GeriGündem Yönetimde 19 değişiklik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yönetimde 19 değişiklik

Yönetimde 19 değişiklik
Abone Olgoogle-news

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti’de damgasını ilk olarak en üst karar organı MKYK’ya vurdu. Yıldırım’ın listesinden 19 ismi değiştiren Erdoğan, yeni MKYK’da Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu. genel başkan yardımcıları Şaban Dişli ve Nükhet Hotar’a yer vermedi.

AK Parti MKYK’da kadın üye sayısı 15’ten 9’a düştü. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partiye kazandırdığı ve başbakanlığı döneminde ekonomi danışmanlığını da yapan Emine Nur Günay da liste dışı kaldı. CHP’li Aykut Erdoğdu ile televizyonda moderatörün önündeki cam sehpanın kırılmasıyla sonuçlanan sert tartışmasıyla gündeme gelen Ahmet Sorgun da yeni MKYK’da yer almadı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, gençlere de yer verdi. MKYK’daki yeni isimlerden Rümeysa Kadak’ın Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı olduğu, İsa Sinan Göktaş’ın da partinin gençlik kollarında yer aldığı bildirildi. Yasemin Atasever’in de yine genç kontenjanından listede yer aldığı belirtildi.

Akşam ve Star gazeteleri ile Kanal 24 televizyonunun sahibi Ethem Sancak da yeni MKYK’da yer buldu.

DİYARBAKIR MESAJI

Erdoğan, partisinin Güneydoğu’daki etkili isimlerinden Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nu listeye almadı. Diyabakırlı olan ancak son seçimlerde İstanbul’dan milletvekili seçilen Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’i listede koruyan Erdoğan, Şanlıurfa Siverekli doktor Mehmet Emin Yılmaz’ı da MKYK’ya aldı.

Yalçın Akdoğan ve Efkan Ala ile birlikte HDP’lilerle Dolmabahçe buluşmasında yer alan isimlerden eski bakan Mahir Ünal da yeni MKYK’da. Eski Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel ise yeni MKYK’da yerini Kayseri Milletvekili olan oğlu İsmail Emrah Karayel’e bıraktı.

Listede Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dışardan öğretim görevlisi olarak ‘İslam Eğitim Tarihi’ dersi veren Hacı Ahmet Özdemir de yer aldı.

LİSTE DIŞI KALANLAR

Bir yıl önceki kongrede seçilen MKYK’da yer alan ancak Erdoğan’ın 50 kişilik listesinde kendisine yer bulamayan isimler şunlar: Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Edibe Sözen, Emine Nur Günay, Nükhet Hotar, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Hüseyin Özbakır, Galip Ensarioğlu, Mahmut Kaçar, Mehmet Müezzinoğlu, Özben Gökçen, Rabia Sezer Katırcıoğlu, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel. 

Yönetimde 19 değişiklik

Ethem Sancak

Yeni MKYK

Binali Yıldırım, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hacı Ahmet Özdemir, Hamza Dağ, Harun Karacan, H. Kübra Öztürk, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İ. Emrah Karayel, Jülide Sarıeroğlu, Mahir Ünal, Markar Esayan, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Vedat Demiröz, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış.

Merkez Disiplin Kurulu

Ali Özkaya, Hüseyin Özbakır, Ayhan Sefer Üstün, Serkan Bayram, Kerem Ali Sürekli, Murat Alparslan, Murat Göktürk, Taha Ayhan, Sabri Öztürk, Serap Yahşi Yaşar, Zeynep Yıldız.

Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu

Aziz Babuşcu, Vedat Bilgin, Şamil Tayyar.

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu

Ahmet Cemil Tunç, Mustafa Ünal, Halide İncekara, Güldal Akşit, Nihat Eri.

False