YKS 2021 başvurusu nasıl yapılır? YKS (üniversite sınavı) başvuru detayları

YKS 2021 başvurusu nasıl yapılır YKS (üniversite sınavı) başvuru detayları

YKS başvuruları, ÖSYM tarafından kılavuzun yayımlanmasının ardından başladı. Üniversite sınavına girecek olan adaylar işlemlerini 4 Şubat tarihinden itibaren yapabilecekler. YKS 2021 başvuruları 2 Mart’ta sona erecek. Adayların sınav ücretini de yatırmaları gerekiyor. İşte TYT, AYT, YDT başvuru ücreti hakkında detaylar

Haberin Devamı

YKS başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Üniversite sınavına girecek olan adaylar başvuru işlemlerini 2 Mart’a kadar yapabilecekler. Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL, tüm oturumlara girmek isteyenler ise 270,00 TL yatıracaklar.

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurular, 04 Şubat- 02 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar başvurularını, 04 Şubat 2021 tarihinden itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Haberin Devamı

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

YKS 2021 başvurusu nasıl yapılır YKS (üniversite sınavı) başvuru detayları

Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL,

TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL,

TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

Haberle ilgili daha fazlası: