GeriGündem Yaz saati uygulaması 2017'de yapılacak mı? Saatler ileri alınacak mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaz saati uygulaması 2017'de yapılacak mı? Saatler ileri alınacak mı?

Yaz saati uygulaması 2017'de yapılacak mı? Saatler ileri alınacak mı?

Yaz saati uygulamasının bu yıl yapılıp yapılmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yaz saat uygulaması geçtiğimiz yıla kadar Mart ayında yapılan ve cumartesiyi pazara bağlayan gecede uygulanıyordu. Şimdi vatandaşlar 2017 yılında yaz saati uygulamasının yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.. İşte yaz saati uygulaması hakkında detaylar

Saatler ileri alınacak mı sorusu binlerce vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Normal şartlar durumunda her yıl Mart ayının son haftasının cumartesiyi pazara bağlayan gecesi ileri alınan saatlerin, bu yıl ileri alınıp alınmayacağı merak edildi. Peki, 2017 yılında saatler ileri alınacak mı? Yaz saati uygulamasına geçilecek mi? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

YAZ SAATİ UYGULAMASI OLACAK MI?

Bu yıl kış saati uygulamasına geçilmemesi dolayısıyla, saatlerde yeniden bir değişiklik meydana gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Hali hazırda yaz saati uygulaması devam ettiği için herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmayacak. 

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması dünyanın bir çok Ülkesinde uygulanmakta olan çok büyük bir değişikliktir. Bu değişikliğin asıl amacı Güneş ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu konusunda kazanım elde edebilmek için yapılır. Türkiye’de yaz saati uygulaması döneminde Ülkemizin ulusal saatini Iğdır’ın yerel saatine göre ayarlarız. Genellikle ilkbahar başlangıcında saatlerimizi ileri alırız. Bu uygulama ile sabah saatinden alınan 1 saat öğleden sonra ki bölüm de Güneşin daha geç batmasını sağlayarak güneş ışığından daha fazla yararlanmamızı sağlamaktadır.

Akıllı telefon yaz saati otomatik ayarlama nasıl yapılır?

Bu yazacağımız menülerin işletim sisteminin versiyonuna göre değişmekte olup bu ayarları yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

iPhone yani İOS sistemi kullananlar için saat ayarı şu şekildedir:

Ana Menü→Ayarlar→Genel→Tarih ve Saat →”Otomatik Ayarla” özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Android yani Samsung, HTC, Casper, Lg gibi Android kullananlar için saat ayarı;

Ana Menü→Ayarlar→Tarih ve Saat→”Otomatik tarih ve saat” ve “Otomatik saat dilimi” ayarlarını aktifleştirin.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False