Yeni yapay kalp AbioCor


ABD'de yeni geliştirilen ve hastaya tamamen bağımsızlığını veren yapay kalp ‘‘AbioCor’’ beş hastaya takılacak. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kablosuz yapay kalbin insanlara takılması için gerekli onayı verdi.

Massachusetts eyaletinin Danvers kentindeki Abiomed firması tarafından geliştirilen ‘‘AbioCor’’ isimli yapay kalp, pillerle birlikte komple göğüs kafesinin içine yerleştirilebiliyor ve bugüne kadar yapay kalp yerleştirilen hastaların aksine taşıyıcı, kablolarla sürekli enerji kaynağına bağlı kalmıyor. Böylece hasta, normal insanlar gibi hareket edebiliyor, örneğin duş alabiliyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

AbioCor isimli yapay kalpte bir motor, sağlam ve esnek bir plastikten üretilen membran ve ventillerden oluşan bir pompayı yönlendiriyor.

Kalp, milyonlarca kez atabilecek ve pıhtılaşma sistemini uyarmayacak şekilde yapılmış.

Motoru, yaklaşık 1.5 saat dayanabilen lityum piller çalıştırıyor. Bu süre az gibi görünse de, bugüne kadar yapılan uygulamalara bakıldığında, hastaya büyük dolaşım kolaylığı sağlıyor.

Piller zayıfladığında, taşınabilir bir alet yardımıyla dışarıdan doldurulabiliyor.

Elektronik basınç ölçerler, kalp atışının, efor sarf etme, stres veya korku gibi durumlarda, ne kadar yükselmesi gerektiğini tespit ediyor.

Bir yumruk büyüklüğündeki suni kalp, dakikada yaklaşık 8 litre kanpompalıyor. İki özel karıncık, akciğerleri vücuttan ayrı olarak kanla besliyor.

Suni kalp, yaklaşık 1 kg ağırlığında. İnsan ağırlığındaki inekler üzerinde yapılan deneyler, suni kalbin aksamadan çalıştığını gösterdi.

Haberle ilgili daha fazlası: