Wikileaks belgeleri ABD’nin dünya ilişkilerini zedeledi

Güncelleme Tarihi:

Wikileaks belgeleri ABD’nin dünya ilişkilerini zedeledi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2010 00:00

Wikileaks’in en son açıkladığı belgelerin ardından açıklama yapan yabancı diplomat ve hükümet yetkilileri, sızdırılan bilgilerin ardından ABD’yle hassas konularda etkileşim göstermenin zorlaşacağını belirtti. Eski Fransız diplomat Froncois Heisbourg ise ABD'nin siber güvenlik hakkında gelecekte uyarılarda bulunması halinde çok sert konuşacağı uyarısını yaptı.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Dünyanın dört bir yanındaki yabancı yetkililerin tepkisi şöyle: 

 

İngiltere: Eski bir diplomat olan Carne Ross, ülkelerin birbirleri üzerinde casusluk yapmalarının kabul edilmesi zor bir şey olduğunu belirtirken, “Daha zararlı olanı, ABD’nin iç yazışmalarının yıkıcı bir etki yapacak şekilde gözler önüne serilebilmesi. Diplomatlar, ABD ile güven gerektiren konularda bilgi paylaşmadan önce iki defa düşünmeli” dedi.

 

Fransa: Eski bir savunma yetkilisi ve diplomat olan Froncois Heisbourg, Lizbon’daki NATO zirvesinde ABD’nin siber güvenliğe dikkat çektiğini hatırlatarak, “ABD’nin siber güvenlik hakkında yapacağı bir konuşma duyacağım zaman, oldukça rahatsız edici eleştirilerde bulunacağım” yorumunu yaptı. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise gizli yazışmaların ortaya çıkarılmasının “sorumsuzca” olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

 

İsrail: İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, sızdırılan belgelerin ABD’li diplomatlar için dış politikada dürüst değerlendirmeler yapmalarını zorlaştıracağını ve yabancı liderleri ABD’ye karşı daha şüpheli bir hale sokacağını ifade etti. “Diplomasi gizlilik üzerine kuruludur” diyen Netanyahu, “Gazetecilik ise ifşa etmeye dayalıdır ve Wikileaks olayında anladığım şey ABD’nin gelecekte işini yapmakta zorlanacak olması” dedi.

 

Irak: Irak Dışişleri Bakanı Hoşya Zebari, Wikileaks’in sızdırdığı diplomatik belgelerin ve bu sızıntının yaşandığı dönemin “çok kötü etkileri olduğunu” çünkü Irak’ın hükümet kurabilmek adına iç politikada rekabeti aşmaya çalıştığını söyledi.

 

Pakistan: ABD’nin önemli müttefiklerinden Pakistan, ortaya çıkan belgelerin ardından ABD’li diplomatların Washington’a gönderdikleri telgrafların doğruluğu hakkında şüpheler oluştuğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdül Basit, İslamabat’ın, belgelerde Suudi Arabistan’ı küçümseyen açıklamalar yapıyormuş gibi gösterilmesinden memnun olmadığını belirtti.

Haberin Devamı

 

Afganistan: Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin sözcüsü Wahed Ömer, sızdırılan belgelerin önemini göz ardı etti. Ömer, okudukları hakkında şaşkınlığa uğramadıklarını ve ABD ile ilişkilerinin bozulmayacağını ifade etti.

 

Hindistan: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi adaylığı konusunda “kendi başına önde koşan aday” olarak tanımladığı Pakistan, sızan bilgiler konusunda öfkeli. Eski bir ulusal güvenlik danışmanı Brajeş Mişra, “Bu belgeler kesinlikler ABD ile Hindistan arasında dargınlığa neden olacak” dedi.

 

Rusya: Belgelerde Rusya Başbakanı hakkında “Alfa-erkeği” tanımının kullanılması hakkında yorun yapan Global Politics dergisi editörü Fyodor Lukyanov, “bu büyük olasılıkla Putin’in gururunu okşayacak” dedi.

Haberin Devamı

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!