GeriGündem Yunanistan'dan karşi atak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'dan karşi atak

Başbakan Mesut Yılmaz'ın AB üyeliği için İtalya ve İspanya'da yaptığı girişimlere Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis karşı kampanya ile yanıt verdi.

12 Aralık tarihindeki AB Lüksemburg Zirvesine iki hafta kala atağa geçen Simitis öncelikle Türkiye'yi destekleyen İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı ikna etmeye çalışıyor. Yunanistan Başbakanı, Türkiye'nin sulandırılmış bir Avrupa Konferansı'na bile katılmasını engellemek istiyor.

Simitis dün Londra ve Paris turuna çıkarken Yunan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos ile yardımcısı Papandreu, AB kamuoyunu etkilemek için CNN ve BBC'ye demeçler vererek kampanyaya katıldı.

AB Dönem Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Juncker İstanbul'da Başbakan Mesut Yılmaz'ı sulandırılmış Avrupa Konferansı'na katılmak için ikna etmeye çalışırken Simitis Londra'da İngiltere Başbakanı Tony Blair ile masaya oturdu. Simitis, Blair'den hem Türkiye'nin Avrupa Konferansı'na alınmaması, hem de Kıbrıs'ın tam üyeliği için destek istedi. Türkiye konusunda Blair'i ikna edemeyen Simitis Kıbrıs için istediği desteği aldı. Ocak ayında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Blair sorun çözülmese de Kıbrıs'ın AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı konusunda güvence verdi.

Londra'nın ardından pazartesi günü Paris'e geçecek olan Simitis Fransa Cmuhurbaşkanı Chirac'la buluşacak. Simitis'in Paris'teki BAB zirvesine katılacak olan Alman BaşbakanıHelmut Kohl ve öteki AB liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False