Yılmaz'dan gruba kesintisiz resti

Başbakan Mesut Yılmaz, 8 yıllık kesintisiz eğitime karşı çıkan milletvekillerine gözdağı verdi. Yılmaz, ‘‘Eğer bu hükümette kalmayı tartışalım diyorsanız, buna da hazırım. Ama unutmayın ki bizden sonra gelecek olan yapı, bundan daha sert düzenlemeler ister'' dedi.

ANAP grubu, 8 yıllık kesintisiz eğitim tasarısını dün de tartıştı. İki gün üst üste yapılan toplantılarda muhafazakar milletvekilleri uygulamaya karşı çıkarken, Yılmaz, dün eleştirileri yanıtladı. Yılmaz, bazı milletvekillerinin, ‘ANAP'ın yüzde 50 oyu varmış, tek başına iktidar olmuş ve Anayasa'yı değişterecek çoğunluğu bulunuyormuş' havada konuşmalar yaptıklarını söyledi. Yılmaz, Refahyol'un ülkeyi getirdiği konjonktürün gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

‘‘Hazırlanan tasarı bizim istediğimiz düzenleme olmayabilir. Orta yol bulundu ve bundan ötesi yok. Koalisyon hükümeti olduğumuzu ve uzlaşma gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Dua edin de Meclis'te bizim istediğimizden daha da uzaklaşan bir noktaya getirilmek istenmesin.''

Yılmaz, grubun görüşüne her zaman önem verdiğini belirterek, ‘‘Eğer, bunu kabul edemeyiz, bu hükümette kalmayı tartışalım diyorsanız; buna da hazırım. Ancak unutmayın ki, bizden sonra gelecek olan yapı, bu konuda daha da sert düzenlemeler isteyebilir'' dedi. Yılmaz'ın sözleri milletvekilleri tarafından ‘Askeri kasdediyor' diye yorumlandı. Sözalan milletvekilleri ise özetle şunları söylediler:

Ali Coşkun: Bu düzenleme bu haliyle Meclis'ten geçerse tarih bizi nefretle anacaktır.

Mehmet Sağdıç: Ben 8 yıllık temel eğitime karşı değilim. Ancak RP'nin yanlışı yüzünden imam-hatipleri cumhuriyet ve Atatürk karşıtı görmek son derece yanlıştır.

Mehmet Keçeciler: En azından Kuran ve Arapça seçmeli ders olarak konulmalıydı.

ANAP Grup Başkanhvekili Ülkü Güney ise toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, milletvekillerinin uygulamanın özüne karşı olmadığını, yalnızca detaylarla ilgili bazı istekleri bulunduğunu bildirdi. Güney, grubun Başbakan'ın açıklamasından tatmin olduğunu savundu.

Haberle ilgili daha fazlası: