Voltaj yükseldi beyaz eşyalar yandı

Voltaj yükseldi beyaz eşyalar yandı

İZMİT'te bir mahalleyi besleyen trafonun bir anda çevredeki abonelere 220'nin çok üzerinde yüksek voltajdan enerji vermesi nedeniyle buradaki 70 evde bulunan beyaz eşya ve elektronik cihazlar kullanılamaz hale geldi.

Bekirpaşa semtindeki Nigar Sokak'ta bulunan ve İzmit Su İşletmeleri (İSU)’ya ait su deposuna da enerji veren trafodan dün akşam bilinmeyen nedenle 220 volt yerine yüksek voltajda elektrik verildi. Bu yüksek enerji bu trofaya bağlı olan hattan enerji alan 70 evdeki buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi ile açık olan televizyon, bilgisayar, elektrikli süpürge makineleri bozuldu.

Yüksek akım nedeniyle çamaşır makinesinin bozulduğunu belirten Narin Ergince, “Eşim trafik kazasında sakatlandı. İnşaatlarda iş olunca çalışıyor. Her zaman iş bulamadığı için ekonomik durumumuz kötü. Bir çamaşır makinemiz vardı o da bozuldu. Şuanlık kirlenen eşyaları üst mahalledeki komşularımızın çamaşır makinelerinde yıkıyoruz. Yetkililer bizlere sahip çıksın” dedi.

Mahallede patlama olduğunu ve evdeki elektronik ve elektrikli eşyaların bozulduğunu söyleyen Azize Gürcan, “Mağduriyetimizi belediye ve TEDAŞ yetkililerine söyledik. Kimse ilgilenmedi. Önümüzdeki yıllarda da bu trafoda yine patlama olmuştu ve eşyalarımız bozulmuştu. Biran önce bu sorunun çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: