GeriGündem Yeni cephe korkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni cephe korkusu

Yeni cephe korkusu
refid:21796111 ilişkili resim dosyası

Suriye’de rejim karşıtları ve devlete bağlı güvenlik güçleri arasında 20 aydır süren çatışmalar Kurban Bayramı için ilan edilen ateşkese rağmen durmadı. Öte yandan, Esad karşıtı silahlı militanların, Halep’te PKK’nın Suriye kolu olarak bilinen PYD ile çatışması, içsavaşta yeni bir cephenin açılabilme olasılığını ortaya çıkardı.

Önceki gün ülkede en az 150 kişinin ölmesinin ardından şiddet dün Şam, Halep, Deyr ez Zor ve İdlib’de yoğunlaştı. Çıkan çatışmalardan en az 42 kişi öldü.

MUHALİFLER PYD İLE ÇATIŞTI

Öte yandan bölgeden gelen son haberler, içsavaşta yeni bir cephenin açılabilme olasılığının ortaya çıkması olarak yorumlanıyor.

Suriye İnsan Hakleri Gözlemevi (SİHG), Esad karşıtı silahlı militanların, Halep’in Eşrefiye ilçesinde PKK’nın Suriye kolu olarak bilinen Kürdistan Demokratik Birliği Partisi (PYD) ile çatıştığını duyurdu.

SİHG, çatışmalarda Kürt ve Arap 30 kişinin öldüğünü, bunlardan 22’sinin iki taraftan militanlar olduğunu vurguladı.

Bölge sakinlerinin verdiği bilgiye göre yaklaşık 200 rejim muhalifi perşembe günü, bir süredir PYD’nin kontrolünde bulunan Eşrefiye’ye “bayram nedeniyle” geldi.

"ARAP-KÜRT SAVAŞI BAŞLARSA DEVRİMİ UNUTUN"

SİHG yöneticisi Rami Abdülrahman AFP’ye yaptığı açıklamada “Halep’te savaşmaya hazır 100 bin Kürt var. Eğer Arap-Kürt savaşı gerçekten başlarsa, o halde devrimi unutun, Esad kalacaktır” diye konuştu.

ESİR ALMALAR GERÇEKLEŞİYOR

Rejime muhalif militanlarla Kürt silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin yanı sıra esir almaların da olduğu ifade edilirken, DHA'nın bildirdiğine göre, Suriye’de faaliyet yürüten KDP’nin iki üyesi, beş gün önce Haseki kentine bağlı Derika Hemko İlçesi’nde kaçırıldı.

Mardin’in Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre İlçeleri arasındaki Suriye sınırında bulunan Haseki kentine bağlı Derika Hemko İlçesi’nde beş gün önce KDP Meclisi üyesi Bahoz Dursun ve Kabat Muhammet Ömer adlı iki kişinin kaçırıldığı belirtildi. Bu kişilerin kimler tarafından ve ne amaçla kaçırıldığı ise bilinmiyor.

"KÜRT VE SURİYE BAYRAĞI ASIN" TALİMATI

Öte yandan, PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilinen PYD’ye bağlı silahlı güçlerin, Suriye’de bulunan Kürt parti yetkililerini uyararak, parti binalarına Kürt Bayrağı ile birlikte, halen kullanılmakta olan Suriye Bayrağı’nı da asmalarını istediği ifade edildi.

Ayrıca PYD’ye bağlı olduğu iddia edilen silahlı bir grubun da dün akşam geç saatlerde, Mardin’in Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Şenyurt Beldesi’nin karışısında bulunan Derbesiye İlçesi’ndeki Suriye Kürtleri Birlik Partisi (YEKİTİ) ve Kürt Demokratik Parti (KDP) binalarına saldırı düzenledikleri ileri sürüldü. Saldırıda ölü ve yaralı olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi edinilemedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False