Van'da fırında rezalet! Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

Van'ın Erciş ilçesi Kocapınar Mahallesi'nde bir fırında çekilen skandal görüntüler büyük tepki çekti. Görüntülerde ekmek fırınında çalışan personelin hamura tekme atıp, önce yere sonra tavana fırlattığı görülüyor. Sosyal medyada tepki çeken görüntülerin ardından Erciş Kaymakamlığı, belediye ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri işletmeyi mühürleyip, 31 bin 687 TL ceza keserken, savcılık da soruşturma başlattı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan fırındaki skandala ilişkin açıklama geldi.

Haberin Devamı

Kocapınar Mahallesi'ndeki ekmek fırınında çekilen, 2 kişinin ekmek hamuru ile oynadığı görüntüler, paylaşıldığı sosyal medyada tepki çekti. Personelden biri, hamura tekme atıp, önce yere sonra tavana fırlatırken diğeri de küfredip, o anları kayda aldı. Görüntülerin sosyal medyada yayınlanması üzerine Erciş Kaymakamlığı, belediye ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü harekete geçti. Fırına yönelik 31 bin 687 TL idari para cezası uygulanırken, Erciş Kaymakamlığı'nca yazılı açıklama yapıldı.

Vanda fırında rezalet Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

İşletmenin mühürlendiği belirtilen açıklamada, "Sosyal medya aracılığı ile paylaşımı yapılan, fırında çalışan kişinin ekmek hamuruna ayağı ile vurduğu, ekmek hamurunu tavana doğru fırlattığı ve hijyenden uzak olan görüntüler üzerine yapılan araştırmada, görüntülerin 2021 yılı Ramazan ayında Erciş Kocapınar Mahallesi'nde faaliyet göstermekte olan ekmek fırını işletmesinde çekildiği tespit edilmiş, bunun üzerine bahse konu ekmek fırını işletmesi ile alakalı olarak, Erciş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Van Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gerekli kontroller sağlanmış, ilgili ekmek fırını işletmesi hakkında; Erciş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince mühürleme işlemi gerçekleştirilerek faaliyetine son verilmiş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince işletme sahibine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 41/C maddesi kapsamında kayıt dışı işçi çalıştırmaktan 6 bin 77 TL, yine aynı kanunun 41/A maddesi gereğince işletmenin hijyen kurallarına uymaması sebebi ile 15 bin 203 TL ve işletme çalışanlarına hijyen eğitimi aldırılmaması nedeniyle işletmede çalışmakta olan 3 çalışana kişi başı 3 bin 469 TL olmak üzere 10 bin 407 TL, toplamda ise 31 bin 687 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır" denildi. 

Vanda fırında rezalet Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar


Öte yandan ekmek fırınında yaşanan olayın ardından Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ilgili kişiler hakkında 'bozulmuş veya değiştirilmiş gıda ve ilaçların ticareti suçundan' soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Haberin Devamı

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ: FAALİYETİ DURDURULMUŞTUR

Haberin Devamı

İşte Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklama:

Sosyal medyaya yansıyan ve Van İli Erciş İlçesi Kocapınar’da olduğu tespit edilen fırınla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimiz hemen harekete geçmiştir.

Yapılan denetim ve kontrol sonucunda insan sağlığı ve gıda güvenirliğini tehdit eden durumlar tespit edilmiş olup; işletmenin faaliyeti durdurulmuştur.

Vanda fırında rezalet Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

Üretilen ekmekler imha edilmiştir.

İşletmenin gerekli kaydı yaptırmadan faaliyet gösterdiği tespit edilmiş olduğundan 6.077 TL; genel ve özel hijyen esaslarına uyulmadığından 15.203 TL, 3 kişi çalışanının hijyen belgesi olmadığı için 2.580 TL olmak üzere toplamda işletmeye 23.860 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Haberin Devamı

Ayrıca halk sağlığını tehlikeye düşürdüğü için Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Vanda fırında rezalet Mide bulandıran görüntüler... Fırında hamurla top gibi oynamışlar

Haberle ilgili daha fazlası: