Reina saldırganı terörist Afganistan'da eğitilmiş!

Güncelleme Tarihi:

Reina saldırganı terörist Afganistanda eğitilmiş
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2017 10:36

İstanbul Valisi Vahip Şahin Reina saldırganı DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov'un yakalandığı operasyon hakkında bilgi verdi: "Fail Abdulkadir Masharipov. Kod adı Ebu Muhammed Horasani. 1983 Özbekistan doğumlu. Afganistan’da eğitim almış. 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir terörist. Teröristin parmak izi uyuştu. Teröristle birlikte 197 bin dolar, havalı tabanca, drone ve SİM kartlar ele geçirildi"

Haberin Devamı

İstanbul Valisi Vasip Şahin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi A Blok önünde basın açıklaması yaptı. Vali Şahin teröristle ilgili şu bilgileri verdi:

 "1 Ocak 2017 gecesi saat 01.15 sıralarında Ortaköy semtinin bir gece kulübünde menfur bir terör eylemi meydana gelmiş ve 39 insanımızı yitirmiş durumdayız. O günden bu tarafa faille ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz çok ciddi bir çalışma yürüttü. Bu gece Esenyurt’ta düzenlenen bir operasyonla fail yakalanmış durumda.

1983 ÖZBEKİSTAN DOĞUMLU

Fail Abdulkadir Masharipov. Kod adı Ebu Muhammed Horasani. 1983 Özbekistan doğumlu. Ülkemize 2016 yılında ocak ayında geldiği tahmin ediliyor.

Reina saldırganı terörist Afganistanda eğitilmiş

*Teröristin yakalandığı evin içinden çekilen fotoğraflarda, ele geçirilen 197 bin doların dışında bir poşette de bir miktar paranın bulunduğu görüldü. Fotoğraf: EYÜP SERBEST

Haberin Devamı

AFGANİSTAN'DA EĞİTİM ALMIŞ

Afganistan’da eğitim almış. 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir kişi. Operasyon yapılırken yaklaşık 7200 saat kamera incelemesi yapıldı. 2 bin polisimiz görev aldı. Konya, Hatay ve İzmir’de ve ilimizde ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirildi.

ÖNCE BAŞAKŞEHİR'DE EV KİRALAMIŞ

Terörist İstanbul’a geldiğinde önce Başakşehir’de bir ev kiralıyor. Daha sonra bir iki ev değiştirerek kendini gizliyor ve olay günü de Zeytinburnu’ndan geliyor. Polisimiz gerçekten çok ciddi ve özverili bir operasyon yaptı. 162 adrese operasyon düzenlendi. 50 şahıs gözaltına alındı.

Haberin Devamı

O TERÖRİSTLE İLGİLİ YENİ DETAYLAR
Reina’ya saldıran terörist Ebu Muhammed El Horasani kod adlı 33 yaşındaki Abdulkadir Masharipov, Özbekistan doğumlu. Evli ve 2 çocuğu bulunan Tacik uyruklu Masharipov, Özbek vatandaşı. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre; terörist 3 gündür Esenyurt’ta takip ediliyordu. Masharipov, DEAŞ’ın Suriye’deki unsurlarıyla irtibatlıydı. Afganistan ve Pakistan’da 2 yıl eğitim alan teröristin İran üzerinden kaçak yollarla Türkiye’ye girdiği tahmin ediliyor. Masharipov, 16 Aralık’ta Konya’dan karayoluyla İstanbul’a geldi. Teröristin bildiği diller ise Özbekçe, Rusça, Arapça, Çince ve Türkçe. Terörist, Özbekistan’da da aranıyordu.

197 BİN DOLAR, HAVALI TABANCA, DRONE ELE GEÇİRİLDİ

Teröriste birlikte 197 bin ABD doları ve iki adet tabanca ve şarjörü, biri havalı tabanca, drone ve sim kartlar ele geçirildi. Terörist suçunu kabul etmiştir. Parmak izi de uyuşmuştur. Tüm birimlerimizi tebrik ediyorum. Gerçekten güzel bir iş başardılar. Temennimiz İstanbul’da böyle bir hadisenin bir daha yaşanmaması. Her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşımızın duyarlılığı çok önemli.

Operasyonlar boyunca 2200 civarında ihbar yapıldı. Bunlar bizim için çok önemli. Vatandaşlarımızın bu tür hassasiyetinin artarak devamını bekliyoruz.

SUÇUNU KABUL ETTİ, PARMAK İZİ UYUŞTU

Terörist suçunu kabul etti. Parmak izi uyuştu.

Haberin Devamı

TERÖRİSTLE BİRLİKTE IRAKLI ŞAHIS 

Terörist ile birlikte bir Iraklı erkek şahıs, 3 bayan değişik ülkelerden, ele geçirilmiş durumda. Daha dün akşam alındıkları için değerlendiriliyor ama örgüt bağlantısı olması ihtimali çok yüksek. Oraya son 3 gün içinde geldiği değerlendiriliyor.

 5 ADRESE BASKIN YAPILDI

O civarda arkadaşlarımızın takipleri devam ediyordu şüpheli adreslerle ilgili. Orada 5 adresi takip ettiler ve dün 5 adrese operasyon yapıldı. Bu adreslerden birinde ele geçirildi.

 YARDIM EDEN BİRİLERİ VAR

Şu anda tabii çok yeni, sorgulama devam ediyor. Tabii ki ona o gün yardım eden birileri var. Sorgulama aşamasında bunlar ortaya çıkacaktır.  

DRONE ARAŞTIRILIYOR?

Haberin Devamı

(Drone) Henüz çok yeni ele geçirildiği için nerede nasıl kullanıldığı araştırılıyor.

 İLLEGAL GİRMİŞ

Ocak ayında doğu sınırlarımızdan illegal giriş yaptığı yönünde kuvvetli tahminler var.

DEAŞ ADINA YAPILDIĞI NET

Bunun DEAŞ adına yapıldığı net. Bu tür operasyonlarda amacımız suçluyu canlı ele geçirmektir. Yapılan işlem de buna yöneliktir. Güvenlik güçlerimiz mecbur kalmadıkça silah kullanmazlar. Karşı taraf silah kullanmadığı için bu operasyonda silah kullanmaya gerek kalmamıştır.

ÇOCUK BU AKŞAM YANINDA DEĞİLDİ

Eşinden alınan bilgiler, eşine yardım edenlerden alınan bilgiler operasyonların geliştirilmesinde istifade edilen bilgiler olmuştur. Şu anda 50 kişi gözaltında. Mevcut sorgulama devam ediyor. Bu gözaltılardan 2 kişi geçtiğimiz günlerde tutuklandı.

Haberin Devamı

YURTDIŞINA KAÇABİLSEYDİ...

O geceden itibaren polisimiz adeta iğneyle kuyu kazdı. O nedenle belki de yurt dışına kaçma fırsatı bulamadı. Eşinden ve eşine yardım eden insanlardan bilgiler bu operasyonların geliştirilmesinde istifade edilen bilgiler olmuştur.

50 GÖZALTI VAR 

Şu anda 50 gözaltı var. Bu gözaltılardan 2 kişi de geçtiğimiz günlerde tutuklandı. (Emniyet personeli ödüllendirilecek mi) Bu gayret devletimiz tarafından boş bırakılmayacaktır. Bu geceki operasyonda erkek çocuk yanında değildi. Yanında olduğunu değerlendiriyorduk ama yanında değildi. Çocukların muhafazası uluslararası hukuk çerçevesinde sağlanacaktır. (Yabancı istihbarat servisi bağlantısı) Henüz bu yönde bir bilgi yok."

 "EMNİYET TEŞKİLATININ BAŞARISI..."

Emniyet teşkilatının başarılı operasyon nedeniyle ödüllendirilip ödüllendirilmeyeceğine ilişkin bir soruya, "Bu gayret devletimiz tarafından karşılıksız bırakılmayacaktır" diye konuştu. Vali Şahin, saldırganın çocuklarının muhafazasının sağlanacağını da dile getirdi. 

Bu arada teröristin yakalanmasıyla ilgili olarak İstanbul Valisi Şahin ve Emniyet Müdürü Çalışkan'ın yaptığı açıklamayı Reuters, AP, CNN International dahil dünya medyasından kuruluşlar canlı yayınlandı.

 

 

 

BAKMADAN GEÇME!