GeriGündem Vali açıkladı: Canlı bomba
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  198
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vali açıkladı: Canlı bomba

Vali açıkladı: Canlı bomba
refid:3415029 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ankara Valisi Kemal Önal, patlamanın ardından elde edilen üç kamyon dolusu bulgunun Emniyet laboratuvarlarına götürüldüğünü ve burada yapılan incelemede ölen vatandaşların dışında bir kişiye ait parçalar bulunduğunu açıkladı.

Vali açıkladı: Canlı bomba
İşte canlı bomba

Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara'daki patlamanın Güven Akkuş adlı kişinin üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu meydana geldiğini bildirdi.

Önal, Başbakanlık'ta Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında gerçekleştirilen terörle mücadele konulu toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ulus semti Anafartalar Çarşısı önünde dün meydana gelen hain terör saldırısı neticesinde 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 91 vatandaşın da yaralandığı belirtti.

Önal, şöyle devam etti:

“Olay yerinde güvenlik güçlerimizce yapılan çalışmalar sonucu elde edilen 3 kamyon dolusu bulgu üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz kriminal laboratuvarında bomba imha, kimlik tespit ve kimya bölümü uzmanlarımızın yapmış olduğu titiz inceleme sonucu, hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza ait olmayan başka bir şahsa ait organ parçaları tespit edilmiştir.

Kopmuş iki parmak üzerinde yapılan parmak izi ve DNA incelemesinden bu şahsın geçmişte yasadışı afiş asmak, 1 Mayıs gösterileri sırasında polise mukavemet ve yasadışı orgüt üyesi olmaktan tutuklanmış bulunan 1979 doğumlu Sivas ili Zara ilçesi Çaypınar köyü nüfusuna kayıtlı Güven Akkuş olduğu belirlenmiştir.

Güven Akkuş'a ait olduğu tespit edilen elbise parçaları üzerinde yapılan incelemede olayın bu şahsın üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu meydana geldiği, patlayıcının cinsi ve eylem şekli itibariyle bölücü terör örgütünün kullandığı malzeme ve metotlarla örtüştüğü anlaşılmıştır.

LİSE 1'DEN TERK

Ankara'da Anafartalar Çarşısı önünde  gerçekleşen patlamaya üzerindeki plastik patlayıcının neden olduğu ifade  edilen Güven Akkuş'un, lise birinci sınıftan terk olduğu bildirildi.

Güven Akkuş (28), Küçükçekmece  Mehmet Akif Mahallesi'ndeki Tahsin Banguoğlu İlköğretim Okulu'nda bir  süre eğitim gördüğü, 14 yıl önce kaydını Fatih Arpaemini Mahallesi  Tatlıpınar Caddesi'nde yer alan Vatan Lisesi'ne yaptırdığı ve kısa süre  birinci sınıfa devam ettiği belirlendi.

Bir süre sonra okulu terk ettiği belirtilen Akkuş'un, okula kayıt  sırasında adres olarak aynı ilçede bulunan ve lise yakınında olan  Arpaemini Mahallesi Bican Bağcıoğlu Yokuşu Numara 9'u gösterdiği, bu  adreste yıllar önce terk edilmiş yıkık bir yapı bulunduğu tespit edildi.
       
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü  görevlilerinin de Akkuş hakkında araştırma yaptığı belirtildi.

 

Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bir yer ve saatte gerçekleşen bu hain eylem, terörün nasıl bir insanlık suçu olduğunu ve hiçbir meşru amacı olamayacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Tek tesellimiz Türk polisinin üstün gayreti ve çabasıyla böyle karmaşık bir terör olayının failinin olayın üzerinden 24 saat bile geçmeden ortaya çıkarılmış olmasıdır. Bugün olduğu gibi bundan sonra da milletimizin iradesi, devletimizin ve hükümetimizin terörle mücadeledeki kararlılığı neticesinde bu canice saldırıyı gerçekleştirenler arzularına asla ulaşamayacaklardır. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyoruz. Bu olayda maddi kayba uğrayan Anafartalar Çarşısı esnafının da uğramış olduğu zarar giderilmeye çalışmaktadır. Bu da Başbakanlığımızca karşılanacaktır.”

ANKARA VALİSİ ÖNAL:  “BİR GÜN ÖNCE YAPILAN GÜVENLİK ZİRVESİNDE BU KONUDA, OLAYLARIN OLABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLDİ. GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ SADECE ANKARA'DA DEĞİL TÜM YURTTA TEYAKKUZ HALİNDEYDİ VE ÇALIŞMALAR EN ÜST SEVİYEDE DEVAM ETTİRİLİYORDU”

Ankara Valisi Kemal Önal, Anafartalar Çarşısı önündeki patlamaya neden olan plastik patlayıcının tipinin A-4 olma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğunu, üzerinde kimyasal analizlerin devam ettiğini bildirdi.

Önal, Ankara'da dün meydana gelen patlamayı gerçekleştiren Güven Akkuş adlı kişinin örgüt üyeliği bağlantısının henüz tespit edilemediğini belirterek, “Çalışma devam ediyor” dedi.

Vali Önal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında Başbakanlık'ta gerçekleştirilen terörle mücadele konulu toplantının ardından yaptığı açıklama sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Dün akşam, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde IDEF-2007 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı resepsiyonu vardı. Saldırı Genelkurmay Başkanına mı, yoksa bölgeye mi yönelikti?” sorusu üzerine, Önal, “Şimdi sizinle net olan konuları paylaşacağımızı dünkü açıklamamda da söyledim. Şu anda net olan açıklamalarımız bunlardır. Bunun dışındakilerin hepsi varsayımdır. Çalışmalar devam ediyor. Yine somut sonuçlara ulaşıldıkça sizlerle paylaşılacaktır” dedi.

Önal, saldırgana ait fotoğrafın ellerinde olduğunu ve bunu basına dağıtacaklarını söyledi.

İstihbarat birimlerinden terör eylemleri olacağına yönelik bazı uyarılar geldiğinin ifade edilmesi üzerine de Önal, şunları kaydetti:

“Bir gün önce yapılan güvenlik zirvesinde bu konuda, olayların olabileceği değerlendirildi. Güvenlik güçlerimiz sadece Ankara'da değil tüm yurtta teyakkuz halindeydi ve çalışmalar en üst seviyede devam ettiriliyordu. Ama terörün nerede, ne zaman, nasıl olabileceğini kestirebilmek maalesef mümkün değil. Zaten terörün de amacı bu. Bu konudaki çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek, umarım bu son olur.”

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

“Olayı gerçekleştiren tek başına mı, yoksa bir kaç kişi mi?” sorusunu yanıtlarken de Önal, şöyle konuştu:

“Şu anki bulgularımız tek başına olduğu konusunda. Ama tabii diğer iltisaklar (bağlantılar) da kendi tetkiklerimiz açısından devam ediyor. Olay çok yenidir, daha üzerinden 24 saat bile geçmeden bu işin ortaya çıkarılmış olması büyük bir başarıdır. Bundan sonrası için de çalışmalarımız devam ediyor.”

Olayla ilgili gözaltı olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Önal, “Hayır” karşılığını verdi.

Plastik patlayıcının türüyle ilgili olarak Önal, “A-4 olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Üzerinde kimyasal analizler devam ediyor” dedi.

Gazetecilerin, “saldırganın daha önce tutuklandığı” yönündeki sözlerini anımsatmaları üzerine Önal, “2 olaydan dolayı 1996 yılında bir afiş asma ve bu sırada bir de polise mukavemetten dolayı yakalanmış, 2 sene cezaevinde kalmış ve sonra tekrar çıkmış bir vatandaşımız” diye konuştu.

Örgüt bağlantısı olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de “Örgüt üyeliği bağlantısı henüz tespit edilmedi. Çalışma devam ediyor. Şunu vurgulamak isterim, patlayıcının cinsi ve kullanım şekli itibariyle bölücü terör örgütünün tarzına uyuyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle