YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır?

Güncelleme Tarihi:

YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır
Oluşturulma Tarihi: Ocak 09, 2016 00:32

Üniversiteye girişin ilk adımı olan YGS 2016 başvuruları 6 Ocak 2016 Çarşamba günü itibariyle başladı. YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır? YGS başvuru formu nereden alınır? YGS başvuruları ne zaman sona erecek? Başvuru ücreti ne kadar? İşte detaylar:

Haberin Devamı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS 2016) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS 2016) başvuru ve sınav tarihleri açıklandı. 2016-ÖSYS başvuruları, aday bilgilerinin sisteme girilmesi ve başvuru ücretinin ödenmesi şeklinde 2 aşamada gerçekleşecek. Ücret ödeme için son tarih 21 Ocak 2016.

Üniversiteye girişte ilk basamak YGS başvuruları, 6 Ocak - 20 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. 13 Mart’ta düzenlenecek olan YGS sonuçları 25 Mart’ta belli olacak.

YGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2016 YGS’ye yurt içinden ve KKTC’den başvuran adaylar; 55,00 TL YGS Sınav Ücreti, sadece sınavsız geçişe başvurmak isteyenler ise; 15,00 TL Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti ödeyecek.

Üniversiteye girişte ikinci basamak LYS 2016 başvuruları da 1 Nisan - 14 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. 18 Haziran – 26 Haziran ayında düzenlenecek sınavların sonuçları ise 18 Temmuz’da açıklanacak.

Haberin Devamı

SINAV TARİHLERİ

YGS: 13 Mart 2016
LYS - 4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran 2016
LYS - 1 Matematik: 19 Haziran 2016
LYS - 5 Yabancı Dil: 25 Haziran 2016
LYS - 2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016
LYS - 3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016

YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır

YGS 2016 BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? YGS BAŞVURU FORMU NEREDEN ALINIR?

Halen öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri YGS başvurularını, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden alacakları YGS başvuru formunu doldurarak gerçekleştirecek. Diğer adaylar ise başvuru merkezleri ya da sınav koordinatörlüğüne giderek, kişisel bilgileri ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmek suretiyle YGS başvurusu yapabilecek. YGS başvurusunu internet üzerinden yapacak olan adaylar ise bireysel başvurularını 20 Ocak 2016 saat 23:59'a kadar gerçekleştirebilecek. Tüm işlemleri tamamlayan adaylar son olarak sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamış olacak.

YGS sınav ücretleri, YGS sınav kılavuzunun son sayfasında bulunan bankalardan birine veya ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartı aracılığıyla ödenebilecek.

Haberin Devamı

ONLİNE ÖSYM SINAV BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN.

ÖSYM 2016 ÖSYS BAŞVURULARI TARİHLERİNİ AÇIKLADI

2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuruların 6-20 Ocak tarihleri arasında yapılacağını duyuran ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, ücret ödeme için son tarihin 21 Ocak 2016 olduğu kaydedildi. 2016-ÖSYS başvurularının 2 aşamadan oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi (başvuru işlemi), Sınav/sınavsız geçiş ücretinin yatırılması (başvurunun tamamlanması).

2016-ÖSYS başvuru işlemlerinde: Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücreti yatırılacaktır. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların/olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebileceklerdir.

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunanların eğitim bilgileri, MEB e-okul verilerine uyumlu olması amacıyla ekte yer alan Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.”

Haberin Devamı

YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır

ADAY EĞİTİM BİLGİLERİ ÖSYM SİSTEMİNDE YER ALIYOR

Sınava girecek tüm adayların başvurularını internet üzerinden bireysel olarak yapılacağının duyurulduğu açıklamada: “ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır. Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır. Eğitim bilgisi: 2008 yılı ve sonrasında MEB'e bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanlar ile daha önce yapılan ÖSYS sınavlarına başvuru yapmış adayların Eğitim Bilgileri ÖSYM sisteminde bulunmaktadır. Bu bilgiler, başvuruda başvuru ekranına yansıtılacaktır” ifadesi kullanıldı.

Haberin Devamı

ADAYLARIN EĞİTİM BİLGİLERİ HAZİRAN AYINDA SON KEZ GÜNCELLENECEK

Son sınıf öğrencilerinin kendi okullarına, mezun adayların İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak, MEB e-okul sistemindeki bilgilerinin güncellemesini yaptırması gerektiğinin belirtildiği açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Bu bilgilerinde güncelleme gereken adaylardan; Son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun adaylar İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlayacaklardır.

MEB e-okul sistemindeki bilgilerin güncellenme işleminin 2016-ÖSYS’ye başvuru süresinden sonra tamamlanabileceği durumlarda bu adaylar, 2016- ÖSYS’ye mevcut bilgileriyle başvuru yapabileceklerdir. Adayların MEB e-okul sistemindeki eğitim bilgileri, ÖSYM tarafından YGS ve LYS öncesi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacağından bu bilgilerin güncel olması gerekmektedir. MEB e-okul sisteminde eğitim bilgileri ÖSYM tarafından 2016 Haziran ayının son haftası içinde son kez diploma notları ile birlikte ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Askeri okullar, KKTC ortaöğretim kurumları ile MEB e-okul sistemi dışında kalan yurt dışı okullarda öğrenim gören adaylar bu sistemin dışındadır. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya diğer başvuru merkezlerinden yapacakları başvuru sırasında Aday Başvuru Formu ekinde diploma/mezuniyet gibi belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim edeceklerdir.

Belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı başvuru merkezlerinde saklanacaktır. Bunun dışında başvuru merkezlerine Aday Başvuru Formu veya herhangi bir belge (sağlık raporu, yurt dışında öğrenim gören adaylara ait transkript gibi) teslim edilmeyecek gerekli hallerde bu belgeler, aday tarafından doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir. Sistemde mevcut eğitim bilgilerinin düzeltilmesi/değiştirilmesi amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler/belgeler işleme alınmayacaktır.”

Haberin Devamı

YGS 2016 başvuruları nasıl yapılır

SAĞLIK/ENGEL BİLGİLERİ HARİÇ TÜM BİLGİLER BİREYSEL GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açıklamada; “Sağlık/engel bilgileri hariç tüm bilgi değişiklikleri/düzeltmeler, başvuru merkezlerinden veya aday tarafından ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. 2016-ÖSYS’ye başvuru işlemleri, 2016-ÖSYS Kılavuzunda ayrıntılı olarak yer almaktadır. 2016-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların, 2016-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların, sınav/sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek ÖSYS’nin diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!