GeriGündem Van'da tifo salgını
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Van'da tifo salgını

Van Sağlık İl Müdürü Muhammet Güzel Kurtoğlu, Dereağzı Köyü'nde yapılan sağlık taramasında 13 kişide tifo vakası tespit edildiğini söyledi.

Kurtoğlu düzenlediği basın toplantısında, Gevaş İlçesi'ne bağlı 130 haneli 824 nüfuslu Dereağzı Köyü'nde 5 Ağustos'ta başlayan sağlık taramasının tamamlandığını belirterek, karın ağrısı, ishal ve halsizlik şikayeti olan 51 hastanın muayene edildiğini, 39 hastanın da gaita ve kan örneklerinin alındığını ifade etti.

39 hasta üzerinde yapılan tetkiklerde 13 kişide tifo tespit edildiğini, bu hastalardan da sağlık durumu ağır olan 1 kişinin hastaneye yatırılarak tedavisine başlandığını vurgulayan Kurtoğlu, diğer hastaların da ilaçla ayakta tedavi edildiğini bildirdi.

Çevre sağlığı ekiplerince köyden ve su deposundan alınan  numuneler üzerinde yapılan analizlerde, “suyun içilemeyecek kadar kirli olduğunu ve 240'ın üzerinde koliform bakteri saptandığını” anlatan Kurtoğlu, “Ekiplerimiz bu tespit üzerine su depolarına damlalıklı sistem kurarak klorlama çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca dezenfeksiyon amaçlı 100 adet ferdi dezenfeksiyon tüpü ve klor tableti de gerekli eğitimden sonra köylülere dağıtıldı” dedi.

False