GeriGündem Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı

Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı
refid:29714787 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) Ağustos ayı olağan toplantısı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki yemeğe, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile YAŞ üyesi komutanlar katıldı.

Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı


Başbakan Davuoğlu ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel aynı makam aracı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geldi. Yemek basına kapalı olarak gerçekleştiriliyor.

Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi Anıtkabir ziyareti

“KARARLAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULACAK”

3-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan YAŞ toplantısında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirlerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleriyle disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılacak personel ve TSK’yı ilgilendiren diğer konular görüşülecek.

Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı


Toplantıda, Suriye ve Irak sınırında yaşanan gelişmelerin yanı sıra son günlerde artan terör olayları da ele alınacak.

Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı YAŞ üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti5 Ağustos tarihinde sona erecek YAŞ’ta alınacak kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Erdoğan’a sunumun yapılmasının ardından kararlar kamuoyuna açıklanacak.

“KOMUTA KADEMESİ YENİDEN ŞEKİLLENECEK”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel için YAŞ toplantısı ayrı bir önem taşıyor. Son kez YAŞ toplantısına katılacak olan Orgeneral Özel’in görev süresi sona erecek ve emekliye ayrılacak.

TSK'daki teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Orgeneral Necdet Özel'in yerine yeni Genelkurmay Başkanı olacak. Orgeneral Akar'ın 2019 yılına kadar bu görevde kalması bekleniyor.

Orgeneral Özel ile beraber Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın da görev süresi dolduğu için emekli olacağı YAŞ'ta, bir sürpriz olmazsa iki isim orgeneralliğe terfi edecek. Orgeneral Akar'dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ise 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ya da Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in geçmesi bekleniyor. Görev süresi sona erecek olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın yerine ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin getirilmesi bekleniyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle