GeriGündem 'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir? Özlem Türeci'nin biyografisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir? Özlem Türeci'nin biyografisi

'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir? Özlem Türeci'nin biyografisi
Abone Olgoogle-news

Financial Times (FT) gazetesi, Yılın Kişisi olarak koronavirüs aşısını bulan BioNTech'in kurucuları Türk bilim insanları Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'i seçti. Özlem Türeci’nin Yılın Kişisi olarak seçilmesi sosyal medyanın da en çok konuşulan konularından biri oldu. Peki, 'Yılın Kişisi' olarak seçilen Özlem Türeci kimdir?

Koronavirüsle aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türkiye kökenli iki bilim insanı Özlem Türeci ve Uğur Şahin var. Evli olan Türeci ve Şahin çifti ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucuları.

Dr. Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu'nda görev yaptıktan sonra 2018'de BioNTech Tıp Şefi oldu.Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı. Babası İstanbul'da bir doktor olan Özlem Türeci'nin ailesi, Almanya'ya göçmüş.

Melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerine çalışmalar yürüten Dr. Uğur Şahin’in eşi Dr. Özlem Türeci, firmanın ‘baş tıp görevlisi’ olarak aşının geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Prof. Şahin, koronavirüsün yayılması üzerine bu alanda aşı çalışmalarına yöneldi. Şahin, 1996’da Nobel Tıp Ödülü alan İsviçreli bilim insanı Rolf Zinkernagel ile birlikte çalışırken 2008’de BioNTech şirketini kurdu. BioNTech’te bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapıyor.

BioNTech şirketinde de mRNA teknolojisini kullanarak aşı alanında bir devrim yapmayı hedefleyen çift, şimdi bu yöntemi koronavirüs aşısı için kullanıyor.
Ödülleri

1995 Alman Hematoloji ve Onkoloji Derneği – Vincenz Czerny Ödülü
1997 Calogero Pagliarello Araştırma Ödülü
2005 Alman İmmünoloji Derneği – Georges Köhler Ödülü

 

 

False