GeriGündem Yusuf Akçura kimdir? Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yusuf Akçura kimdir? Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Yusuf Akçura kimdir? Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Türk tarihçiliği ve Türkçülük fikrinin mimarlarından olan Yusuf Akçura, ölüm yıldönümünde anılıyor. Yusuf Akçura İstanbul’u işgal kuvvetlerinden teslim alan anlaşmayı imzalamasıyla da, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli şahsiyetlerindendi. Peki, Yusuf Akçura kimdir?

Türk yazar ve siyasetçi. Türkçülük akımının önde gelen temsilcilerinden olan Tatar Türkü yazar ve siyasetçi Yusuf Akçura veya Kazanlı Yusuf Akçura, 2 Aralık 1876 tarihinde dünyaya geldi. 

Türk Tarih Kurumu'nun kurucu üyelerindendir. TBMM'de 2., 3. ve 4. dönem İstanbul milletvekili, 5. dönemde 1935'te Kars milletvekili olarak mecliste yer almıştır. 1904 yılında yayımladığı Üç Tarz-ı Siyâset adlı makalesi Türkçülük akımının manifestosu kabul edilir.

Hayatı

2 Aralık 1876 tarihinde Moskova'nın doğusundaki Ulyanovsk'ta (eski adıyla Simbir) dünyaya geldi. Kazan'a göç etmiş Kırım Türklerinden aristokrat bir ailenin mensubu idi. Babası çuha fabrikası sahibi fabrikatör Hasan Bey, annesi Yunusoğulları'ndan Bibi Kamer Banu Hanım idi. 2 yaşında iken babasını kaybetti. Annesinin kaza geçirip yatılık olması üzerine 1883'te İstanbul'a göç ettiler. Annesi, İstanbul'da Dağıstanlı Osman Bey ile evlendi. Osman Bey, Yusuf'un eğitimi ile yakından ilgilendi, onu asker olmaya teşvik etti.

Kuleli Askeri Lisesi'nde öğrenim gördükten sonra 1895 yılında Harp Okulu'na girdi. Harbiye yıllarında Necip Asım Yazıksız'ın, Veled Çelebi'nin, Bursalı Tahir Bey'in Türkçülük fikrine ait yazıları ile İsmail Gaspıralı'nın Bahçesaray'da yayımlanan ve bir ara İstanbul'da da dağıtılan Tercüman Gazetesi Türkçülük fikirlerinin oluşmasını etkiledi. 1897 yılında Malumat Dergisi'nde yayımladığı "Şehabettin Hazret" adlı ilk makalesini Rusya Türkleri ile Osmanlı Türklerini tanıştırma amacıyla kaleme aldı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False