GeriGündem Yiğit Okur toprağa veriliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yiğit Okur toprağa veriliyor

Yiğit Okur toprağa veriliyor

Yaşanan ölümlerle 2015’te üzücü bir sene geçiren edebiyat dünyası 2016’nın ilk gününde hukukçu yazar Yiğit Okur’un ölümüyle üzüldü.

81 yaşında hayata veda eden ve 60’ından sonra yayımladığı 13 edebiyat eseri için, “Yitirdiğim zamanı telafi etmeye çalışıyorum” diyen Okur’un cenazesi, bugün Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından defnedilecek. 1934 yılında Erzincan’da doğan Okur, 1954’te Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Varlık, Yenilik, Mavi dergilerinde şiirleri yayımlandı. Cep Tiyatrosu kurucularından olan Okur, hukuk eğitimi aldığı Cenevre Üniversitesi’nden 1961’de birincilikle mezun oldu. 1965’ten itibaren Türkiye’de avukatlık yaptı. 40 yıllık bir aradan sonra 1999’da ‘Hulki Bey ve Arkadaşları’ romanıyla yazın dünyasına geri döndü.

16 YILDA 13 KİTAP

60 yaşından sonra kitaplarını yayımlamaya başlayan Okur, 13 kitaba imza attı. Sırasıyla, ‘Hulki Bey ve Arkadaşları’, ‘Güvercinler’, ‘Topal Viktor’un Anıları’, ‘O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları’, ‘Piyano’, ‘Deniz Taşları’, ‘Büyücü’, ‘Tutuklanacaklar Listesi’, ‘Piç Osman’ın Pabuçları’, ‘Sıfırlamak’, ‘Yazamadığım Romanın Öyküsü’, ‘TIR Kamyonları’ gibi roman ve öyküler kaleme aldı. ‘O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları’ kitabıyla 2003 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, ‘Deniz Taşları’ romanıyla ise 2005 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görüldü. Okur, 2015’te yayımlanan son kitabı ‘Buralardan Geçerken’de anılarını kaleme almıştı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False