GeriGündem YÖK'ten fuhuş operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK'ten fuhuş operasyonu

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), ‘‘üniversite öğrencisi’’ diyerek hayat kadını pazarlayan bir memuru tespit ederek görevden uzaklaştırdı. Hem üniversite kurumuna, hem de binlerce öğrencinin kişiliğine büyük hakarette bulunan kadın memur, bir daha asla devlet memuru olamayacak.

Üniversitelerde laik cumhuriyeti hedef alan örgütlenmeye savaş açarak çok sayıda hoca, yönetici, memur ve hemşirenin üniversiteden ihraç edilmesine onay veren YÖK, bir de fuhuş operasyonuna imza attı. YÖK, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde daktilograf olarak çalışan ve ‘‘üniversite öğrencisi’’ diyerek kadın pazarlarken yakalanan Huriye Öztürk Karabacak'ın, ‘‘kamu hizmeti ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici harekette bulunduğu’’ gerekçesiyle devletten atılmasına onay verdi. Uzun yıllar fakültede çalışan Huriye Öztürk Karabacak, kamu kurum ve kuruluşlarında bir daha memur olamayacak.

ANADOLU KIZLARI

YÖK Yüksek Disiplin Kurulu'nun şubat toplantısında verdiği ihraç onayı için öneri, İstanbul Üniversitesi'nden geldi. Üniversitenin YÖK'e gönderdiği soruşturma dosyasında, 43 yaşındaki Karabacak'ın özellikle Eskişehir olmak üzere Anadolu'dan İstanbul'a gelen küçük yaştaki kızları tezgáhına düşürdüğü belirtildi. Bu kızları ‘‘üniversite öğrencisi’’ oluğunu öne sürerek cep telefonuyla pazarladığı bildirilen Karabacak, yine bir ‘‘iş telefonu’’ sonunda ele geçirildi.

SAATİ 200 DOLAR

Alınan bilgiye göre geçen yıl ağustos ayı başında bir ihbar üzerine harekete geçen ahlak masası dedektifleri, cep telefonundan Karabacak'ı arayıp kendilerini demir tüccarı olarak tanıttıktan sonra geceyi birlikte geçirmek için üniversite öğrencisi genç kızlar istediklerini söylediler. Talebi olumlu yanıtlayan Öztürk, saati 200 dolardan üniversiteli genç kızlar getireceğini söyledi. Buluşma yeri olarak verilen Halkalı Toplu Konutlar'daki adrese baskın yapan polisler, Huriye Öztürk Karabacak ile beraber sermaye olarak kullandığı 8 hayat kadınını yakalayarak gözaltına aldılar. Hayat kadınlarının üniversite öğrencisi olmadığı, yaşları küçük olduğu için Karabacak'ın öğrenci olarak tanıttığı belirtildi.

Müşteri tercih ediyor

Ahlak Büro Amirliği'nde sorguya alınan ve suçunu itiraf eden Huriye Öztürk Karabacak, çok para kazanmak için bu işi yaptığını söyledi. Basın mensuplarından yüzünü gizleyen Karabacak'ın ‘‘Müşteriler üniversitede çalıştığımı bildikleri için kızları sanki üniversite öğrencisiymiş gibi pazarlıyordum. Bu yüzden istediğimiz paraları çekinmeden veriyorlardı’’ dediği öne sürüldü.False