GeriGündem Washington Anlaşması beni yok etmek için
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington Anlaşması beni yok etmek için

Öcalan'ın jandarma sorgusundaki ilk ifadesini açıklıyoruz.

Öcalan, ABD'nin PKK'ya en uzak ülke olduğunu söyledi. Apo, Washington Anlaşması'yla ‘‘Barzani-Talabani devleti’’nin temelinin atıldığını ve kendisinin bertaraf edildiğini ileri sürdü.

AMERİKA bizi ve Türkmenleri ezdi. Barzani ve Talabani'yi devlet yapmaya çalışıyordu. Amerika 40 yıldır Kürtler üzerinde Barzani'yi yüceltmeye destek çıkıyor. Barzani ve Talabani beni kesinlikle istemiyorlardı. Bu konuda Suriye de destekledi.

Irak'ta Başbakan Yardımcısı kanuna göre Kürt olur. Amerika yardımcıyı destekler ve öne çıkarır. Irak'ta bir Kürt devletinin kurulması bütün çevre ülkeleri etkiler Amerika'nın Irak'ta Saddam'ı devirmesi için Kuveyt destek veriyor.

Benim buraya gelmemde Amerika çaba gösterdi ve Yunanistan'ın da bariz desteği vardır. Bu da Amerika ve Yunanistan'a Türkiye ile 50 yıl daha bunun politikasını yapma imkánı sağlayacaktır.

PKK olarak Amerika ile ilişkilerimizi geliştirmek için Akın (K) Kani Bulan tarafından teklifler götürüldü. Amerika bizim tekliflerimize ılımlı yaklaşmadı.

EN MESAFELİ ÜLKE

Amerika'dan Şam'a senatör eşi Bayan Portır 1996 yılı içerisinde geldi. Bizimle görüştü. Mesajlarımı kendisine ilettim ve Amerika'ya mesaj yolladım. İlişkileri geliştirmek istiyordum. Bu ikisinden mesaj gelmedi. Daha sonra bunlar K.Irak'a gittiler.

PKK'dan en uzak duran, mesafeli olan ülkedir. Ama üst düzeyde bir politik olay olarak değerlendirip bir politika çizgisi belirlemektedir.

Eski bir büyükelçi olarak Irak'ta çalışmış bir diplomat son günlerde benim yanıma geldi. Mesajlarımı anında ABD ve İngiltere'ye bildireceğini belirtti.

ANLAŞMA ÇOK CİDDİ

ABD'de Akın Derneği iyi işliyor. Ayrıca Kani'nin eformasyon bürosu var. ABD'deki kuruluşlar Kürt politikasında raporlar düzenlemek için çalışıyor. Ermeni lobilerini çalıştırın diye çok uğraştık. Ancak olmadı. Yunanistan'la da bu konuda çok tartıştık.

Washington Anlaşması bu sefer çok ciddidir. 1992'deki uygulanmamış olabilir. Ancak bu sefer çok ciddidir. Anlaşma temelinde benim bertaraf edilmemdi. Çünkü PKK mirası ile boşluğu doldurma, böylelikle Türkiye'nin kızıp savaş açmasını önlemiş oluruz şeklinde bir politika izlenmiştir. ABD bununla aynı zamanda Türkiye'nin dayatmalarını gözönüne almıştır. Buna Türkiye'nin çıkarları ile ABD'nin stratejik çıkarları temelinde yaklaşılmıştır. ABD politikalarını Kürtlere yönelik olarak anlaşmayı kalıcı, köklü bir oluşum ile işler hale getirmek için kullanacaktır.

Bizim konuya en akıllı yaklaşan İngiltere

İngiltere'nin esas ilgi alanı Celal Talabani'dir. MED TV'ye yayın hakkı verdi. Mayıs 1999 ayına kadar yayın süresi olacak. Tekrar izin verip vermeyeceği belli değil. Benim tasfiye kararımı sanırım İngiltere vermiştir. Politikaları İngiltere oluşturur. ABD'ye uygulattırır. Bizim konuya en akıllı yaklaşan ülkedir. İrlanda'da IRA örgütü ile görüşmelerimiz ve temaslarımız zaman zaman olmaktadır.

ANA POLİTİKAYI İNGİLİZLER OLUŞTURUYOR

İngiltere bence ana politikayı oluşturmaktadır. Avrupa ve Ortadoğu'daki işbirlikçilerine bunu uygulattırmaktadır. Ama genelde politikalarını ABD'ye uygulattırmaktadır. Ortada bu konularla ilgili bir belge yok. Olması da mümkün değildir.

Ancak gelişmelerde dikkat edilmesi gereken konu, Avrupa'nın İngiltere'de düğümlenmesidir. Konulara çok derin yaklaşıyor. Güney Afrika yolunu bence İngiltere kesmiştir.

BİZİMLE İLİŞKİ KURMAYA ÇEKİNİYOR AMA

Bizimle siyasi ilişki kurmaktan çekinen İngiltere, ABD'ye Kürt meselesinden bir anlaşma imzalattırdı. Bundan yansıyan sonuçlar Türkiye ve PKK'yı derinden etkileyebilir. Anlaşmanın ilk kurbanı benim. İlk bertaraf edilmesi gereken siyasi misyon bendim. Washington'un PKK politikası budur.

İngiltere'de bazı lordlarla görüşmeler yaptım.

PKK'nın tabanı, HADEP

Öcalan, ilk ifadesinde Türkiye'de çok sayıda gizli sempatizanının olduğunu anlattı. Apo, HADEP'i destekleyenlerin, PKK'nın kitle potansiyelinin yalnızca dörtte biri olduğunu ileri sürdü.

PKK'ya Türkiye içerisinde destek olanlar bellidir. Çoğu HADEP çatısı altında toplanmıştır. En büyük destek tabanımız üzerinde siyaset yapan HADEP'tir.

Mardin'de başında Piling'in bulunduğu aşiretin ve Türk ailesinin destekleri vardı. Karşılıklarını alıyorlardı.

Botan'da Babatlar, Osman Demir (Önceleri adam verme, erzak ikmali gibi yardımları var) gibi aşiretlerin yardımları çok olmuştur.

Ben ilk çıktığımda bölgede çok etkili bir kişilik olan Yüksekovalı Cihangir Ağa'nın destekleri olmuştur.

Bucak aşiretinden dostlarımız vardır.

Suruç'ta Kılıç'ların dostlukları vardır.

Nusaybin'de 1994 yılı öncesi belediye başkanı bize dosttu. Daha sonra korkup Mersin'e kaçtı. Belediyede kadro verme yardımları olmuştur.

Adıyaman'da Kavi'ler dosttur.

Siirt'te Mamkuran aşireti dosttur.

Bitlis'te bulunan Şeyh Muhyettin Mutlu 1992 yılında Mahsun Korkmaz akademisinde yanıma geldi. Yanımda bulunan oğluna karşılık bana yardım teklifinde bulundu. Ben de oğlunu verdim ve yardımlarını gördüm.

Batman'da Raman aşireti ile dostluğumuz son zamanlarda gelişti.

Diyarbakır Silvan'da Azizoğulları ile dostluğumuz çok iyidir. Ergani Hazro hattında Ensariler ve Aksu'ların zaman zaman yardımlarını gördük.

Bingöl'de Binginler (Şeyh Sait'in akrabalarıdır) ailesinin çok yardımlarını gördük.

Elazığ Karakoçan'da Okçiyen aşireti bolca yardımlarda bulundu. Palu'da Septioğulları'nın zaman zaman olumlu yardımlarını gördük, zaman zaman da ters düştük.

Tunceli bölgesinde tüm ilçeleri ile her zaman yardımlar görmekteyiz.

Erzurum'da Melik ailesinin yardımlarını hálá görmekteyiz.

Ağrı'da Öztürk ailesinin, Ağrı Dağı eteklerinde Öztürk ailesinin yardımlarını görmekteyiz.

Van'da Kartal'lardan Remzi Kartal başta olmak üzere yardımlarını gördük.

Hakkari Yüksekova'da Cananlar, Buldan'lar, Herki'ler ile dostluklarımız iyidir.

Malatya'da Alevi kesimden söz etmek gerekir. Alevi kesimle genelde aramız iyidir. Kürecik ve Doğanşehir bölgelerinde yardım fazladır.

Koçgiri'de Koçgiri aşireti ile görüşmelerimiz iyidir.

Bizim kitle potansiyelimizin HADEP'e yansıyan bölümü 1/4'tür. Gerisi gizli sempatizandır. 4-5 milyon civarında duygular civarında da olsa HADEP'in oy potansiyeli vardır.

DERNEKLER

Mezopotamya Kültür Derneği'nin desteği büyüktür. Kültürümüzü yansıtmaktadır. İstanbul Kürt Endüstrisi (İsmail Beşikçi)'nin desteği olmuştur.

BELEDİYE BAŞKANLARI

Diyarbakır eski belediye başkanı Fuat Atalay bize yakındı.

1994 öncesi Lice Belediye Başkanı iyiydi.

1994 öncesi Dersim'in belediye başkanı aktif olmamakla birlikte yardımcı oluyordu.

1994 öncesi Siirt Belediye Başkanı Ekrem Bilek ile de dostluğumuz iyiydi.

Avrupa'da en büyük desteğimiz Hollanda

ÜSLENME ve eğitim alanımız bizi Alman belasından kurtardı. En fazla destek ve para aldığımız yer, asıl rolü Almanya'nın kuşatmasında oynadı. Bu Almanya'ya bir tepkinin ifadesidir. İlişkiler herhangi bir ülke ile olduğu gibidir.

UYUŞTURUCU PARASI

Baybaşin'in ilişkisini bize dayanarak kurmak istiyordu. Kardeşi bizdeydi. Ayrıca uyuşturucu ticaretinden elde edilen paraların bir miktarını da bize aktarıyordu.

Hollandalı avukatları bize Kani ve Şahin getirdi. Zaten bunlar MED TV'nin avukatlarıdır. Bunların arkasındaki güç kim bilmiyorum. Zengin kişiliklerdir. Ün peşindedirler. Kendilerinin gizli olarak korunduklarını bilyorum. Bu avukatların ben Kenya'da iken Apo Türkiye'ye dönebilir demeç verdiklerini gazetelerden okudum.

BASK Modeli'ni düşündük

BASK, İspana'ya karşı karar gücüm var diyebilmek için bizimle ilişkidedir. BASK'la ilgilenmemin nedeni, aynı modelin Türkiye'de de olabilir diye araştırma yapıldığı için bu örgüt ile ilgilendim. Avrupa sorumlumuz tarafından sürekli temasta bulunmalarını istedim. O bölgelerdeki adamım Ali Yiğit'tir. Kapasitesi zayıftır.False