Yaşar Kemal neden mahküm olmuştu

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 06, 2005 02:00

İsveç gazetesi Svenska Dagbladet’te Yaşar Kemal için yer alan ‘5 yıl Kürt sorunundan söz etmemek için devletle anlaştı’ şeklindeki iddianın Türk ceza yasalarındaki bir uygulamanın yanlış yorumundan kaynaklandığı anlaşılıyor.

Yaşar Kemal’in daha önce yurt dışında yayınlanan ‘Türkiye üzerinde kara bulutlar’ ve ‘Zulmün artsın’ başlıklı iki makalesi, ‘Türkiye’de Düşünce Özgürlüğü’ isimli kitapta da yer aldı. İki makale de ‘Kürt sorunu’nu işliyordu. 1995 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi, yazar ve yayınevi hakkında dava açtı. Yaşar Kemal, ‘Zulmün artsın’dan beraat etti. Diğer makalesinden ise 1 yıl 8 ay hapse çarptırıldı. Ayrıca yayıncıya 3 milyon 491 bin 666 lira, yazara da 466 bin 666 lira para cezası verildi. Ancak mahkeme, cezaları erteledi. Mahmemenin halkı kin ve nefrete teşvikten verdiği cezaları Yargıtay, 18 Ekim 1996’da onadı.

Cezaların İnfazı Hakkında Kanun’un Cezaların Ertelenmesi konulu 6. maddesine göre, sanığın ve cezasının gerekli koşulları taşıması durumunda tamamen yargıcın takdirine bağlı olarak ceza ertelenebiliyor. Hakim, erteleme kararını alırken, suçlunun aynı suçu bir daha işlemeyeceği kanısına dayanıyor. Türk Ceza Kanunu’na göre de, hüküm tarihinden itibaren 5 yıl içinde yeniden suç işlenmemesi halinde, söz konusu suç, işlenmemiş sayılır. Aksi halde hem tekrarlanan suçtan ceza çekiliyor, hem de buna ertelenen mahkumiyet ekleniyor. Yargıç, erteleme kararına varırken bu konuda suçluyla hiçbir diyaloğa girmiyor. İsveç gazetesinde bu ertelemenin devletle pazarlık şeklinde algılanıp yansıtıldığı düşünülüyor.
Haberle ilgili daha fazlası: