GeriGündem Yargıdan evli kadına gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıdan evli kadına gözaltı

Abone Olgoogle-news

ANAYASA Mahkemesi, evli kadınların özgürlüğüne sınır çizdi. Evli kadının kendine ayrı bir ev tutamayacağına karar veren Anayasa Mahkemesi, ‘‘Kadının ikametgáhını seçme özgürlüğü aileyi korumak için sınırlandırılmıştır. Bu sınırlama demokrasiye aykırı değildir’’ dedi.

Anayasa Mahkemesi, kadının ikametgáhının kocasının ikametgáhı ile aynı olmasını zorunlu kılan yasa hükmünün iptal istemini reddetti. Kadın üyenin bulunmadığı ve halen 5'i emekli olan Yüksek Mahkeme heyetinin 6 yıl önce aldığı kararın gerekçesi, Resmi Gazete'de dün yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi, hükümet ortakları DSP ve MHP arasında krize neden olan Medeni Kanun tartışmasına yeni bir boyut kazandıracak bu kararı, Kaman Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kadın aleyhine eşitsizlik yarattığı gerekçesiyle 1926 tarihli Türk Medeni Kanunu'nun, ‘‘Kocanın ikametgáhını kadının da ikametgáhı sayan’’ maddesinin iptali için açtığı davayı reddederken aldı. Mahkeme, evliliğe ilişkin tartışmalara neden olabilecek ilginç yorumlar da getirdi. İtirazı değerlendiren Yüksek Mahkeme, başvuruyu Anayasa'nın, ‘Eşitlik’, ‘İkametgáh seçme’ ve ‘Yerleşme özgürlüğü’ ilkeleri çerçevesinde inceledi. Anayasa'nın eşitlik ilkesi açısından, herkesin kendisine bir ikametgah seçmekte ve seçtiği ikametgahı değiştirmekte özgür olduğuna, ancak Medeni Kanun'a göre bir kişinin birden fazla ikametgáhı olamayacağına dikkat çekti. Ailenin toplumun temeli kabul edildiğine, ailenin huzur ve devamını sağlamak için de yasalarda bazı düzenlemeler yapıldığını vurguladığı kararda Anayasa Mahkemesi, şu görüşü savundu:

‘‘Kural, aile birliğinin tek ikametgah edinmesini temin amacına yöneliktir. Birliğin tek ikametgahının bulunması, evlilik birliğinin devamlılığının ve düzeninin sağlanmasındaki kamu yararı amacını gerçekleştirmesi nedeniyle anayasanın eşitlik ilkesine aykırı görülmemiştir.’’

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle