GeriGündem Yeni evlenenlere klavuz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni evlenenlere klavuz

Abone Olgoogle-news

Eskişehir'de nikah dairelerinde yeni evlenen çiftlere dağıtılan ''Evlilik ve Birlikte Yaşam'' adlı kitapçıkta, beslenmeden temizliğe, sağlıklı yaşamdan cinsel birlikteliğe kadar birçok konuda bilgiler yer alıyor.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) işbirliğiyle Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Özalp tarafından hazırlanan, ''Evlilik ve Birlikte Yaşam'' adlı kitapçık, bu güne kadar 3 bin 287 yeni evli çifte dağıtıldı.

Aile planlamasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan kitapçıkta,  sağlıklı ve mutlu yaşama ilişkin bilgilere de veriliyor. Beslenme, temizlik, sağlıklı yaşam, cinsel birliktelik gibi birçok konuda öneriler yer alıyor. Evliliğin önemi ve birlikte uyum içinde
yaşamanın gerekliliği anlatılan kitapçıkta, şu ifadeler yer alıyor:

''Evlilikte eşler, varolan olanakları, ortak yaşamları üzerinde karar verme haklarını ve bu yaşamı sürdürmek için yapılması gerekenleri paylaşmalıdırlar. İyilikleri paylaşmak
kolaydır. Evli çiftlerin, sorun yaşadıklarında, öncelikle ortak çözümler üretmeleri
önemlidir. Çözüm konusunda başkalarından yardım isteseler de çözüm, ancak kendi katkılarıyla gerçekleşebilir.''

Kitapçıkta, ''Yeni Hayata Başlayanlar İçin Temizlik'' başlığı altında ''bedensel temizlik, diş fırçalama, yiyecek içecek temizliği, atıkların çevreye ve kişilere zarar vermeyecek
şekilde yok edilmesi'' gibi konular alt başlıklar altında sıralanıyor.
   
BESLENME VE CİNSEL YAŞAM..

Beslenmeyle ilgili bilgiler de bulunan kitapçıkta, gebe kadınlarınve çocukların nasıl besleneceği yönünde konular yer alıyor. Kitapçıkta, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan egzersiz ve sporla ilgili bilgiler de bulunuyor.

Düzenli yapılan egzersizin, bireyin bedensel ve ruhsal sağlığı açısından son derece önemli olduğu vurgulanan kitapçıkta, günde en az 30 dakika yürüyüşün, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez kuralı olduğuna, gebelik ve menopoz dönemlerinde egzersiz yapılmasının gerekliliğine işaret ediliyor.

Kitapçıkta üzerinde durulan bir diğer konu da cinsellik. ''Kadın ve cinsel organlar, üreme, gebelik, gebelikten korunma yolları ve istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ve doğumda dikkat edilmesi gerekenler'' gibi konuların anlatıldığı kitapçıkta, cinsel sorunlar ve bu sorunların hayatta belli dönemlerde olabileceği, birçoğunun sadece etkin bir danışmanlık hizmetiyle çözülebileceği vurgulanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle