Virüsle belge geldiğine dair kesin yargıya varılamadı

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın da yargılandığı odatv davasında TÜBİTAK’tan beklenen rapor 7 ay sonra mahkemeye ulaştı.

Haberin Devamı

Ancak bazı sanık ve avukatlarının dava dosyasında yer alan belgelerin virüs yoluyla bilgisayarlara gönderildiği iddiasını inceleyen rapor kafaları karıştırdı. Raporda özetle, “Bilgisayarlarda virüs olduğu ancak belgelerin virüsle yerleştirildiğine dair kesin bir yargıya varılamadığı” belirtildi. İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine, bilirkişiler Osman Pamuk, Ünal Tatar ve Emin Çalışkan tarafından odatv’ye ait 1 bilgisayar ile sanıklar Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’a ait toplam 3 bilgisayar incelendi. 339 sayfalık raporda incelenen 3 bilgisayarda da çok sayıda zararlı yazılımın izine rastlandığı belirtilerek, şöyle denildi:  “Tespit edilen izlerin büyük çoğunluğunun aktif olma şansı bulamamış veya uzaktan dosya atma özelliği bulunmayan zararlı yazılımlara ait görülmüştür. Geri kalan zararlı yazılım izleri içinden de imajları incelenen bilgisayarların kullanıcılarını özel olarak hedef almış olan zararlı yazılımlara ait izler ayrıntılı şekilde incelenmiştir.  İnceleme sonucunda uzaktan dosya atabilme özelliğine sahip ve ilgili bilgisayar kullanıcılarını hedef almış olan zararlı yazılımların çalışmış olduğu kanısına varılmıştır. Dosyaların bilgisayar kullanıcıları tarafından açıldığında, işletim sistemi üzerinde oluşabilecek izler incelenmiş ve ilgili bilgisayar kullanıcıları tarafından açıldıklarına dair kuvvetli bulgu olmadığı tespit edilmiştir. Dosyaların bu bilgisayarlara aktarılması için USB veri depolama cihazları veyahut ‘Team Viewer’ uygulaması kullanılmış olabilir. Belgelerin üst verilerinde ve işletim sistemi izlerinde, bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla bu bilgisayarlara gönderilmiş olduğuna dair herhangi bir bulguya da rastlanmamıştır. Bu sebeple bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla geldiğine dair kesin bir yargıya varılamamıştır.”

Haberin Devamı

Avukat: Suçlamaları çökertiyor

Raporu inceleyen sanık avukatı Hüseyin Ersöz, inceleme sonucunda bilgisayara ciddi zarar verebilecek yazılımların tespit edildiğini belirterek, şöyle dedi: “Raporda dijital dokümanların manipülatif olduğu, bilgisayar korsanlığı ürünü olduğuna dair önemli tespitler var. Sonuç kısmında isnatlara dayanak olarak kabul edilen dijital dokümanların sanıklar tarafından oluşturulmadığı ve değiştirilme işlemi yapılmadığı tespiti mevcut. Gelen rapor isnat edilen tüm suçlamaların çökmesine neden olacak düzeydedir.”                     

Haberle ilgili daha fazlası: