GeriGündem Yılmaz Büyükerşen istifa etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  123
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz Büyükerşen istifa etti

Yılmaz Büyükerşen istifa etti
refid:16865552 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ESKİŞEHİR’de 3 dönemden bu yana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Yılmaz Büyükerşen, partisi DSP’den istifa ettiğini açıkladı.

 

Halen İspanya’da bulunan Büyükerşen, yazılı açıklama yaparak istifa ettiğini bildirdi. Büyükerşen Eskişehir’e yeni bir yatırım konusu ile ilgili olarak yurt dışında bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:  

"DSP Genel Merkezi’nin, partiden istifa etmem için yaptığı çağrıyı henüz öğrenmiş bulunuyorum. Yapılan açıklamaya göre, istifamın istenmesi sebebi gerçekleri yansıtmıyor. İleri sürüldüğü gibi, ben ne yeni bir park, ne de yeni bir heykel açılış töreni yaptım. Eskişehir Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ile Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, Uğur Mumcu’yu anmak ve onun adına Demokrasi ödülleri dağıtmak üzere düzenledikleri toplantılara davetli olarak katıldım. İstifa çağrısının gerçek nedeni, bir süreden beri parti yönetiminin yanlışlıklarını eleştirmemdir. Nitekim, son olarak DSP Milletvekili Sayın Hasan Macit’e partinin tek başına seçimlere katılma kararının yanlışlığına değinerek şunları söyledim: ’Haziran seçimlerinde, AKP eğer bugünkü çoğunlukla yine iktidar olursa bunun suçlusu solda ve merkez sağda bölünmüş, parça buçuk partilerle onların yöneticileridir. Kamuoyu nezdinde DSP de bunlardan biri olacaktır. Parlamentoda sayısal gücü çok olan iktidarlar, karşılarında aynı güce çok yakın muhalefet olmazsa kontrolsüz güç olarak, demokratikleşme açısından tehlikeli kazalara yol açarlar. Onun için tek başınıza seçime katılmak yerine merkez sağ ve soldaki parçalı partilerle temaslar kurup, yeni imkanlar yaratmalısınız. Rahmetli Ecevit’in de, vefatından önce böyle bir arayışın içinde olduğunu hepimiz biliyoruz."

DSP MİSYONUNU TAMAMLADI

Büyükerşen açıklamasının devamında bu sözlerinin DSP Başkanlık Divanı’nı çok rahatsız ettiğini düşündüğünü anlatırken, "Keşke bu düşüncelerim yüzünden disiplin soruşturması açsalardı. Her halde detaylı olarak vereceğim savunmanın yazılı bir belge olmasından kaçındıkları için istifa çağrısı yapıyorlar. Rahmetli Bülent Ecevit’in vefatından sonra, Türkiye siyasetinde ve demokrasi yolunda misyonunu tamamladığını gördüğüm ve bugüne kadar, siyasi etik anlayışım gereği Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dimdik durduğum DSP’den, isteklerini de cevapsız bırakmayarak istifa ediyorum."

İSTİFASI İSTENMİŞTİ

Demokratik Sol Parti (DSP), dün Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in partiden istifa etmesini istemişti. DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi bu taleple ilgili "Başka bir siyasi partinin genel başkanı'na heykel açılışı da yaptırması, DSP'yi davet dahi etmemesi hepimizi üzmüştür. Büyükerşen'e olan sevgimiz bir anda yıkıldı. DSP olarak kendisi hakkında olumsuz düşünmüyoruz, gölge etmesin başka ihsan istemiyoruz." demişti.

GÜRSEL TEKİN RESMEN DAVET ETTİ

DSP'nin Büyükerşen'in istifasını istemesinin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Sayın belediye başkanımıza kapımız her zaman açık." demişti.

Büyükerşen'in istifasının ardından tekrar konuşan Gürsel Tekin bu kez Büyükerşen'i resmen CHP'ye davet etti.

KILIÇDAROĞLU: "MEMNUN OLURUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP'den istifa eden Eskişehir  Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in, partilerine katılırsa bundan  büyük mutluluk duyacaklarını söyledi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle