Yurt genelinde 1563 gözaltı

Yurt genelinde 1563 gözaltı

İstanbul ve Ankara'da yaşanan askeri kalkışmaya katılan askerler gözaltına alınıyor. Şu ana kadar 1563 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Hatay'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat ve 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün'ün de bulunduğu öğrenildi. Safranbolu 125. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan yakalandı. Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Muğla'nın Marmaris ilçesinde gözaltına alındı. Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne böyle getirildi.

Haberin Devamı

Ankara Oran'daki TRT kampüsüne giderek yayına müdahale eden askerlerden gözaltına alınanların sayısı 9'a çıktı. Gözaltına alınanlardan birinin rütbeli olduğu bildirildi.

58. TOPÇU TUGAY KOMUTANI VE 118 RÜTBELİ GÖZALTINDA

Polatlı’da 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve 118 rütbeli personel ile Tümgeneral Suat Murat Semiz, 1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Dursun Pak ile JFAC Komutanı Tuğgeneral Recep Ünal gözaltına alındı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ'NE GİRMEYE ÇALIŞAN ASKERLER GÖZALTINDA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne girmeye çalışan 3'ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.       

Yurt genelinde 1563 gözaltı

Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerler tarafından polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı. 

Haberin Devamı

JANDARMA OKULLAR KOMUTANI GÖZALTINDA

Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu Beytepe'de gözaltına alındı. 

ERZİNCAN'DA 3. ORDU HAREKAT KURMAY BAŞKANI GÖZALTINDA

3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar'ın, Erzincan'da gözaltına alındığı bildirildi.  

ARDAHAN'DA GÖZALTILAR

Ardahan Garnizon ve 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kargın yakalandı.          

BURSA JANDARMA ALAY KOMUTANI GÖZALTINDA

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçti. Bursa ve Jandarma Bölge Komutanlığı sorumluluk sahasında herhangi bir olay ya da kalkışma yaşanmazken, gerginlikle ilgili görev listesinde olduğu öğrenilen Bursa Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş'un gözaltına alındığı iddia edildi.

Jandarmada görevli bir uzman çavuşun da gözaltında olduğu öne sürüldü. Soruşturma sürdürülüyor.

AKDENİZ BÖLGE KOMUTANI GÖZALTINDA

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla darbe girişiminde bulunduğu öne sürülen Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı. Kelepçelenen Demirhan’a telsiz verdiği ileri sürülen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen de yakalandı. Dağdelen’in yüzünün kan içinde olması dikkat çekti.

Haberin Devamı

TELSİZİ KULLANDIRDI

Ekipleri karargaha giderek Nejat Atilla Demirhan ile görüştüğü ve kendisine ait polis telsizi kullanması için verdiği iddia edilen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen’i de gözaltına aldı. Zırhlı araç ile Emniyet Müdürlüğüne getirilen Dağdelen’in yüzünün kanlar içinde olduğu görüldü.

HATAY'DA TUĞGENERAL HASAN POLAT GÖZALTINDA

Hatay'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat gözaltına alındı.

BAKIRKÖY SAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'ndan yapılan açıklamada "1 üstteğmen, 1 astsubay,7 asker gözaltında adliyeye getirildi. 3 tank muhafaza altına alındı" denildi.

Haberin Devamı

ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA: 132 GÖZALTI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimine iştirak ettiği tespit edilen içlerinde albay, binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen ve astsubayların da bulunduğu 132 askeri personelle askeri öğrencinin gözaltına alındığını açıkladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ulusal Medya ve basın kurumlarında 15/07/2016 tarihi saat 22.30’dan itibaren bir kısım askeri personelin zırhlı araçlar ve silahlar ile İstanbul ilinde Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü trafiğe kapattıkları, Resmi kurum ve kuruluşlarına ait binaları abluka altına aldıkları, Ankara ilinde yasama-yürütme ve güvenlik kuvvetlerine ilişkin kurumları da ateşli silahlar ve zırhlı araçlar ile ablukaya aldıkları ve darbeye teşebbüs suçuna ilişkin eylemlere başladıklarının duyulması üzerine Başsavcılığımızın Örgütlü kaçakçılık ve mali suçlar bürosunca yargı sınırlarımız içinde TCK md. 309 ve devamında ifade edilen Anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama ve hükumete karşı ve Türkiye Cumhuriyetine karşı silahlı isyan suçlarından re’sen soruşturma başlatılmış, atılı suçları işleyen şüphelilerin derhal yakalanması ve gözaltına alınması talimatı verilmiştir" denildi.

132 GÖZALTI

Haberin Devamı

"Soruşturma kapsamında yukarıda yazılı suçlara iştirak ettiği tespit edilen içlerinde Albay, Binbaşı, Yüzbaşı ve üsteğmen ile Astsubay rütbelerinin de bulunduğu 132 askeri personel ve askeri öğrenci gözaltına alınmıştır" denilen açıklamada silahlı isyan ve darbe teşebbüsünün engellenmesi sırasında 1 polis olmak üzere 17 vatandaşın şehit olduğu, başsavcılıkça görevlendirilen Cumhuriyet Savcılarınca vefat eden vatandaşların adli muayene işlemlerinin yapıldığı ve cenazelerin Adli Tıp Kurumuna sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, başsavcılıkça Anayasal düzeni ve bu düzeninin işleyişine karşı suçları işleyen şüpheliler hakkındaki soruşturmanın her yönüyle detaylı olarak gizli ve titiz bir şekilde sürdürüldüğü bilgisi aktarıldı.

Haberin Devamı

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDEKİ ASKERLER TESLİM OLDU

Boğaziçi Köprüsü'nü işgal eden ve araç trafiğine kapatan askerler ile köprü çevresinde önlem alan polisler arasında sabah saatlerinde çatışma çıktı.
Çatışmanın ardından yaklaşık 50 asker, polise teslim oldu.
Polislerin gözaltı işlemi yaptığı sırada, köprü yakınında bekleyen vatandaşlar askerlere saldırdı. Vatandaşlar, polisler tarafından engellendi.
Daha sonra köprüdeki 5 tankın üzerine çıkan vatandaşlar, sevinç gösterisinde bulundu.

Yurt genelinde 1563 gözaltı

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA 55 ASKER GÖZALTINDA

ATATÜRK Havalimanı’nda askeri darbe girişimi kapsamında polis 55 askeri gözaltına aldı. Gözaltına alınan askerler Özel Harekat Polisi eskortu eşliğinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

ÜSKÜDAR'DA 25 ASKER GÖZALTINDA

Üsküdar Çevik Kuvvet önüne gelen 25 asker polis tarafından gözaltına alındı.  Bazı askerlere ters kelepçe yapıldığı görüldü.

TÜRK TELEKOM BİNASINA GİREN ASKERLER TESLİM OLDU

Kadıköy'de Türk Telekom binasına girerek polisle çatışan darbeci askerler teslim oldu. 

Kadıköy Acıbadem Caddesi'ni kapatarak Türk Telekom binasına giren darbeci askerler sabaha kadar polislerle çatıştı. Türk Telekom binasına konuşlanan yaklaşık 20 civarında asker saatler süren çatışmaların ardından teslim oldu.

TRT'NİN HARBİYE BİNASINI İŞGAL EDEN ASKERLER TESLİM OLDU

TTRT'nin Harbiye'deki binasına gece giren askerler, çalışanları binadan çıkarmadı. Zaman zaman polislerle çatışmaya giren askerler, sabah saatlerinde binadan çıkarak polise teslim oldu.             

 Askerler gözaltına alındıktan sonra TRT binasına giren polisler, herhangi bir tuzaklama yapılma ihtimaline karşı arama ve inceleme yaptı. Yapılan aramada, herhangi bir bulguya rastlanmadı.              

Bu arada, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin işgal edileceği ihbarını alan polis ekipleri, bu bölgede önlem aldı.               
Öte yandan, Boğaziçi Köprüsü'nü işgal eden askerlerin teslim olmasının ardından polisler, köprü üzerindeki askeri araçlarda arama ve inceleme yaptı. Askeri araçta bir askerin cesedi bulundu.      

MALTEPE'DE 6 ÜST RÜTBELİ GÖZALTINDA

Maltepe’de bulunan Nurettin Baransel Kışlası önüne yüzlerce kişi akın etti. Kışlanın kapısına tank çıkışını engellemek için kamyonlar parkedildi. Polisin kışlada yaptığı operasyonda  6 üst rütbeli subayın gözaltına alındığı öğrenildi.

KULELİ ASKERİ LİSESİ'NİN 80 ÖĞRENCİSİ DE GÖZALTINDA

KULELİ Askeri Lisesi’nin 80 öğrencisinin darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Lise’den çıkan bir grup öğrenci dün gece Çengel Karakolu’nun askerlere teslim edilme talebinin reddedilmesi üzerine polis merkezine gelip ele geçirdi. İlerleyen saatlerde polis merkezi darbe girişimcisi öğrencilerden geri alındı. Polis merkezinin el değiştirmesi sırasında ve sonrasında Kuleli Askeri Lisesi’ne giden polis toplam 80 kişiyi gözaltına aldı.

İZMİR'DE RÜTBELİ ASKERLER

İzmir'de aralarında albay ve 2 yarbayın bulunduğu askeri personel ile  Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen gözaltına alındı.

Yurt genelinde 1563 gözaltı

Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen

Operasyon kapsamında, Ege Ordusu Komutanlığında görevli Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Albay Oksal Çelik ve Yüzbaşı Emir Birgül ile Çiğli 2. Hava Jet Üs Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas  ile Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına alındı. 

Operasyon kapsamında İzmir'de gözaltına alınanların sayısı 34'e yükseldi.               

Gözaltına alınanların isimleri şöyle:
"Ege Ordu Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Memduh Hakbilen, Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, 2. Ana Jet Üs Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ramazan Elmas, Albay Ramazan Gencer, Albay Oksal Çelik, Albay Alican Özcan, Albay Yener Karaduman, 2. Komando Tugay Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz, Yarbay Faik Baran, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Kadir Silay, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Rıdvan Mecnur, Astsubay Taner Çakal, Astsubay Cihangir Özcan, Uzman Çavuş Hakan Yalçın,, Yüzbaşı Eser Birgül, Deniz Yüzbaşı Haldun Gülmez, Astsubay Mehmet Doğru."

EGE ORDU KOMUTANLIĞI’NIN ÇIKIŞI KAPATILDI

Öte yandan İzmir’in Narlıdere İlçesi’ndeki Ege Ordu Komutanlığı nizamiyesinin önü, dün başlayan darbe girişimine önlem amacıyla belediye otobüsü ve TOMA ile kapatıldı. Ege Ordu Komutanlığı’ndan askeri araç çıkışı durduruldu. Komutanlıkta herhangi bir hareketlilik gözlenmedi.   

EDİRNE

Askeri darbe girişimine ilişkin Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, 54’ncü Mekanize Piyade Tugay komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve 5 askerle ilgili gözaltı kararı verildi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince askerler gözaltına alınırken, Tuğgeneral Hidayet Arı ise Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı, ardından da gözaltı kararı uygulandı.

Sivil kıyafetleriyle gözaltına alınan Tuğgeneral Hidayet Arı, Edirne Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilerek ifadesi için yeniden Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

"O ZAMAN TANKLARLA GELİRİZ"

Dün gece askeri darbe girişimi sırasında Edirne’de askeri araçlarla Edirne Emniyet Müdürlüğü önüne gelen bir grup asker, polis ekiplerince içeri alınmadı. İki taraf arasında sözlü tartışma yaşanırken, gelen bir grup askerin "o zaman bizde tanklarla geliriz" diyerek geri çekildikleri ifade edildi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri bu gelişmenin ardından Karaağaç Mahallesi’nde bulunan Korgeneral Celalettin Alkoç Kışlası çevresinde güvenlik tedbiri aldı.

KÖPRÜ TRAFİĞE KAPATILDI

Sabaha karşı 04.30 sıralarında tankların kent merkezine gelme olasılığına karşın, Karaağaç Mahallesi’ne geçişi sağlayan Tunca, Meriç ve Süvari köprüleri araç trafiğine kapatıldı. Bazı bölgelerde ise tedbiren iş makineleri konuşlandırıldı. Askeri darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

KOCAELİ'DE 36 ASKER GÖZALTINDA

KOCAELİ Cumhuriyet Savcılığı’nda yapılan açıklamaya göre darbe girişiminde bulunan 23 tankçı ile 13 denizci ve Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılan 2 amiral ise polisin operasyonu ile kurtarıldı.

Kocaeli’de darbe girişiminde bulunan askerler gözaltına alındı. Tankçı subay, astsubay ve uzmanlardan oluşan 23 asker ile Donanma Komutanlığı’nda görev yapan 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılarak İstanbul’a götürülmek üzere yola çıkarılan 2 amiral ise Dilovası’nda polislerin aracı durdurmasıyla kurtarıldı.

KAYSERİ'DE BİR ALBAY GÖZALTINDA 

Dün akşam yapılan darbe girişiminden sonra Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda Hava Albay Erhan Baltacıoğlu yakalanarak gözaltına alındı.  

KIRKLARELİ'NDE BİR TUĞGENERAL HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Kırklareli'nde 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenaral Bekir Koçak hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişine karıştıkları iddiasıyla Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan, Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak’ın da aralarında bulunduğu toplam 167 askeri personel gözaltı alındı.

HAKKARİ

Hakkari İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Demiray Demirci, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla önce açığa alındı, ardından savcılık talebiyle gözaltına alındı.               

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan gözaltına alındı.  

Yurt genelinde 1563 gözaltı

İZMİT'TE 22 ASKER GÖZALTINDA

İzmit'te polis, 5 tanka el koyarken, 22 asker gözaltına alındı.

BİNGÖL

 Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman ile Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, gözaltına alındı.

ZONGULDAK

Zonguldak'ın Kilimli İlçe Emniyet Müdürü Soner Durgun, "darbe girişimine destek olduğu" iddiasıyla gözaltına alındı.

Zonguldak Garnizon Komutanlığında görevli Jandarma Kurmay Albay Kamil Günler de gözaltında...

TRABZON

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındığını bildirdi.

Yurt genelinde 1563 gözaltı
BİTLİS

BİTLİS Valisi Ahmet Çınar, Bitlis 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Seddar Afşar’ın gözaltına alındığını belirtti.

IĞDIR

Iğdır Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Ulus gözaltına alındı.    Vali Ahmet Turgut Alpman ve Emniyet Müdürü Yüksel Babal ile birlikte sabah saatlerinde sivil kıyafetle Iğdır Valiliği’ne gelen Albay Ulus, burada yapılan görüşmenin ardından gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

BALIKESİR

Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek gözaltına alındı.       

MARDİN

Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan gözaltına alındı.

MANİSA

Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan ile Merkez Komutanı Albay Murat Yıldız'ın, darbe girişimine karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

ISPARTA

Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ile Eğirdir Dağ ve Komando Okulu Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya da gözaltına alındı.

AMASYA

Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz’ın polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

KARS

Kars Valisi Rahmi Doğan, dün gece ildeki 2 tugaydaki bazı askerlerce kalkışma girişimi olduğunu ancak tepki üzerine askerlerin geri çekildiğini ve 22 askeri personelin gözaltına alındığını belirterek, "Her iki tugay komutanı ve personeliyle ilgili de savcılığımız tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Tebligatını yaptık ve teslim olmalarını bekliyoruz." dedi.

ÇANAKKALE

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına alındı.

ADANA

TÜRK-ABD Ortak Savunma Tesisi olan Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ndeki 10’uncu Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van gözaltına alındı.
Sabah erken saatlerinde İncirlik Hava Üssü’ne giden polis ekipleri nizamiye kapısından içeri girmek istedi. Polislere uzun süre izin verilmezken nizamiye kapısında zırhlı ve uzun namlulu silahlarla önlem alan polis de çıkışları engelledi. Yapılan görüşmelerin ardından İncirlik Hava Üssü’ndeki 10’uncu Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van gözaltına alındı. Van, sağlık kontrolünün ardından ifadesi için Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

KONYA

Konya'da sürdürülen operasyonda, aralarında Konya Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nun da bulunduğu 2'si polis 7 kişi gözaltına alındı.
Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan'ın başlattığı soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Soruşturma kapsamında, Konya Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu, bir binbaşı, bir yüzbaşı ile Kadınhanı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Demir, Ilgın İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Kambur'un da aralarında bulunduğu 7 kişi yakalandı.
Olaylarla ilgilerinin olmadığını öne süren 2'si rütbeli, 31 kişi hakkında da işlemlerin sürdüğü öğrenildi.
Öte yandan Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar hakkında da yakalama kararı çıkartıldığı bildirildi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta bir tuğgeneral, 2 binbaşı ve 3 yüzbaşının da aralarında bulunduğu 309 asker gözaltına alındı.  
Edinilen bilgilere göre, darbe girişimi nedeniyle Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2 binbaşı ve 3 yüzbaşının da aralarında bulunduğu 309 asker gözaltına alındı. 

YALOVA

 Yalova Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Yıldırım, polis tarafından gözaltına alınarak il emniyet müdürlüğüne getirildi.       

SAKARYA

SAKARYA’da darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında aralarında 2 albay ile Sakarya İl Jandarma Komutanlığı’na vekalet eden yarbayın da bulunduğu 110 asker gözaltına alındı.

VAN

Van’da yürütülen operasyonlar kapsamında eski Van 6’ncı Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ali Yalçın, Van’a yeni atanan 6’ncı Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Salih Ataman ile Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı ve Komanda Bölük Komutanı gözaltına alındı.

BATMAN

5 asker ile 1 polis gözaltına alındı.

DENİZLİ

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun darbe girişiminin ardından Denizli’de 500 asker teslim oldu.

Dün gece, darbe girişimiyle birlikte 11. Komando Tugayı’ndan askeri araçlarla çıkan askerler, Çardak Havaalanı’na gitti. Askerlerin geçişlerine halk yolu kapatarak engel olmak istedi. İş makineleri ve kamyonlar yola sıralanarak, askerin geçişi önlenmeye çalışıldı. Bugün saat 10.00 itibariyle darbe girişiminin püskürtülmesi üzerine askerler gruplar halinde teslim olmaya başladı.

AK Partili Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, darbe girişimine katıldıkları iddia edilen 500 askerin teslim olduğunu söyledi.

BİNGÖL

Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman gözaltına alındı.  

GAZİANTEP

5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır 8'inci Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100'e yakın askeri personel gözaltına alındı.       

             

Haberle ilgili daha fazlası: