GeriGündem Zeugma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zeugma

Zeugma antik kentinden çıkan mozaikler bu yılın promosyon ürünlerinin de gözdesi oldu. Takvimlerinden havlulara, anahtarlıklara kadar pek çok ürünün üzerine mozaiklerin resimleri basıldı. Gaziantep Müzesi ise ürünlerin telif hakkının olması gerektiğini savunuyor.

Gaziantep'in Nizip İlçesi'nde, Fırat Nehri kıyısında bulunan ve bir bölümü Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali gölü altında kalan Zeugma antik kentinde, acil kurtarma kazısı sırasında çıkarılan eşsiz mozaiklerin fotoğrafları, bu yıl üretilen promosyon ürünlerini süslüyor.

Mozaiklerin birbirinden güzel, canlı ve gözalıcı görüntüleri, dergi kapakları ve havlulardan sonra, panolar, takvimler ve hediyelik eşyalara konu oldu.

Yurtiçi ve yurtdışında basın-yayın organlarının gündeminden düşmeyen Zeugma mozaikleri, 2001 yılı ile birlikte çeşitli kurumların bastırdığı takvim sayfalarında yer aldı. Seramik tabaklardan havlulara kadar, kullanıldığı her ürüne ayrı bir güzellik katan mozaikler, Gaziantep'in yanı sıra gönderildiği kentler ve ülkelerde en azından 1 yıl boyunca gündemde kalmış olacak

TELİF NE OLACAK

Zeugma antik kentinde kurtarma ve kazı çalışmalarını yürüten Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür vekili Kemal Sertok, mozaik görüntülerinin promosyon ürünlerinde kullanılırken, Telif Hakları Yasası'nın göz ardı edildiğini ve çoğunun izin alınmadan bastırıldığını söyledi.

İzin alınmadan mozaik fotoğraflarının kullanılmasının, tek zenginliği, 'bu kazıyı ben yaptım' demek olan arkeologların şevkini kıracağını anlatan Sertok, ''Hiçbir ülkede, eğer eski eser kaçakçılığıyapmıyorsa zengin olan arkeolog yoktur. Arkeoloğun tek zenginliği ve onuru, yaptığı kazının bilimsel yayınıdır; bunu ben yaptım, demektir'' dedi.

Mozaik fotoğraflarının promosyon ürünlerde kullanılmasının, Zeugma'nın tanıtımına katkı sağlayacağı ve kamuoyunda tarih ve kültür bilincinin oluşumuna katkıda bulunulacağının savunulabileceğine dikkati çeken Sertok, şöyle devam etti: ‘‘Bu şekilde halkta tarih ve kültür bilinci oluşturulacak, şeklindeki görüşlere katılamıyorum. Umarım öyle olur; toplumda tarih ve kültür bilincinin oluşumuna bir ölçüde de olsa katkı sağlar. Ancak, olayın görsel boyutu ile ilgilenip, özüne inilmedikten sonra bu bilincin oluşacağına emin değilim. Yine de bu mozaiklerin görüntülerini taşıyan promosyon ürünlerinin, toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmasını diliyorum.’’

False