GeriGündem Vahşete isyan... Türkiye ayakta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  337
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vahşete isyan... Türkiye ayakta

Vahşete isyan... Türkiye ayakta
refid:28200853-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice katledilen Özgecan Aslan cinayeti için Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi.

Taksim Fransız Konsolosluğu önünde toplananlar yüzlerce kadın, Galatasaray Meydanı'na yürüdü. Kalabalık arasında şarkıcı Demet Akalın da vardı. Akalın, yürüyüşten fotoğrafı 'Seni unutturmayacağız güzel melek' notuyla Instagram sayfasında yayınladı.

TAKSİM'DEKİ EYLEMDEN FOTOĞRAFLAR

Vahşete isyan... Türkiye ayakta Özgecan Aslan yakılarak öldürüldü

BİRÇOK İLDE PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ / Foto Galeri

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK

Özgecan Aslan'ın Mersin'de son yolculuğuna uğurlandığı saatlerde, yüzlerce kişi İstiklal Caddesi'nde protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu'nun çağrısıyla saat 13.30'da Fransız Konsolosluğu önünde toplanan çoğunluğu kadın yüzlerce kişi, “Yeter! Özgecan'ın hesabını soracağız" yazılı pankart açtı. “Kadın cinayetlerine son", “Katillerden hesap sorduk. Soracağız" ve “Kadın katilleri yargılansın" sloganları atan kadınlar bir süre sonra Galatasaray Lisesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, şarkıcı Demet Akalın ile eşi Okan Kurt da destek verdi.

Vahşete isyan... Türkiye ayakta Erdoğan'dan Özgecan'ın ailesine taziye telefonu

Vahşete isyan... Türkiye ayakta Kılıçdaroğlu’ndan Özgecan tweeti

Vahşete isyan... Türkiye ayakta


"CAYDIRICI DÜZENLEMELER YAPIN"

Galatasaray Lisesi önünde biten yürüyüşün ardından açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Kadınların öldürülmesi bir doğal afet değildir. Koruma kanunu uygulayın, siyasiler kadın cinayetlerini kınasınlar, ceza kanunlarında caydırıcı düzenlemeler yapın. Bunlar hiç de zor şeyler değildir. Yıllardır bu adımları atmadılar. En son geçen hafta üst üste 2 defa Meclis'e gidip aynılarını söyledik. Bu gül yüzlü kardeşimiz sadece evine giderken, başına dünyada gelebilecek en kötü şey geldi. Bu sanki korku filmlerindeki gibi… İnsanlar artık daha bir öfkeyle sokakta. Biz Mısır'da öldürülen Esma için de, Özgecan için de sokağa çıkıyoruz. Birileri gibi sadece Esma demiyoruz. Biz bütün kadınlar için buradayız" dedi.

Vahşete isyan... Türkiye ayakta

"BİZE KİM HESAP VERECEK"

Eşi tarafından öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil ise “Bugün güzel bir gün, Sevgililer Günü. Sevgiden, şefkatten bahsetmemiz gerekirken 20 yaşında gencecik bir bedenin vahşice katledilişine tanık olduk. Benim de 16 yaşında bir kızım var ve lise öğrencisi. Dolmuşa, minibüse tek başına binerek okula gidip geliyor. Ben bundan sonra çocuğumu nasıl göndereceğim onu düşünüyorum. Benim kardeşim öldürüldü. Bize kim hesap verecek" diye konuştu.

Vahşete isyan... Türkiye ayakta

"CUMHURBAŞKANI'NA DA YAZMAYI DÜŞÜNÜYORUM"

Yürüyüşe desteğin daha fazla olması gerektiğini ifade eden Demet Akalın da “Sanatçılar olarak, hiç olmazsa kadınlar olarak böyle bir olayda daha çok olsaydık daha mutlu olurdum. Burada daha çok sanatçı olmak zorundaydık bence. Duyuldukça yayılıyor. Daha fazla olacağımıza inanıyorum. Çünkü dünden beri benim beynim uyuşmuş durumda. Ben dün akşamdan bu yana uyuyamadım. Buraya gelmemdeki tek sebep de bu zaten. Özgecan'la alakalı ben her şeye katılacağım. Yazacağım. Kim ne derse desin. Nereye mektuplar yazılacaksa yazılacak. Birinin ön ayak olması lazım. Cumhurbaşkanı'na da yazmayı düşünüyorum. Muhakkak onlar da çok üzülmüşlerdir. Korkunç bir şey. İnanın ensem duyduğumdan beri, orada sanki bir şey birikti. Uyuşuğum. Ailesini düşünemiyorum. Herkesi tepkiye çağırıyorum. Bunu bir şekilde yasalar mı değişecek, ne yapılacaksa. Sözün bittiği yerdeyiz" diye konuştu.

Vahşete isyan... Türkiye ayakta

Vahşete isyan... Türkiye ayakta

İZMİR’DE KADINLAR ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürüldükten sonra yakılmasına İzmir’de de kadınlar isyan etti. Kadınlar, Özgecan için yürüyüp, cinayeti protesto etti.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesine tepki gösteren çeşitli sivil toplum örgütü ve siyasi partiye bağlı kadınlar, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde toplandı. Yaklaşık bin kadın, cadde boyunca yürüyüp cinayeti, protesto etti. CHP milletvekili Mustafa Moroğlu’nun da destek verdiği kadın protestocular, ’Özge’nin hesabı sorulacak’, ’Kadın cinayetleri politiktir’, ’Öldüren sevgi istemiyoruz’ sloganları attı. Geçtikleri yerlere sprey boyayla ’T.C.AVÜZ’ yazdı. Burada kadınlar adına yapılan basın açıklamasında, "Bu eylem, sevgili bulamadığı için isyan eden sinirli kadınların eylemi değildir. Bu 14 Şubattada öldüren, tecavüz eden, şiddet uygulayan erkeğe ve erkekliğe, onları aklayan erkek adalete cevaben hediye değil özgürlük istiyoruz şiarıyla sokaktayız. Bu eylem erkek şiddetine ses çıkaran kadınların eylemidir. Hem bu vahşeti gözardı edip hem de sevgililer günü, anneler günü gibi günleri uydurup cenneti kadınların ayaklarının altına serdiğini söyleyen iki yüzlülüğe kanmıyor, sokağa özgürleşmeye diyoruz" denildi. Kadınlar yürüyüşte erkekleri de yanlarında istemedi. - Taylan YILDIRIM/ İZMİR, (DHA)

Vahşete isyan... Türkiye ayakta Kadıköy'de Özgecan Aslan isyanı

ESKİŞEHİR'DE DE PROTESTO VARDI

Eskişehir'de bir grup kadın, Mersin'in Tarsus İlçesi'nde üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.
İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda toplanan Halkevleri ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi kadınlar, Özgecan Aslan'ın Mersin'in Tarsus İlçesi'nde erkek şiddetine kurban gittiği söyledi. Kadınlar adına konuşan Pınar Turgut, erkek şiddetine karşı her zaman seslerini yükselteceklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Günde 5 kadını öldürerek elimizden alan kadın düşmanı, gerici, tecavüzcü zihniyet dün bir kadının daha hayatını çaldı. Mersin Tarsus'ta yakılarak öldürülen ve cesedi bir dereye atılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için sokaktayız. Özgecan'ın katili AKP eliyle desteklenen erkek şiddetidir. Özgecan'ın katilleri, tecavüzcüleri aklayanlar, kadınların kahkahasından korkanlar, mini etek giydi diye tecavüzü meşrulaştırmaya çalışanlar, kadın-erkek eşit değildir diyenlerdir. Her yerde erkek şiddetine karşı sesimizi yükseltip direneceğiz. "
Yapılan basın açıklamasının ardından grup çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

MERSİN VE TARSUS’TA ÖZGECAN TEPKİSİ

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, Özgecan Aslan’ın evine gelip baba Mehmet Aslan’a başsağlığı dileğinde bulundu.

Bu arada Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde bir araya gelen Mersin Kadın Platformu üyeleri ellerin ’Kadına karşı şiddete son’ pankartı açtı. Burada katil zanlılarının fotoğraflarını yakan kadınlar, ’Her gün bir cinayet, faili devlet’, ’Kadınlar artık susmayacaklar’, ’Özge’nin katili AKP’nin adaleti’ ve ’Kadın, yaşam, özgürlük’ sloganları atan yaklaşık 500 kadın buradan yürümeye başladı. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na oturma eylemi yapan kadınlar, araç trafiğini bir süre durdururken, sürücülerde korna çalarak eyleme destek verdi. Kadınlar daha sonra Özgecan Aslan’ın babasının evine giderek taziye dileklerinde bulundu.

Tarsus İlçesi’ndeki Yarenlik Alanı’nda da bir araya gelen kadınlar, ’Özgecan’ın katillerinden hesap sorulsun’ pankartı açıp, ’Kadın şiddetine son’, ’Uyuyor musun kadın katliamı var’, ’Hepimiz Özgecan’ız’ ve ’Kadın yaşam özgürlük’ sloganı attı. Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, cinayet olayını nefretle kınadıklarını belirterek, tüm kadın cinayetlerinin sorumlusunun hükümet olduğunu öne sürdü. - Mustafa ERCAN-Tolunay DUMAN DHA

SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE KADINLARDAN ŞİDDET PROTESTOSU

ADANA Kadın Platformu üyesi kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadına yönelik şiddeti ve Mersin'de Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki 5 Ocak Meydanı'nda toplanıp Özgecan Aslan'ın fotoğrafını taşıyan kadınlar, alkış ve ıslıklarla kadına yönelik şiddete tepki gösterdi. Kadınlar attıkları sloganlarla Özgecan Aslan'ın katledilmesini de lanetledi. Adana-Mersin arasında çalışan ve Özgecan Aslan'ın bindiği dolmuşların durağına kadar yürüyen kadınlar, bir süre kent merkezinden geçen D-400 Karayolu'na oturarak yolu trafiğe kapattı. Polisin uyardığı kadınlardan biri, yolun açılmasını isteyen polislerle tartıştıktan sonra bir süre ağladı. Gözyaşlarını silen kadını, gösterici kadınlar sakınleştirdi. Yürüyüş sonrası konuşan Adana Kadın Platformu Sözcüsü Seda Yüce, kadına yönelik şiddetin sona ermesi için kadınların mücadeleyi sürdüreceğini söyledi. Yapılan açıklamanın ardından bir süre slogan atan kadınlar, daha sonra dağıldı. - Yusuf BAŞTUĞ-DHA

BALIKESİRLİ KADINLAR ÖZGECAN İÇİN YÜRÜDÜ

BALIKESİRLİ kadınlar, Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülüp yakılan üniversiteli Özgecan Aslan cinayetini protesto etti. Sloganlarla yürüyüş düzenleyen kadınlar, Alihikmetpaşa Meydanı'na genç kızın fotoğrafını bırakıp üzerine karanfiller attı.
Balıkesir Kadın, Yaşam ve Özgürlük Platformu üyeleri, bugün saat 17.00 sıralarında, Yeşilli Meydanı'nda bir araya geldi. Üniversiteli Özgecan Aslan cinayetini protesto eden kadınlar, tepkilerini dile getirdi. Topluluk adına konuşan üniversite öğrencisi Dicle Gencero, "Özgecan daha 20 yaşındaydı, yaşayacak çok güzel günleri vardı. Evine gitmek için minibüse bindi ve iki gün sonra cesedi bulundu. Öfkeliyiz, çünkü her gün hunharca ve umarsızca öldürülüyoruz. Nefes alamıyor, rahat yürüyemiyor ve ölüm korkusuyla yaşıyoruz" dedi. Özgecan'ın ailesine de seslenen Gencero, "Yalnız değilsiniz, Özgecan için adalet sağlanana dek sizinle birlikte yürüyecek olan binlerce kadın sizin yanınızda olacak. Birlikte mücadele ederek, Özgecan'ların hayatlarını kurtaracağız. Özgecan öldürülen ilk kadın değildir ama son olması için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Özgecan'ın hesabını sokaklarda soracağız" diye konuştu. Özgecan'ın fotoğraflarını taşıyan topluluk basın açıklamasının ardından Yeşilli Meydanı'ndan Alihikmetpaşa Meydanı'na kadar "Özgecan'ımızı yaktınız, hesabını soracağız", "katillere inat, bu hayat bizim", "erkek vuruyor, devlet koruyor", "bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun", ve "öldüren sevgi istemiyoruz" sloganları eşliğinde yürüdü. Alihikmetpaşa Meydanı'nda genç kız için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan topluluk, Özgecan'ın fotoğrafının yanına karanfiller bırakıldı. Meydanda mumlar da yakan 50 kişilik grup ardından dağıldı.

BODRUM'DA KADIN CİNAYETLERİ PROTESTO EDİLDİ

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetler protesto edildi. Bodrumlu kadınlar, son olarak Mersin'de öldürülen Özgecan'ın aralarında bulunduğu cinayete kurban giden kadınları andı.
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde 30 kadın, peyzaj mimarı Hülya Yolcubal'ın ayrıldığı sevgilisi tarafından 18 Haziran 2010'da öldürüldüğü Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı önündeki otopark alanında toplandı. Kadınlar, kadına şiddet rakamlarını tuttukları istatiksel verilerin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Erkeklerin kadınlara verdikleri hediyeleri ve çiçekleri de sorgulayan grup, temsili bir hediye kutusu hazırladı. Kutuyu açan kadınlar, çiçeklere sarılı bıçak ve sevgi sözcükleri yerine küfürlerin, temsili dayak kelimelerinin yazılı olduğu notları çıkardı. Eyleme katılan kadınlara dağıtılan notlar, "Çiçekleri öldüren sevgi istemiyoruz" denilerek kutunun içine geri kondu.
Grup adına açıklama yapan Hatice Pehlivan, "Ayrıldığı sevgilisi tarafından öldürülen Hülya Yolcubal, 14 Şubat'ta ayrılmak istediği sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürülen hemşire Yağmur Çırpan, son olarak Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan'ı ve öldürülen tüm kadınları anıyoruz. Bizler biliyoruz ki ölümlerimiz o hediye paketlerinde saklı. Tokatlarınız süslü kurdelelerin arasında gizli. Çiçeklerin ardında bıçaklarınız, son görüşmelerinizde saklı öfkeleriniz. Biz kadınlar, kadın ölümlerinin, kadın kayıplarının, kadın tecavüzlerinin, kadın esaretinin sistematik bir şekilde sürdüğü bu erkek egemen sistemde bu yalanı yaşamayacağız. Bize dayatılan yaşamlara, bize dayatılan evliliklere, bize dayatılan şiddete boyun eğmeyeceğimiz. Öldüren sevgi istemiyoruz" dedi. Kadınlar eylemlerini tamamladıktan sonra sessizce dağıldı. - Nilüfer KANDIRMIŞ / BODRUM(Muğla) ,DHA)

BATMAN'DA ÖZGECAN YÜRÜYÜŞÜ

Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın kaybolduktan sonra dün sabah cesedi yakılmış halde bulunması Batman'da meşaleli yürüyüş ile protesto edildi.

Turgut Özal Bulvarı Dörtyol Kavşağı'nda toplanan Eğitim-Sen üyeleri kadınlar ellerinde olayı kınayan döviz ve pankartlarla bir süre Atatürk Parkı'na yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Batman Eğitim-Sen Başkanı Zelife Bulut, Özgecan cinayetinin vahşet olduğunu söyledi.

Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Bulut, şunları kaydetti:

"Aslan cinayeti bunun son örneği oldu. Her gecenin sabahı bir acı ile uyanır olduk. Bu sabah da 3 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Aslan'ın vahşice katledilmiş, yakılmış, tecavüze uğramış cesedi bulundu. İktidarların vicdanlarında birazcık adalet kalmışsa bunu yapanlara en yüksek cezai yaptırımı uygulamaları gerekmektedir."

Grup daha sonra slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle