Yarıyıl tatili aldatmacası

Yarıyıl tatili aldatmacası

Bir final döneminin daha sonuna gelinirken, üniversitelere tatil rehaveti şimdiden çöktü. Amma velakin, sömestr yan gelip yatma yeri değildir!

Haberin Devamı

Sabah temizliği: Şöyle köşe bucak, geniş bir ev temizliği için annenize göre en ideal zaman tatilin ilk günü, sabahın kör saatleridir. Uykunun en güzel yerinde beyninizi tırmalayan elektrik süpürgesinin sesiyle uyandığınızda, bir de bakacaksınız ki, perdeler yok, camlar açık, ıslak halı kokusu bütün evi sarmış, temizlik timi harekete geçmiş. “Oraya basma, bu odaya girme”lerle geçen günü bir nebze olsun çekilir kılmak için kucağınıza alacağınız bilgisayar henüz 10’uncu dakikasında “Ay sürekli bilgisayar başındasın, yüzünü göremedik evladım” tepkisiyle karşılaşacaksınız; elinize tutuşturulan ev dolusu yıkanmış perdeyi asarken sükûnetinizi korumaya çalışın, henüz tatilin başındasınız.
 Ders çalıştırılacak küçük iblis: Islak perde asmaktan daha kötü bir şey varsa, o da tatile gelmişken matematik çalıştırmanız istenen komşu çocuğudur. “Matematikten ne anlarım ben? Dilden girdim sınava” şeklindeki yırtma çabalarınız yarar sağlamaktan çok, ansızın yabancı dile ilgiyi artıracak, başınıza daha beter işler açacaktır. Boşuna direnmeyin, paşa paşa ne biliyorsanız anlatın çocuğa. Kaçmaya çalıştıkça durumun çetrefilleşeceğini, işin komşunun ilkokuldaki çocuğuna kartondan güneş sistemi maketi yapmaya kadar gideceğini hatırlatmak isteriz.
 Birden gelen hala: Tatile giren yalnızca siz olmadığınızdan mütevellit, çalacak kapıyla beraber yedi saatlik yoldan gelen halanız ve sürüsüne bereket çocukları sizi şaşırtmasın. Takriben iki hafta kadar sizinle olacak bu ekip, günde 15 defa sordukları “Şimdi okulu bitirince neci olacaksın?” sorusu ve dokuz demliğe kadar çay tüketebilme kapasitesiyle meşhurdur. İlk akşam salona yer yatakları atıldığında halanızın en büyük oğlundan gelecek “Dayıoğlu, güreşek mi?” teklifi, tatilin en heyecanlı anlarını yaşamanıza vesile olacaktır.
 Lise arkadaşlarıma ne oldu böyle?: Aylardan sonra eve dönünce yapılacak ilk işlerden biri de lise arkadaşlarıyla bir araya gelmektir. Sohbet genel olarak şöyle ilerler:
1- “Ya Ekrem Hoca efsaneydi yeaa”, “Yan sınıfta bir Asuman vardı, nooldu o?” temalı nostaljik sohbetler.
2- Herkesin kendi okuduğu üniversiteyi övdüğü, bölümün ne denli zor olduğundan bahsettiği, eve çıkanların komik sefalet öyküsü klişelerini anlattığı bölüm.
3- İstiklal Marşı ve kapanış.
İlk seferde insanın ağzında hoş bir tat bırakan bu döngü, şu soruyu da gündeme getirir: “Bir sonraki görüşmede ne konuşucaz lan biz?!” Nitekim tüm malzemenin tüketilmesiyle, sonraki buluşmalarda masaya anlamsız bir sessizlik hâkim olur. Eski okul arkadaşlarıyla en güzel temasın Facebook’tan olacağına dair inancınız perçinlenir.
 Dönüş yolunun ağırlığı: Halihazırda dinlenememiş olduğunuz tatilin dönüşünde üzerinize binen ağırlık, ne okulun yeniden başlıyor olmasının verdiği sıkıntı ne de sevdiklerinizden ayrılacak olmanın yarattığı hüzündür. Temel sebebi mutfaktan aşırdığınız makarnalar, annenizin yanınıza koyduğu tarhana, reçel ve turşudur. Gelirken üç bavula sığdırdığınız kirlilerinizin yıkanmış, ütülenmiş versiyonlarıyla dörde çıktığını da hesaba katacak olursak, böyle bir tatile yakışacak bir çileyle dönmeniz kesin olacaktır.

Yarıyıl tatili aldatmacası

Haberle ilgili daha fazlası: