GeriGündem Yahya isminin anlamı nedir? Yahya ne demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yahya isminin anlamı nedir? Yahya ne demek?

Yahya isminin anlamı nedir? Yahya ne demek?
Abone Olgoogle-news

Özellikle İslami açıdan bakıldığı zaman en özel ve güzel isimlerden biri olarak Yahya geliyor. Ayrıca bu ismin tarihi açıdan da bir önemi bulunmaktadır. Bu yüzden erkek çocukları için yaygın kullanılan isimler arasında geliyor. Peki, Yahya isminin anlamı nedir? Yahya ne demek? İşte bu isim için bilinmesi gerekenler.

Kökeni İbranice olan Yahya ismi Türkçede çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle kırsal kesimlerde değerlendirirken, son dönemlerde internet üzerinden artık ülke genelinde ilgi görüyor. Özellikle manevi açıdan anlamı ve tarihi ile Türkçede yerleşik olarak kullanılan ve sevilen isimlerden biridir.

 Yahya İsminin Anlamı

 Yahya isminin anlamı, ‘Allah lütufkardır,’ şeklinde ifade edilir. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de 5 ayrı yerde geçmektedir. Pek çok insan bu ismi Kur'an-ı Kerim'de geçip geçmediğini internet üzerinden araştırıyor. Bu konuda Zekeriya (a.s.)’nın oğlu olan peygamberdir.

 İsim anlamında olduğu gibi aynı şekilde sözcük anlamı üzerinden de Yahya ismi, ‘Allah lütufkardır ya da tanrı lütufkardır,’ şeklinde karşılık buluyor. Bu şekilde anlamı üzerinden ele alabilir ve çocuğunuz için ona çok özel ve güzel bir isim verebilirsiniz. Farklı isimlerle ayrıca bir araya getirebilir ya da tek başına bu anlamda ismi minik yavrunuza da verebilirsiniz.

 Erkek çocukları için kullanılan ve İbraniceden gelen bu ad, son zamanlarda yeniden çok sevilen ve oldukça popüler hale gelen isimlerden biridir. Aynı zamanda Türkçede oldukça köklü ve yerleşik olan isimler arasında yer alır.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle