Yunanistan'dan Mesut Yılmaz tepkisi

Yunanistandan Mesut Yılmaz tepkisi

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın, Yunanistan'da 90'lı yıllarda yaşanan orman yangınlarıyla ilgili sözleri Atina'nın tepkisine yol açtı. Gelen eleştiriler üzerine açıklama yapan Yılmaz, yanlış anlaşıldığını söyledi.

Haberin Devamı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “ciddi” olarak nitelendirdiği bu konuyla ilgili Türkiye'nin yetkili makamlarından açıklama beklediğini belirtirken, siyasi partiler de Yılmaz'ın Türk basınında çıkan Yunanistan ile ilgili ifadelerinin iki ülke ilişkilerine gölge düşürdüğünü ve Türkiye'nin bu konuda tazminat ödemesi gerektiğini belirtti.

Yunanlı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, “Türk basını tarafından eski Başbakan Sayın Mesut Yılmaz'a atfedilen ve basına yansıyan bilgiler ciddidir ve araştırılması gerekir. Yunan tarafı bu konuda Türkiye'nin yetkili makamlarınca bilgilendirilmeyi beklemektedir” dedi.

"YUNANİSTAN'IN ZARARLARI TAZMİN EDİLMELİ"

Hükümeti destekleyen üç partiden biri olan Yeni Demokrasi Partisi'nden (ND) yapılan açıklamada da Yılmaz'ın açıklamalarıyla ortaya çıkan siyasi konunun “çok büyük” olduğu ve bu nedenle Avrupa Birliği kurumlarını da ilgilendirdiği belirtilerek, bu konunun tüm boyutlarıyla derinliğine araştırılması ve Yunanistan'ın zararlarının tazmin edilmesi için, Türk hükümetinin yardımcı olması istendi.

Haberin Devamı

Ortodoks Halk Partisi LAOS ise Yılmaz'ın Birgün gazetesinde yer alan ifadelerinin, LAOS Başkanı Yorgos Karacaferis'in bu konuda daha önce yapmış olduğu açıklamalarını doğruladığı ileri sürülürken, Dora Bakoyanni'nin başkanı olduğu DYSİM'den yapılan açıklamada da Yılmaz'ın açıklamalarının, “Çiller hükümeti döneminde Doğu Ege'deki Yunan adalarının yakılması için özel ödenek ayrıldığını ortaya koyarak, Türkiye'nin yaptıklarını ürpertici bir biçimde ifşa etmektedir” denildi.

SAVCI YENİDEN İNCELEME İSTEDİ

Yılmaz'ın sözlerinin ardından Yunan Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) Savcısı İoannis Tendes, ülkede 1995-1997 yılları arasında çıkan orman yangınlarıyla ilgili tüm dosyaların yeniden incelenmesi için bölge savcılarına talimat verdi.

Yunan medyası, Yüksek Mahkeme Savıcısı Tendes'in, Yılmaz'ın, Yunanistan'da 90'lı yıllarda çıkan orman yangınlarıyla ilgili sözleri üzerine böyle bir karar aldığını duyurdu.

Haberlerde, Yunanistan'daki orman yangınlarının maddi ve manevi sorumlularının tespit edilmesi için, arşive kaldırılan yangın dosyalarının, Yılmaz'ın açıklamaları çerçevesinde yeniden inceleneceği belirtildi.

Haberin Devamı

"DEVLET SIRRI" DEMİŞTİ

Yılmaz, Birgün gazetesinden Enver Aysever’e verdiği demecinde, Susurluk raporuna ilişkin olarak, "Devlet sırrı dışındaki tüm bilgiler raporda var. Devlet sırrı olanlar Azerbaycan’da darbe girişimi, Yunanistan’a orman misillemesi gibi konular" ifadesini kullanmıştı.

YILMAZ: YANLIŞ ANLAŞILDIM, TÜRKİYE'DEKİ YANGINLARI KASTETMİŞTİM

Yılmaz,Yunanistan'dan gelen tepkiler üzerine bugün bir açıklama yaptı. Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Konu tamamen bir yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır. Sayın Enver Aysever ile yaptığım bir telefon görüşmesinde devlet sırrı kavramının hangi hallerde geçerli olduğu sorusu üzerine bunun münhasıran dış politika konularıyla ilgili olduğu, örneğin 90'lı yıllarda Ege sahillerimizde meydana gelen orman yangınlarının Yunan gizli servisiyle ilişkili olduğuna ilişkin değerlendirmelerin, bu bilgiler kanıtlanmadıkça yayınlanmasının dış politikamız açısından sakıncalı olacağı ifade edilmiştir. Anlaşılacağı gibi olay Yunanistan'daki değil Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgilidir.

Haberin Devamı

Bu kapsamda örtülü ödenek konusu hiç söz konusu olmamıştır. Esasen haberin başlığıyla içeriği karşılaştırıldığında da bu açıkça görülmektedir. Yanlış değerlendirmelere mahal vermemek için bu hususu kamuoyunun bilgisine sunarım.”

“MESELE, SANSASYON MERAKINA KURBAN EDİLDİ”

Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz ile birlikte İstanbul'dan Los Angeles'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin kendisine tartışmalı sözlerini hatırlatması üzerine ise şunları söyledi:

“Gazetedeki haber tamamen yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Bu sabah Anadolu Ajansı'na gerekli açıklamayı yaptım. Zannediyorum Yunanlı dostlarımız da biraz acele etmişler tepki göstermekte. Benim oradaki kastım Türkiye'deki orman yangınlarıyla ilgili. Türkiye'de 1990'lı yıllarda meydana gelen büyük çapta ve yangın orman yangınlarının Yunan gizli teşkilatıyla ilişkili olduğuna ilişkin bazı bilgiler, değerlendirmeler vardı. Ben bunlar kesinlik kazanmadıkça,  kanıtlanmadıkça bunların yayınlanmasının Yunanistan'la ilişkilerimiz açısından yanlış olacağını, bu nedenle devlet kapsamı içinde düşünülmesi gerektiğini ifade ettim. Mesele tamamen çarpıtılmış, sansasyon merakına kurban edilmiş, doğrusu söylediğim gibi.”

Haberin Devamı

Yılmaz, “haberi veren gazete mi çarpıtmış?” sorusu üzerine “Maalesef, zaten manşetle haber tamamen farklı” cevabını verdi.

Mesut yılmaz, bir gazetecinin “Haberde Azerbaycan'daki darbe girişimi iddiaları da var, bu konudaki görüşünüz nedir?” sorusu üzerine de “şimdi onu şey yapmayın” diyerek cevap vermedi.

Haberle ilgili daha fazlası: