GeriGündem Zeugma mozaikleri müzeye kavuşuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeugma mozaikleri müzeye kavuşuyor

Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılarda çıkarılan mozaiklerin sergileneceği ve dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi unvanına sahip olan Gaziantep Zeugma Mozaik ve Arkeoloji Müzesi, 23 Haziran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, Zeugma Mozaik Müzesi’nin dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olduğunu söyledi.

Müzede basın toplantısı düzenleyen Vali Bilgin, Zeugma Antik Kenti’ndeki kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan mozaik ve diğer eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulan müzedeki tanzim çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Dünyanın en büyük mozaik müzesinin Tunus’taki Bardo Mozaik Müzesi olduğunu anımsatan Bilgin, Gaziantep’in dünyanın en çok mozaik eserlerin içinde sergileneceği ikinci büyük mozaik müzesine kavuşacağını ifade etti. Bilgin, Gaziantep’in turizmden kazandığı payın artması için çalıştıklarını ifade ederek, “Mozaik Müzesi’nin yanında kazılar yapılıyor. Zeugma’da da bir açık hava müzesinin kurulmasını istiyoruz. Kazıların Bakanlar Kurulu kararıyla devam edecek olması Gaziantep ve Türk turizmi açısından büyük bir kazanç. Çünkü Zeugma sadece Gaziantep’in değil ülkemiz ve dünya kültür mirası adına önemli bir nokta. Çünkü Zeugma’nın yüzde 75’i henüz kazılmamış durumda” dedi.

MÜTHİŞ BİR HAZİNE

Zeugma’nın müthiş bir hazine olduğunu vurgulayan Vali Bilgin, sandıkta gizli olan güzelliğin kapısının aralandığını belirterek, “Sandıkta gizli bu hazine ortaya çıkarıldıkça etrafına daha çok ışık saçacak ve turizm gelirimizi daha da artıracak” dedi. Bilgin, Zeugma’da 1987’de başlayan ve bugüne kadar devam eden kazı çalışmalarında 1500 metre kare mozaik, bronz Mars heykeli, 120 metre kare fresk, 4 bin bronz sikke, 100 bin mühür baskı ve on binlerce günlük yaşamda kullanılan eşyanın ortaya çıkarıldığını ifade etti. Bilgin, Mozaik Müzesi’nde ortaya çıkarılan 843 metre kare mozaiğin sergileneceğini, 350 metre kare mozaiğin ise kazı alanında teşhirine karar verildiğini kaydetti. Zeugma Antik Kenti’nin toplam alanının 2 milyon 40 bin metrekare olduğunu belirten Bilgin, şunları söyledi:
“Alanın yüzde 25’i su altında, yüzde 75’i su üstündedir. Su altında kalan alanın yüzde 50 oranındaki kısmında kazı çalışmaları yapıldı. Müzemizde, 550 metrekare büyüklüğünde, 35 mozaik, 120 metrekare fresk, 35 heykel ve mezar steli teşhir edilecektir. Böylece Gaziantep Müzesi görsel anlamda dünyanın en önemli ve görkemli mozaik müzesi olacaktır.”

Müze Müdürü Fatma Bulgan, ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin yerinin netleşmediğini belirterek, “Onu sürpriz bir yere yerleştireceğiz. Şu anda ise salonumuzun ortasında duruyor” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False