GeriGündem Volkan Bozkır kimdir, kaç yaşında? BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'ın biyografisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volkan Bozkır kimdir, kaç yaşında? BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'ın biyografisi

Volkan Bozkır kimdir, kaç yaşında? BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'ın biyografisi
Abone Olgoogle-news

Volkan Bozkır kimdir? Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı seçilen Volkan Bozkır görevi devralarak konuşma gerçekleştirdi. Volkan Bozkır'ın hayatı ve biyografisi yeni görevine başlamasının ardından bir kez daha gündeme geldi. Volkan Bozkır, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi gibi görevleri üstlenmişti. İşte, BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'ın biyografisi ve hayatıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına 178 ülkenin desteğini alarak seçilen Volkan Bozkır, BM Genel Merkezinde düzenlenen törende 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Band'den görevi devraldı. Volkan Bozkır, Türkiye'den BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen ilk isim olmuştu. Bozkır, 2021 eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

VOLKAN BOZKIR KİMDİR?

Volkan Bozkır, 22 Kasım 1950'de Ankara'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Bozkır, kariyer diplomatı olarak Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibi.

Volkan Bozkır, 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. hükümette Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevlerini üstlenen Bozkır, 64. hükümette yeniden AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak yer aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babası.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle