Wikileaks’ten MasterCard ve Visa’ya ağır misilleme

Güncelleme Tarihi:

Wikileaks’ten MasterCard ve Visa’ya ağır misilleme
Oluşturulma Tarihi: Aralık 09, 2010 13:19

Wikileaks'i destekleyen bilgisayar korsanları, MasterCard’ın internet üzerinde ödeme sistemini saatlerce kullanım dışı bırakarak, Wikileaks’e hizmet vermeyi kesen şirkete misillemede bulundu.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

   

 

“İntikam Operasyonu” adı altında gerçekleştirilen saldırılar, Anonymous (isimsiz) adıyla bilinen, bilgisayar korsanlarından oluşan bir grubun öncülüğünde yapıldı.

 

Wikileaks “hacktivistleri” aynı zamanda Wikileaks’le bağlantıları kesen şirketlere ait internet sitelerini de çökertti. Bu sitelerin arasında kredi kart ağı Visa’da bulunuyor. Visa’nın ana sayfası yaklaşık bir saat kullanılamaz hale gelirken, şirket ödeme sistemlerinin saldırıdan etkilenmediğini belirtti.

 

MasterCard, ilk başta yaşanan sıkıntıyı çok fazla kullanıcının siteye erişim hızını düşürmesi olarak gösterdi ancak, sonradan bazı SecureCode güvenlik kodunda sorunlar yaşandığını belirtti. Şirket, temel ödeme sistemlerinde bir sorun yaşanmadığını ve kart sahiplerinin bilgilerinin tehdit altında kalmadığını açıkladı.

Haberin Devamı

 

Öte yandan, İngiltere merkezli internet üzerinden ödeme hizmeti sunan SecureTrading şirketinden Jon Prideaux, SecureCode’un neredeyse altı saat boyunca devre dışı kaldığını belirtti. Prideaux, “İnternet alışveriş takviminin en yoğun olduğu günlerde böyle bir şeyin yaşanmış olması çok olumsuz” ifadesini kullandı.

 

Teknoloji uzmanlarıysa, binlerce saldırgan tarafından internet üzerindeki ticari hizmetlerin çökertilmesinin, internet hizmet sağlayıcılarının güvenlik aşamasında daha aktif rol alması gerektiğini ortaya koyduğunu belirtti.

 

ABD büyükelçiliklerine ait 250 bini aşkın gizli belgeyi yayımlamasının ardından, Wikileaks üzerindeki baskının giderek artması, sitenin internet üzerindeki destekçilerinin de hızla çoğalmasına yol açtı.

 

Wikileak’in hesaplarını kapatmayan Twitter’da ise Anonymous’a ait olduğu düşünülen mesajlarda, grubun eylemlerini sürdürebileceğini belirtildi.

 

PALİN DE NASİBİNİ ALDI

AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Anonymous, ABD'de Cumhuriyetçilerin son başkan yardımcısı adayı olan Sarah Palin'in internet sitesini de çökertti.

Haberin Devamı

 

Eski Alaska Valisi Palin, Obama Yönetimi’ni sızıntıya yeterli tepkiyi vermemekle eleştirmiş ve Assange’ı hedef göstermişti.

 

Palin, "WikiLeaks’i kalıcı olarak dağıtmak için tüm siber araçları kullanıyor muyuz? Julian Assange gazeteci değil. El Kaide’nin Inspire dergisinin editörü ne kadar gazeteciyse, o da o kadar gazeteci. Ellerinde kan olan Amerikan karşıtı bir eylemci. Neden onun peşine de El Kaide ve Taliban liderlerinin peşine düştüğümüz gibi düşmüyoruz?" diye konuşmuştu.

 

DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER 

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Haberle ilgili daha fazlası: