GeriGündem Yeni adli yılın 'ünlü' davaları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni adli yılın 'ünlü' davaları

Aralarında pek çok ünlü ismin de ''sanık'' ya da ''mağdur'' sıfatıyla yer aldığı ve kamuoyunun yakından izlediği pek çok davanın görülmesine, yeni adli yılda da devam edilecek. İbrahim Tatlıses, Kadir İnanır, Fatma Girik'in yanısıra Yahya Murat Demirel, Ali Avni balkaner, Hayyam Garipoğlu, Korkmaz yiğit ve Cavit Çağlar gibi isimler de hakim karşısına çıkacak.

6 Eylül'de başlayacak yeni adli yılda, Kadir İnanır'ın, manken Buket Saygı'ya ''Sarkıntılık ettiği'' iddiasıyla Sarıyer Sulh Ceza Mahkemesi'nde, Çelik Erişçi'ye ''Hakaret ettiği'' gerekçesiyle de Beyoğlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanması sürecek.

Türkücü İsmail Türüt, siyasi yasaklı eski milletvekili Şevki Yılmaz için hazırladığı türküde ''Kanunun suç saydığı fiili açıkça övdüğü'' gerekçesiyle İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, İbrahim Tatlıses de klip ve dizilerinde rol alan Ayşegül Yıldız'ın ''evden ayrılmasını engellediği'' iddiasıyla İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeni adli yılda da hakim karşısında olacak.

Pop müzik sanatçısı Tarkan Tevetoğlu'na şantaj yaptığı öne sürülen Süleyman Şahin'in İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, sahnede ''Arto'' takma adını kullanan Harutyun Dalga ile türkücü İsmail Türüt'ü silahla yaraladığı iddia edilen Tolga Bilgi'nin de İstanbul 4.Asliye Ceza ve Sarıyer Asliye Ceza mahkemelerinde yargılanmalarına devam edilecek.

BALKANER'DEN FARUK SÜREN'E...

Bankacı ve işadamları Ali Avni Balkaner, Yahya Murat Demirel, Hayyam Garipoğlu, Orhan Aslıtürk, Mehmet Emin Cankurtaran, Fuat Süren ile Muhammet Ciğer'in de aralarında bulunduğu 87 sanık ile Şişli eski Belediye Başkanı ve sanatçı Fatma Girik'in İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Erol Aksoy'un İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, sanatçı Mahsun Kırmızıgül'ün de İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ''Vergi Usul Kanunu'na muhalefet etmek'' suçundan yargılanmaları sürecek.
Galatasaray Kulübü eski başkanı ve işadamı Faruk Süren ''Karşılıksız çek vermek'' suçundan İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım da ''MGK'ya hakaret ettiği'' gerekçesiyle İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeni yılda da hakim karşısında olacak.

CİNAYET DAVALARI

Yeni adli yılda Işık ve Ebru Balkan kardeşlerin öldürülmesine ilişkin 5 sanığın yargılanmasına Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ilköğretim okulu öğrencisi Hüseyin Yüksel'i (11) kalem parası yüzünden başını taşla ezerek öldürdükleri iddia edilen 13 ve 17 yaşındaki kardeşlerin yargılanmasına da Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek. Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülmesine karıştıkları gerekçesiyle Yalçın Özbey ile  Yusuf Çelikkaya'nın İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Leeds United maçı öncesinde 2 İngiliz taraftarın ölümüyle sonuçlanan Taksim'deki olaya karıştıkları iddiasıyla 20 sanık ile turizmci Dr. Ercüment Alacakaptan'ın öldürülmesine ilişkin 7 sanığın Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ''Mahmut Hoca'' olarak  bilinen ''Mahmut Ustaosmanoğlu''nun damadı Hızır Ali Muratoğlu'nu cami içinde öldürdüğü ileri sürülen Ufuk Salih Hantal'ın yargılanması da İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürecek.

''Kumarhaneler Kralı'' olarak tanınan Ömer Lütfü Topal'ın  öldürülmesine ilişkin eski ortakları Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan ile 4 eski özel timcinin de aralarında bulunduğu 8 sanığın Beyoğlu 2. AğırCeza Mahkemesi'nde, Alaattin Çakıcı'nın da aralarında bulunduğu 12 sanığın Tevfik Nurullah Ağansoy'un öldürülmesine ilişkin İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 23 yıl önce 7 öğrencinin hayatını kaybettiği,41 öğrencinin de yaralandığı Beyazıt'taki bombalama ve silahla tarama olayına ilişkin 3 sanığın yargılanması da İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davalar arasında yer alacak.

Organize suç örgütü elebaşı Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin'in, adam öldürme ve yaralama olaylarına ilişkin haklarında çeşitli mahkemelerde açılan davalar ile bir dava sırasında Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun ile Alaattin Çakıcı'yı tehdit ettikleri iddiasıyla açılan 2 davada yargılanmaları devam edecek.

POLİS DE HAKİM KARŞISINDA

İzinsiz yürüyüş yaptıkları iddiasıyla gruplar halinde haklarında 31 ayrı dava açılan çevik kuvvet polislerin yargılanması Fatih Asliye Ceza Mahkemeleri'nde, sendikacı Süleyman Yeter'in ölümüne ilişkin 3 polis memurunun İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Şişli Emniyet Müdürü Yaşar Güngör Şahin'e rüşvet teklif ettiği öne sürülen Başkomiser Mehmet Göçer'in yargılanması da İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürecek.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu'nun damadı Selçuk Alan'ın TV programı hostesi Raha Yörük'e ''tecavüze yeltendiği'' iddiasıyla İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Bayrampaşa Cezaevi'ndeAlaattin Çakıcı'nın yeğeni Kenan Ali Gürsel ile 7 kişinin öldürülmesinden dolayı 32 sanığın Eyüp 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, M.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ı bıçaklayarakyaraladığı öne sürülen Halil Cihan'ın da Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davalarına devam edilecek.

'HAYATA DÖNÜŞ' OPERASYONU DAVASI

''Hayata Dönüş'' operasyonu sırasında Ümraniye Cezaevi'nde biri uzman çavuş 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara karıştıkları gerekçesiyle 399 tutuklu ve hükümlünün yargılanması Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Bayrampaşa Cezaevi'nde yaşanan olaylara ilişkin  aralarında örgüt elebaşılarının da bulunduğu 167 tutuklu ve hükümlünün yargılanması Eyüp 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sürecek.
Eminönü'nde ''Puma'' tipi polis helikopterin düşmesine ilişkin pilot Kudret Karamercan'ın İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Bağdat Caddesi'nde Selin Uras ile Erdem Celasun'un ölümleriyle sonuçlanan kazaya neden olduğu gerekçesiyle Baran Balcıoğlu'nun Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanması devam edecek.

DGM'DEKİ DAVALAR

Adli tatil kapsamında olmayan İstanbul'daki DGM'lerde, Ali Avni Balkaner, Korkmaz Yiğit, Dinç Bilgin, Yahya Murat Demirel ve Hayyam Garipoğlu'un da sanık olduğu ''Yurtbank'', ''Bankekspres'', ''Etibank'', ''Egebank'' ve ''Sümerbank''  davalarının görülmesi sürecek.

Alaattin Çakıcı'nın Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne düzenlenen silahlı saldırı, Sincar aşireti lideri Murat Sincar'ın 2 kişinin öldürülmesi, ''Adnan Hoca'' olarak bilinen  Adnan Oktar'ın ''Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak'' suçundan diğer sanıklarla birlikte İstanbul 1 No'lu DGM'de, işadamı Nesim Malki'nin 6 yıl önce Bursa'da öldürülmesine ilişkin işadamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 16sanığın İstanbul 6 No'lu DGM'de ve ''Beyaz Benzin Operasyonu''nun ardından açılan 3 ayrı davanın İstanbul 3 No'lu DGM'de görülmesine devam edilecek.

Swissotel'i işgal ederek içerideki müşterileri yaklaşık 12 saat süreyle rehin tutan Muhammed Emin Tokcan ve diğer 12 sanığın yargılanmasına İstanbul 5 No'lu DGM'de, Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin sosyolog Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 15 sanığın İstanbul 4 No'lu DGM'de,  Mavi Çarşı'ya düzenlenen molotofkokteylli saldırıya karıştıkları gerekçesiyle 13 sanığın İstanbul 3 No'lu DGM'de, terör örgütü Hizbullah'ın üst düzey  yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 sanığın da İstanbul 5 No'lu DGM'de yargılanmaları sürecek.

''Matador Operasyonu'' kapsamında yakalanan Örfi Çetinkaya ile diğer 8 sanık hakkında açılan dava da, İstanbul 3 No'lu DGM'de görülecek.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle