GeriGündem ‘Yorgun mermi’ değil kardeşim hedef seçildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yorgun mermi’ değil kardeşim hedef seçildi

Beyoğlu'nda iki gün önce arkadaşları ile gittiği Fransız Kültür Merkezi'nden çıktığı sırada başına isabet eden ve ‘‘yorgun mermi’’ adı verilen serseri bir kurşunla öldüğü öne sürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 25 yaşındaki Önder Babat'ın ablası Marifet Babat, kardeşinin kaza ile ölmediğini öne sürdü.

‘‘Kimin yaptığını bilmiyorum, fakat Önder, cinayete kurban gitti’’ diyen abla Babat, kardeşinin yasadışı örgütlerle ilgisinin olmadığını da iddia etti.

Polislerin yakında bir yerden havaya sıkılan kurşunun yere doğru düşerken Önder Babat'ın başına isabet ettiğini söyledikleri ‘‘yorgun mermi çekirdeği’’ iddiasının asılsız olduğunu kaydeden Marifet Babat, ‘‘Polis suçluları bulamayacağını düşündüğü için yalan söylüyor. Kardeşim ölmedi, öldürüldü’’ dedi. Marifet Babat, kardeşinin Devrimci Hareket Dergisi'nde çalıştığı iddiasını reddetti.

Olay anında Babat'ın yanında bulunan ve aniden yere yığıldığını belirten arkadaşları, ‘‘Yere yığılınca rahatsızlandığını düşündük. Ders kitapları yere saçıldı. Baktığımızda kafa kısmında kan vardı. Ambulans gelmeyince hastaneye kaldırdık. Yapılan incelemeler sonucu kafasından vurulduğu anlaşıldı. Önder'in kimseyle bir sorunu yoktu. Kendi halinde bir öğrenciydi. Kanı yerde kalmayacak. Bunun hesabı sorulacaktır’’ dedi.

Önder Babat'ın önceki gün Yenibosna Cemevi'nde düzenlenen cenaze törenine katılan bir grup, üzerinde ‘‘Devrimci Hareket’’ yazan pankartları açmışlardı. Gruptakiler ‘‘Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz’’ sloganı atmış, bazıları da ‘‘Onların kanını içeceğiz’’ diye bağırmışlardı. Yaklaşık 1 hafta önce bel fıtığı ameliyatı olduğu için kardeşinin cenazesine gidemediğini de belirten Marifet Babat ise Önder Babat'ın Devrimci Hareket ile bir ilişkisi olmadığını söyledi.

Merminin yer çekimiyle düşmesi

‘‘YORGUN Mermi’’ tabiri havaya sıkılan kurşunun süzülerek yere düşmesi veya öldürücü mesafesini aştıktan sonra giderek yavaşlayarak bir taş etkisi yaratması olarak açıklanıyor. Havaya rastgele tabancayla açılan ateş sonucu hızla yukarı doğru çıkan mermi ortalama 500 metre yükseklikte yer çekiminin etkisiyle durup, sonra hızlanarak aşağı doğru düşmeye başlıyor. Yer çekiminin etkisiyle hızlanan mermi yeryüzüne ulaştığında namludan çıktığı andaki hızının yarısına ulaşıyor. İngilizce'de ‘‘Tired Bullet' diye ifade edilen deyim, internet arama motoru google'da da yer alıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False