GeriGündem YSK Başkanı: Önümüzdeki seçimde 25 yaş uygulanamaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YSK Başkanı: Önümüzdeki seçimde 25 yaş uygulanamaz

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, "DTP'nin birleşik oy pusulalarına karşı binlerce aday gösterir seçimi kilitleriz " tehdidine yanıt verdi. Aydın "Biz de o zaman ona göre zarflar hazırlarız" dedi.

AYDIN'IN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçilme yaşının 25'e indirilmesinin bu seçimde uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya Aydın, mevcut yasalara göre 25 yaşın bu seçimde uygulanmayacağına Kurul'un karar verdiğini bildirdi. Bu yönde bir yasal değişiklik yapılması halinde uygulamanın yapılabileceğini ifade eden Aydın, “Anayasal bir düzenleme yapılırsa -ki bağımsız adaylar için böyle bir düzenleme yapıldı- tabii o da daha yasalaşmadı” dedi.

Aydın, 25 yaşında seçilme uygulamasının mevcut yasalar çerçevesinde 22 Temmuz'daki milletvekili genel seçiminde uygulanamayacağını yineledi.

Seçmen kütüklerinin güncellenmesi konusundaki sıkıntıların hatırlatılması üzerine de Aydın, şöyle konuştu:

“Hiçbir sıkıntımız yok. Bu konuda bilen bilmeyen konuşuyor. Seçmen kütüklerimiz çok sağlıklı, şu anda da askıda. Herkes gidip kendini kontrol ettirsin var mı yok mu, varsa eksiği var mı, adında soyadında, adresinde bir değişiklik var mı gitsin görsün. Daha bir hafta süre var. Herhangi bir eksiklik yok ama bunu bilmiyorum hangi amaçla neden böyle söyleniyor anlamıyorum.”

Bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına ilişkin düzenlemenin hatırlatılması üzerine Aydın, “Devletimiz her şeyi halleder. Bu çok zor bir iş değil. Büyük zarf yapar, büyük oy pusulası yapar düzenler” dedi.

Aydın, bir başka soru üzerine, şu anda planlanan mevcut oy pusulasında 21 siyasi partinin yer alacağını ve oy pusulasının 82 santimetre olarak belirlendiğini ifade etti.

Seçimin yaz tatiline gelmesi nedeniyle yazlığa gideceklerin nasıl oy kullanacağına ilişkin bir soru üzerine Aydın, “Seçmen kütüğüne kayıt şartları açıklandı, belli. Ona göre herkes gidip muhtarlıktan formunu doldurup, yazıp ona göre kaydını yaptıracak” dedi.

“Eğer bir referandum sandığı konulacaksa her iki sandık yan yana olabilecek mi? Bunu yetiştirebilecek misiniz?” sorusuna Aydın, “Zamanında yetişirse koyabiliriz. Bizim için engeli yok” yanıtını verdi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle