Kurulduğu günden bu yana millet adına Meclis’e ayna tutan parlamento muhabirleri, zor koşullar altında kamusal görevini yerine getirmeye, toplumun ‘gözü, kulağı, sesi’ olmaya çalışıyor; halkın bilgi edinme hakkı için mücadele veriyor. Gazetecilerin olmadığı, özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp sansürlendiği toplumlarda demokrasiden söz edilemez. Bu bilinçle hareket eden parlamento muhabirleri, iktidar partisine mensup bir milletvekili tarafından ‘sözlü tacize’ uğramıştır. Kadın gazetecilere hakaret ve taciz içerikli ifadeler kullanan Aslan’ı kınıyoruz. Ve derhal kadın gazetecilerden özür dilemeye davet ediyoruz.”

Haberin Devamı

Zeyid Aslan, Meclis bahçesinde uyurken çekilen fotoğrafının yayınlanmasına tepkti gösterdi. (Fotoğraf: Sözcü Gazetesi)
Zeyid Aslandan kadın gazetecilere: Ben de sizin bacak aranızı çeksem...Haberle ilgili daha fazlası: