GeriGündem Yalova'da ağaç katliamı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  280
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yalova'da ağaç katliamı

Yalova'da ağaç katliamı
refid:27664014 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yurdun değişik yerlerinden farklı zamanlarda gelen ve herkesi üzen ağaç katliamı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez Yalova'da çok sayıda ağaç köprülü kavşak inşaatı nedeniyle kesildi.

Yalova’da Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı köprülü kavşak projesi kapsamında Tonami Meydanı’ndaki 158 ağacın kesimine, belediye ekiplerince başlandı.

Yalova Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu sabah erken saatlerde Tonami Meydanı’ndaki ağaçları kesmeye başlarken, yapılan çalışmalara İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de katıldı. Çalışmalar çerçevesinde araç trafiği, Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne yönlendirilirken, Yalova Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekipleri, trafik akışının sağlanması konusunda çalışma yürütüyor. Bu arada ağaçların kesilmesine tepki gösteren Yalova Platformu üyesi Hakim Menteş, "Biz işin başından beri burada ağaçların kesilmesine, buranın bir beton yuvasına dönmesine karşıyız. Yırca’da kesilen 6 bin zeytin ağacı, ’Termik santral ihtiyacı var’ diye yapılmıştı. Burada yapılanın da bundan farkı yoktur. Ya da 3’üncü boğaz köprüsü yapılacak diye yüzbinlerce ağacın kesilmesinden farkı yoktur. Belki ölçeği küçüktür ama zihniyet yine aynı zihniyettir. Sadece bir ihtiyaç var deyip diğer alternatifler düşünülmeden ağaçların kesilmesine biz her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Şu yapılan bir ayıptır. Yalova için çok üzücü bir gündür" dedi.

Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak için ağaçların kesilecek olmasına tepki gösterilmesi ile ilgili olarak geçen hafta açıklama yaparak, "Türkiye’de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek" demişti.

CHP'Lİ ONUR: VALİDEBAĞ'I NASIL SAVUNACAĞIZ

CHP'li Yalova Belediyesi, köprülü kavşak yapmak için 150 ağacı kesince vatandaş Twitter üzerinden tepki gösterdi. Ağaç kıyımına bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'dan geldi. "Biz Gezi'yi, Validebağ'ı, arkadaşlarımız Yırca'nın zeytinlerini korumaya çalışırken, bu kıyımı nasıl savunacağız" diyen Onur, "İktidara şahin kendimize kuzgun olacaklardan olmadık, olmayız. Yanlışımız olursa kamuoyu önünde özür dilemek de şerefimiz" dedi.

Onur, vatandaşın ağaç kesimine tepki tweetlerini önce retweet etti ardından da şunları yazdı:

Biz Gezi'yi, Validebağ'ı, arkadaşlarımız Yırca'nın zeytinlerini korumaya çalışırkan, bu kıyımı nasıl savunacağız @vekilince @VefaSalman

İktidara şahin kendimize kuzgun olacaklardan olmadık, olmayız. Yanlışımız olursa kamuoyu önünde özür dilemek de şerefimiz.

Yalovada ağaç katliamı

Tonami Meydanı

BELEDİYE BİNASINA SİYAH ÇELENK

Ağaç kesimine tepki gösteren Yalova Platformu üyeleri belediye binası önüne gelerek siyah çelenk bıraktıktan sonra açıklama yaptı.

Grup adına konuşan avukat Zeki Öçal, köprülü kavşak yapımı bahane edilerek bu sabah erken saatlerden itibaren 200’e yakın ağacın Belediye tarafından katledildiğini söyleyerek, "Yalova Platformu olarak belediyeye önerilerde bulunduk. O ağaçların kesilmeden de bir trafik düzenlenmesi yapılmasının mümkün olduğunu, bu konuda uzmanların yardımcı olabileceğini söyledik. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, seçimlerden kısa bir süre önce Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün 50 metre yanında kesilmiş bir kavak ağacının önünde poz verip olayı kınadığını ve bir ağaç katliamı olduğunu söylemişti. Biz bugün Başkan’dan Yürüyen Köşk’le, kesilen ağaçlar arasındaki mesafeyi ölçmesini istiyoruz" dedi.

Yalovada ağaç katliamı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle