Yeni bir filo krizi

Yeni bir filo krizi

İlaç taşıyan, iki gemilik bir filonun Gazze'ye doğru yola çıktığı bildirildi. Bu gelişme üzerine, İsrail Donanması'nın filonun Gazze'ye ulaşmasını önlemek için gerekli tüm hazırlıkları tamamladığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

Filistin Maan Haber Ajansı'na göre, “Tahrir” adlı Kanada gemisi ile “Saoirse” adlı İrlanda gemisi bugün yola çıktı. Gemiler şu anda uluslararası sularda ve Gazze'ye doğru ilerliyor. 5 ayrı ülkeden 27 aktivist ile 30 bin dolarlık ilaç taşıyan gemilerin cuma günü Gazze'de olması bekleniyor.

Haberde, gemilerin Fethiye'den yola çıktıkları, daha önceki girişimlerin İsrail tarafından sabote edildiği için bu girişimin gizli tutulduğu belirtildi.

AA'ya konuşan Hamas Sözcülerinden Fevzi Barhum da gemilerden haberdar olduğunu ancak ayrıntılı bir bilgiye sahip bulunmadığını belirtti.

"GEMİDE HİÇ TÜRK VATANDAŞI YOK"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye'den Gazze'ye doğru yola çıktığı belirtilen gemilerin limandan ayrılırken rotalarının Rodos olduğunu bildirdiklerini ve gemilerde Türk vatandaşının bulunmadığını söyledi.

AA muhabirinin Gazze'ye Türkiye'den iki gemilik bir filonun çıkıp çıkmadığını sorması üzerine Ünal, Fethiye'den bugün ayrılan iki geminin bayrağı, bandırası, kaptanı ve yolcularının tamamının yabancı olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

Ünal, gemilerden birinin ABD, diğerinin Komor bandıralı, kaptanlarının ise Yunan olduğunu ifade ederek, başka bir yerden Türkiye'ye gelen 12'şer yolcu taşıyan iki yatın Türkiye'den usulüne uygun bildirim yaparak ayrıldığını kaydetti.

Selçuk Ünal, “Gemiler ayrılırken liman makamlarına rotalarının Rodos olduğu bildiriminde bulunmuşlar. Her iki yatta da Türk vatandaşı bulunmamaktadır” dedi.

BEYAZ SARAY'DAN DESTEK İSTEDİLER

Gazze'ye doğru yola çıkan yeni filonun organizatörleri, güvenliğin sağlanması için destekçilerinden Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nı aramalarını talep etti.

“http://ustogaza.org” adresli sitede yer alan açıklamaya göre, gemilerin uluslararası sularda olduğu belirtilerek, “Gazze'deki sivil toplum kuruluşları, gemilerin gelmesini ve 'Gazze'ye Sevgiyle' kampanyasında toplanan binlerce ABD'li destekçinin mektuplarının teslim edilmesini sabırsızlıkla gözlüyor” denildi.

Destekçilere de çağrı yapılan açıklamada, “Bu görevin başarıya ulaşması için yardımınıza ihtiyacımız var. Yola çıktığımız haberini dünyaya yayın. Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray'ı arayarak bu botların yolculuğunun güvenliğinin sağlanması ve Gazze ablukasına son verilmesi için onlardan acilen harekete geçmelerini isteyin” ifadesine yer verildi.

İSRAİL DONANMASI YARDIMLARIN ÖNÜNÜ KESMEYE HAZIRLANIYOR

Haberin Devamı

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcüsü Avital Leibovich, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail Donanması, onların Gazze'ye ulaşmasını önlemek için gerekli tüm hazırlıkları tamamladı” dedi.

İsminin verilmesini istemeyen başka bir İsrailli yetkili de Reuters'a, “Ablukayı delmelerine izin verilmeyecek. Abluka yürürlükte ve bir istisna yapılamayacak. İsrail gerekli tüm adımları atacak” diye konuştu.

“MAVİ MARMARA” BASKINI VE DİĞER GİRİŞİMLER

İsrail, Mayıs 2010'da yola çıkan filoya uluslararası sularda müdahale etmiş ve 9 Türk'ü öldürmüştü. Olay üzerine Türkiye ile İsrail arasında ipler gerilmiş, Türkiye, “Özür, tazminat ve ablukanın kaldırılması” şartlarının yerine getirilmemesi üzerine, saldırıyla ilgili BM raporunun açıklanmasının ardından, diplomatik temsili ikinci katip düzeyine indirmiş, bunun üzerine İsrail Büyükelçisi Ankara'yı terk etmek zorunda kalmıştı.

Haberin Devamı

Aktivistler, bu yaz başka bir filo hazırlamış, sabotajlar yüzünden geciken yolculuk, Yunanistan'ın izin vermemesi üzerine hiç gerçekleştirilememişti. Başka bir girişim de yine uluslararası sularda İsrail engeline takılmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: