GeriGündem Yasaklar ne zaman kalkacak, bitecek? Koronavirüs kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasağı için önemli detaylar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasaklar ne zaman kalkacak, bitecek? Koronavirüs kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasağı için önemli detaylar

Yasaklar ne zaman kalkacak, bitecek? Koronavirüs kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasağı için önemli detaylar
Abone Olgoogle-news

Yasaklar ne zaman kalkıyor sorusu pek çok kişinin merakla araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Pandemi süreci dolayısıyla bazı işletmelerin kapalı olarak tutulma kararı ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararları için son durumu merak eden vatandaşlar, alınan son kararları sorguluyor. Peki, yasaklar ne zaman kalkacak? İşte, Koronavirüs kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasağı dolayısıyla merak edilen yasaklar ne zaman kalkacak sorusunun yanıtı

Sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar için alınan kararları yakından takip eden pek çok kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalara odaklandı. Uzunca bir süredir devam etmekte olan hafta sonu ve akşam 21.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişi internet üzerinden bu konu hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Peki, işletmeler, eğitimciler, veliler ve pek çok vatandaşın takip ettiği pandemi yasakları ne zaman bitecek? İşte, sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

"KISITLAMALARI KADEMELİ OLARAK KALDIRACAĞIZ"

Pandemi süreci dolayısıyla uygulanmak zorunda kalınan sokağa çıkma yasağı ve bazı kısıtlamalar için yeni gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Bilim Kurulunun tavsiyesi ile Kabine Toplantılarında ele alınan sokağa çıkma yasağı ve çeşitli kısıtlamalar, son durumu ile pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. 11 Ocak tarihli Kabine Toplantısının ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısıtlamalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vaka sayısının belirli sayının altına düşmesiyle birlikte elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız." ifadesini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI MI?

Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte sokağa çıkma yasağı da kademeli olarak kaldırılması beklenen kısıtlamalar arasında yer alıyor.

AŞILAR BU PERŞEMBE BAŞLIYOR

Vaka sayılarının azalmasında önemli bir etken olacak olan aşılama sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelerde bulundu;

"Her bireyin kendi tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamaya devam etmesi şarttır. Salgınla mücadelede önemli bir husus da aşı çalışmalarıdır. Türkiye dünyadaki aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakinen takip etmektedir. Halihazırda Çin menşeili aşıyı ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi.

Alman menşeili aşı ile ilgili anlaşmamızı yaptık, görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı vermiş değiliz. Rus menşeili aşıları takip etmeye devam ediyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. Sayın Bakan herhalde bu hafta sonuna kadar buna başlayacağız değil mi? Perşembe veya Cuma olur diyor.

Perşembe veya Cuma inşallah bu kampanyamız başlamış olacak. En önemlisi kendi aşımızı geliştirme çabalarıdır. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasiteyle yürümeye devam edeceğiz."

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı 11 Ocak tarihinde resmi internet sitesi üzerinden Koronavirüs denetimlerine dair açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Kovid-19 salgını ile mücadelede toplumsal ve bireysel sağlığımızın korunmasına yönelik olarak uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmektedir. 

Bu kapsamda; hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlanmıştır. Altıncısını uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulandı.

4 Ocak Pazartesi gününden itibaren hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, hafta sonu 8 Ocak Cuma akşamı saat 21.00’de başlayıp 11 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’e kadar süren sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 35 bin 544 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapıldı.

Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve alınan diğer tedbirler sayesinde vaka sayılarındaki düşüş devam etmektedir. 

Pandemi ile mücadelemiz sona erip, normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz. 

Aziz milletimize; bu süreçte göstermiş olduğu sabır, fedakârlık ve anlayıştan dolayı teşekkür ediyoruz."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle