Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, partililer tarafından Gazi Hastanesi'nin morgundan alınarak Meclis'e götürüldü. Buradaki törenin ardından Yazıcıoğlu'nun cenazesi Kocatepe Camii'ne getirildi. Oğul Furkan Yazıcıoğlu, babasının resmini tabutunun önünde taşıdı, hiç bırakmadı. Kocatepe Camii'sinde kılınan cenaze namazının ardından BBP lideri Yazıcıoğlu'nun naaşı kortej eşliğinde BBP Genel Merkezi'ne getirildi. Genel Merkez'e açılan bütün sokaklar hınca hınç doldu. Alperen'ler Yazıcıoğlu'nun cenazesini tekbir sesleriyle karşıladı. Cenaze arabası genel merkeze partililerin yoğun ilgisi nedeniyle dakikalarca gelemedi. Yazıcıoğlu'nu uğurlamaya gelenler arasında ilginç isimler de vardı. Bunlardan biri de Rahşan Ecevit oldu. Ecevit, Yazıcıoğlu için dua etti ve ailesine başsağlığı diledi.

YAZICIOĞLU'NA SON GÖREV

İŞTE YAZICIOĞLU'NUN SON FOTOĞRAFI

FOTOĞRAFLARLA MUHSİN YAZICIOĞLU

FOTOĞRAFLARLA HELİKOPTERDE BULUNANLAR

RAHŞAN ECEVİT CENAZE TÖRENİNDE

KOCATEPE'DE TÖREN

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/uygun_bulent.gifHelikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu için Kocatepe Camii avlusunda onbinlerce seveni toplandı. Cami avlusu tamamen dolarken caminin dışında da bir o kadar kişi beklediği gözlendi.

Haberin Devamı

Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, MHP lideri Devlet Bahçeli, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MHP Genel Başkan YardımcılarıOktay Vural, Mehmet Şandır, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal BBP yöneticileri de katıldı.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/firtinali_hayati.jpgBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişi sırasında partililer BBP işareti yaptılar ve tekbir getirdiler.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu da naaşın başında bekledi. Camiye Türk Cumhuriyetlerinin bayrakları ve Yazıcıoğlu’nun mezarına konulmak üzere bu bölgelerden topraklar getirildi.

Cenaze namazının ardından Yazıcıoğlu’nun naaşı önce BBP Genel Merkezi’ne götürülecek. Genel Merkez’de düzenlenecek törenin ardından Yazıcıoğlu Mehmet Akif Ersoy’un mezarının da bulunduğu Taceddin Dergahı’na defnedilecek.

Haberin Devamı

NAMAZINI BARDAKOĞLU KILDIRDI

Yazıoğlu’nun cenaze namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu tarafından kıldırıldı. Bardakoğlu Yazıcıoğlu için “Muhsin kardeşimiz istikamet sahibi, vatansever bir insandı” dedi.

İLK TÖREN MECLİS'TE

Ankara'dan olayları takip eden Zeynep Gürcanlı Ankara'da tüm yolların kapalı olduğunu çok büyük bir kalabalığın bulunduğu söyleyerek, binlerce insanın Kocatepe'ye yürüdüğünü belirtti.

Alperenler Kızılay’a sığmadı (Aysel Alp bildiriyor)

Genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatıyla büyük yasa boğulan partililer Kızılay’a sığmadı.

Yurdun dört bir yanından otobüslerle Ankara’ya gelen partililerin de eklenmesiyle BBP’nin Genel Merkezi’ne çıkan sokaklar partililerle doldu taştı. Kuran ve duaların okunduğu genel merkezde Yazıoğlu’nun kendi sesinden şiirleri yayınlanıyor.

Zaman zamanda Alperenler okudukları şiirlerle Yazıcıoğlu’na bağlılıklarını dile getiriyorlar.

“Öksüz kaldı Alperenler, bir gül açtı şimdi karlar üstünde üşüyor. Peşinde Alperenler ağlıyorlar” dizleriyle liderlerini kaybetmenin acısını yaşıyorlar. Yazıcığlu’nun naaşı Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Kızılay’daki Genel Merkez Binasının önüne getirilecek ve burada okunacak Kuran ve duaların ardın kortej eşliğinde defnedileceği Tacettin Dergahı’na götürülecek.

BBP Genel Merkezi binasının üzerine "Ey sonsuzluğun sahibi sana ulaşmak istiyorum" yazılı Muhsin Yazıcıoğlu resmi asıldı.

Ayrıca Sivas plakalı bir aracın arkasında "Biz seni hep üşüttük reis" yazısı bulunuyordu.

Törende Yazıcıoğlu'nun tüm ailesi ve 81 yaşındaki annesi Fidan Yazıcıoğlu da bulunuyor.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Başbakan Erdoğan aynı anda Yazıcıoğlu'nun ailesinin yanına gidip baş sağlığı diledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı DTP'liler, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Meclis Başkanı Köksal Toptan, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Lideri Deniz Baykal, ATO Başkanı Sinan Aygün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, MHP'nin Ankara Adayı Mansur Yavaş, Bakan Yaşar Okuyan, Erkan Mumcu, Bülent Arınç, Kürşat Tüzmen ve  tüm bakanlar törende hazır bulundu.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi saat 10.30'da hastane morgundan alınarak Altındağ  Belediyesine ait ambulansa konuldu. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında  burada toplanan partililerin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü. 

POLİS KALABALIĞA MÜDAHALE ETTİ

Yazıcıoğlu'nun naaşı kalabalıktan Kocatepe Camii avlusuna alınamadı. Polis kalabalığı yarıp yer açmaya çalıştı. Binlerce insan camiiye akın etti.
 
MECLİS'TE "TEKBİR" SESLERİ

Meclis bahçesinde yapılan törenin ardından meclis bahçesinde "Tekbir, Allahu ekber" sesleri yükseldi.

Partililer “Türk ve İslam aleminin başı sağ  olsun” yazılı pankart taşıdı.

Haberin Devamı

BBP GENEL MERKEZİ'NDE TÖREN

Cenaze arabası genel merkez binasına dakikalarca ulaşamadı. Çünkü partililer sokakları doldurmuştu. Hatta bir ara Yazıcıoğlu'nun çalışma arkadaşlarından Ökkeş Şendiller, kürsüye çıkarak partililerden sokağı boşaltmasını istedi.

Parti binasında çok sayıda kişi ellerinde karanfillerle bekliyor. Cenaze arabasının geldiği sırada ağlayanlar, fenalaşanlar oldu. Ellerinde karanfiller olan kadın-erkek çok sayıda partili karanfilleri Yazıcıoğlu'nun naaşının üzerine attı. Yazıcıoğlu'nun cenazesi tekbir sesleriyle karşılandı. Cenaze arabasının gelişi sırasında Mehmet Akif'den dizeler okundu.

Haberin Devamı

Bir partili, ''Gönlümüzden geçen Yazıcıoğlu'nun buraya Başbakan olarak gelmesiydi ama şehit olarak geldi.'' dedi.

Partinin Genel Sekreteri, ''Vuslat Kurultayı'nı yapıyoruz. Alparslan'ın ordusunda yer alanlar, Çanakkale'de Mustafa Kemal'in ordusunda yer alanlar, Dumlupınar'da yer alanlar... İşte bir milyon iyi insan burada.'' dedi. Genel sekreterin konuşurken ellerinin titrediği görüldü.

Yazıcıoğlu’nun naaşı binlerce kalabalık eşliğinde Genel Merkez’in önünden hareket etti.

Yazıcıoğlu tekbir sesleri ve ilahilerle uğurlandı.

Haberin Devamı

“ Seccadeden Mirac’a, Mamak’tan devlete, Maraş’tan cennete” pankartı dikkat çekiyor.

Partililerin ellerinde Yazıcıoğlu’nun fotoğrafları ve “Üşüyoruz Muhsin Başkan”, “Seni beklemek güzeldi”, “Allah büyüktür” yazılarının fotoğraflarının altında yer aldı..

Partide Kuran okunmaya devam ediliyor.

KOMŞULARDAN HELALLİK ALINDI

Parti yöneticisi naaşın hareketinden önce “16 yıldır bizimle komşuluk eden komşularından da Muhsin Başkan için haklarını helal etmelerini istiyorum” diyerek helallik aldı.

Kortej Yazıcıoğlu’nun defnedileceği Tacettin Dergahı’na doğru hareket etti.

Haberin Devamı

ÇOK SAYIDA PARTİLİ ANKARA'DA
        
http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/sonkez_elsalladi.jpgÖte yandan, sabah erken saatlerden itibaren, Yazıcıoğlu'nun memleketi  Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle  başkente gelen çok sayıda vatandaş, gruplar halinde cenaze namazına katılmak  üzere Kocatepe Camii'ne doğru yürüyüşe geçti.

Beşevler ve Tandoğan kavşağını takip ederek Gazi Mustafa Kemal  Bulvarından yürüyen grup, sık sık tekbir getirerek Yazıcıoğlu için dua etti.

Yürüyüş yapan gruptakiler, ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının  bulunduğu ve altında “Üşüyoruz başkan”, “Türk milletinin başı sağ olsun, Allah  büyüktür” yazan dövizlerle Türk bayrakları ile parti bayraklarını taşıdılar.

Yürüyüş sırasında kaldırımda bekleyen ve binaların camlarından grubun  geçişini izleyen vatandaşların da tekbir getirip dua ettikleri görüldü.

Cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'nde geniş güvenlik önlemleri  alınırken, yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların konuşlandırıldığı ve  cenaze töreni için yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı öğrenildi. Cenazede bayılanlar olduğu  gözlendi. Cenaze törenine Rahşan Ecevit de katılarak vatandaşların bulunduğu bölümde durdu.

 

Haberle ilgili daha fazlası: