GeriGündem Yine canlı bomba
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yine canlı bomba

PKK'nın canlı bombası, Bingöl Valisi Süleyman Kamçı’ya saldırdı. Vali, şans eseri kurtulurken, terörist ve 13 yaşındaki bir kız çocuğu öldü, 20 kişi yaralandı.

Bingöl Valisi Süleyman Kamçı'ya dün bombalı saldırı düzenlendi. Kamçı, makam aracından indiği sırada 'canlı bomba' terörist intihar saldırısında bulundu. Ayaklarının dibine düşen el bombaları patlamayınca Vali, saldırıdan mucize eseri yara almadan kurtuldu.

Saldırıda, erkek teröristin dışında 13 yaşında bir kız da öldü. Ölen kızın saldırıyla ilgisinin olup olmadığı araştırılırken, olayda toplam 20 kişi yaralandı.

Tunceli'de, önceki gün intihar saldırısına hazırlanan belediye işçisi Cenan Akgün, üzerindeki bombanın patlaması sonucu parçalanarak ölürken, Bingöl'de de dün intihar saldırısı meydana geldi.

Saat 13.30'da konutundan vilayete gelen Vali Süleyman Kamçı, bina önünde makam arabasından indikten hemen sonra karşıdaki dükkanların önünde bekleyen kimliği belirlenemeyen 20-25 yaşlarındaki bir erkek terörist, valiye doğru koşmaya başladı.

13 YAŞINDA BİR KIZ ÖLDÜ

Vali Kamçı’nın korumaları tarafından farkedildiğini anlayan terörist, üzerindeki parça tesirli el bombasını, pimini çekerek patlattı. Terörist patlamayla birlikte parçalanıp öldü. Bu sırada bir patlama daha oldu. Vali Kamçı’nın ayaklarının dibine düşen 3 el bombası ise şans eseri patlamadı.

Saldırıda olay yerinde bulunan 13 yaşındaki Nuran Baluken adlı bir kız çocuğu öldü. Aralarında valinin koruma görevlisinin de bulunduğu polis memurları Erden Ekşi, Ahmet Keleş, Ahmet Tokgöz, Ahmet Şentürk, makam şoförü Faik Şenlik ile çevrede bulunan vatandaşlar Zehra Baylaz, Bilal Bugurlu, Nurettin Erden, Osman Bulut, Salih Atala, Zeynep Baluken, Gülşah Baylaz, Hatun Doymuş, Yaşar Turan, Hakan Doğru, Aydın Azak, Mücahit Yolagelen, Hüseyin Ayata, Rahmi Solhan ve Mehmet Şenlik yaralandılar. Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralıların büyük bölümünün durumlarının hafif olduğu bildirildi. Yaralılar arasında vilayette çalışan bir memurun da bulunduğu öğrenildi.

Vali: Terörist öldükten sonra bir patlama daha oldu

Patlamadan sonra Valilik binası etrafında güvenlik önlemleri aartırıldı, kentin giriş ve çıkışları da kontrol altına alındı. Vali Kamçı, olaydan sonra yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘‘Araçtan inip 1.5-2 metre gittikten sonra merdivenlerin üçüncü basamağında iken küçük çaplı bir patlama duydum. Geri döndüğümde iki üç metre uzaklıkta bir erkeğin parçalanmış cesedini gördüm. Ardından daha şiddetli bir patlama meydana geldi. Bu sırada ayaklarımın dibine atılan üç el bombası infilak etmeden güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirildi. Terörist koşarak gelmiş. Üzerindeki bombaların pimini çekmiş. Patlamada 13 yaşlarında olduğu belirtilen bir kız çocuğunun öldüğünü bana ilettiler. Bunun terörist olup olmadığı konusunda sağlıklı bir bilgi edinemedik. Yaralıların durumları iyi. Durumu en ağır olan korumamın bacak ve kolunda kırıklar var. Hayati tehlikesi yok. Bu çirkin saldırı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin valisine yönelik yapılan bir saldırıdır. Yine de şükrediyorum. Ölü sayısı fazla olabilirdi. Böyle bir hadisenin Bingöl'de olması bizi üzmüştür. Bu vatan hainleri Bingöllü değildir. Dışarıdan gelmiştir.’’False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle