Washington’dan Türkiye’ye NATO’da tam destek

Güncelleme Tarihi:

Washington’dan Türkiye’ye NATO’da tam destek
Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2012 00:00

Washington Yönetimi, Akçakale olayının ardından dün gün boyu, Türkiye-Suriye sınırındaki gerginliğe vereceği tepkiyi belirlemeye çalıştı. Clinton öğlen “Durum çok çok kritik” dedikten sonra akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştü ve ABD’nin Türkiye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteği için söz verip NATO’yu Türkiye ile dayanışma içinde olmaya çağırdı.

Haberin Devamı

Washington Yönetimi, Akçakale’de meydana gelen olayın ardından dün gün boyunca ABD’nin duruma vereceği tepkiyi belirlemeye çalıştı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Ahmet Davutoğlu ile yapacağı telefon görüşmesine kadar da ABD’nin Suriye’ye olası bir müdahaleyi nasıl karşılayacağına yönelik bir açıklama yapılmadı. Beklenen görüşme, TSİ 23.30 civarı gerçekleşti. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada ise ABD’nin Türkiye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekleyeceği sözü verildiği ve NATO’ya da Türkiye ile dayanışma içinde olma çağrısı yapıldığı belirtilerek, tam destek sunuldu.

ÖNCE TEMKİNLİ KONUŞTULAR

ABD kanadından dün ilk açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland’dan geldi. Nuland, “Ailelere en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ve Türkiye’nin egemenliğinin açık ihlalini en sert şekilde kınıyoruz” derken, olayın bölgedeki dinamikleri değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin ise Davutoğlu’nun bu konuda Clinton’la görüşmesinde vereceği bilgilerin önemli olduğunu belirterek yorumda bulunmadı. Nuland, olay sonrası Türkiye’nin askeri seçenek ve sınırda tampon bölge oluşturma dahil tüm seçenekleri değerlendirmesiyle ilgili ABD’nin politikasının ne olacağına da aynı şekilde açıklık getirmedi.

Haberin Devamı

TÜRK MÜDAHALESİNE YORUM YOK

Ardından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kazakistan Dışişleri Bakanı ile toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken Suriye’deki gerginliğe ilişkin bir soruya da yanıt verdi ve “Durum çok çok tehlikeli” diyerek şöyle konuştu: “Suriyelilerin sınırın öteki tarafna ateş açmaları konusunda öfke içindeyiz. Türk tarafında yaşanan can kayıpları için çok büyük üzüntü duyuyoruz. Türk dostlarımızla çalışıyoruz. En iyi nasıl bir yol alınabileceği konusunda ben de Türk Dışişleri Bakanı ile daha sonra konuşacağım. Çok, çok tehlikeli bir durum. Bütün sorumlu ülkeler, Esad Rejimi’ni ateşkes yapmak, kendi halkına saldırmayı bırakmak ve ülkedeki siyasal geçişi başlatmak konusunda ikna etmek için bir araya gelmek zorunda.” Clinton da, Türklerin tek taraflı bir müdaheleyi düşündüğünün hatırlatılmasına karşın bu konuda bir yorumda bulunmadı.

Haberin Devamı

PENTAGON DA KONUŞTU

Akşam saatlerinde Türkiye’nin Suriye’ye karşılık vermesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Pentagon Sözcüsü George Little’in kısa açıklamasında şöyle denildi: “Bu olay, Suriye Rejimi’nin neden gitmesi gerektiğini de gösteren, raydan çıkmış davranışlarının başka bir örneği. Türkiye’deki can kayıplarından dolayı üzgünüz ve durumu yakından izlemeyi sürdürüyoruz.”

Pentagon’un açıklama yaptığı sıralarda ise Clinton ve Davutoğlu görüşmesi gerçekleşti. Görüşmenin ardından yayınlanan açıklamada da ABD’nin Türkiye’nin yanında yer aldığı, NATO’nun da Türkiye ile dayanışma içinde olması için çağrıda bulunulduğu belirtildi.  ABD Dışişleri Sözcüsü Nuland, ABD’nin Türkiye’ye yaşanan krizde tam destek verdiğini gösteren açıklamasında şöyle dedi: “Bakan Clinton, ABD’nin Türk müttefiğimizin egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan güçlü desteği konusunda söz verdi, Suriye’nin saldırısını kınayan NATO bildirisini destekledi ve İttifak’ı Türkiye ile dayanışma içinde olmaya çağırdı. Bakan Clinton, ABD’nin Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde de destekleyeceğini bildirdi.”

Haberin Devamı


Suriye bombası Türkiye'ye düştü
Detayı için tıklayınız
Genelkurmay teyakkuzda
Detayı için tıklayınız
Suriye'ye karşılık verildi
Detayı için tıklayınız
TBMM acil gündemle toplanıyor
Detayı için tıklayınız
Clinton: Durum çok çok tehlikeli
Detayı için tıklayınız
NATO'da olağanüstü toplantı
Detayı için tıklayınız
Akçakale'den önce bomba sonra biber gazı
Detayı için tıklayınız
Başbakan olayı nasıl öğrendi
Detayı için tıklayınız
Dışişleri'nde olağanüstü toplantı
Detayı için tıklayınız
Hükümetten ilk açıklama Çelik'ten
Detayı için tıklayınız
O oyun gerçek mi oluyor?
Detayı için tıklayınız
Türkiye şimdi ne yacak
Detayı için tıklayınız
Dehşet anlarından ilk görüntüler
Detayı için tıklayınız
CNN Türk muhabiri 15 gün önce böyle uyarmıştı
Detayı için tıklayınız
CHP Akçakale'ye heyet gönderdi
Detayı için tıklayınız
Arınç: Karşılık vereceğiz
Detayı için tıklayınız
Suriye daha önce de vurulmuş
Detayı için tıklayınız
Haberle ilgili daha fazlası: